-
Pies dyszy: kiedy szybki oddech u psa jest niepokojący?
Gdy pies zieje, nie uchodzi to zwykle uwagi jego właściciela. I bardzo dobrze, bo szybki oddech u czworonogów to nie zawsze objaw zwykłego zmęczenia czy wysokich temperatur. W naszym poradniku dowiesz się, jaka jest normalna częstotliwość psiego oddechu i co może oznaczać, gdy pies mocno dyszy. Zdradzimy również, w jakich przypadkach przyspieszony oddech u psa wymaga natychmiastowego działania.
-
Hot spot u psa: jak sobie radzić z zapaleniem skóry?
Hotspot u psa to wilgotne zapalenie skóry, doskwierające czworonogom zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Przypadłość rozwija się bardzo szybko, a ciągłe lizanie i gryzienie bolesnego miejsca problem tylko pogłębia, dlatego konieczne jest leczenie. Czym jest hot spot u psów, jakie są jego przyczyny i czy można pozbyć się go domowymi sposobami?
-
Cieczka u psa: jak sobie radzić z rują?
Cieczka u suki to dla wielu właścicieli niemałe wyzwanie, zwłaszcza jeśli pojawia się po raz pierwszy. Niejednemu opiekunowi ruja u suczki przysparza stresu, czasem wstydu, a prawie dla każdego jest uciążliwa. Ale ruja to również dla samego zwierzęcia dość trudny moment. Jak długo trwa okres płodny i czym się objawia, jaki ma wpływ na zachowanie suczki, ale i samców w najbliższej okolicy, jak sobie radzić z psią miesiączką i jak pomóc pupilowi, dowiesz się w tym poradniku.
-
Gdy filtr zawodzi: chore nerki u psa
Nerki u psa pełnią rolę filtra i należą do najważniejszych organów wydalania, bez których czworonóg nie jest w stanie przeżyć. Przewlekła niewydolność nerek to choroba nieodwracalna, ale podjęte zawczasu działania spowolnią jej postęp, odciążając uszkodzony organ. Jakie są objawy chorych nerek u psa, co powoduje osłabienie ich funkcji i jakie są rokowania, dowiesz się w naszym poradniku.
-
Sprawy sercowe: gdy psie serce jest chore
Choroba serca u psów to poważna diagnoza, bo większość dolegliwości wywołujących powiększenie serca lub jego arytmię może szybko doprowadzić do śmierci czworonoga. Problem komplikuje również fakt, że wykrycie przewlekłej choroby serca u psa nie jest łatwe, bo chory organ nie daje specyficznych objawów. Jakie choroby serca u psa są możliwe i jakie rokowania ma pies chory na serce, dowiesz się w naszym poradniku.
-
Niestrawność u psa: rewolucja w psim brzuchu
Bóle brzucha i problemy z trawieniem mogą być wyjątkowo nieprzyjemne i bardzo negatywnie wpływać na codzienne życie – my, ludzie, doskonale o tym wiemy. Również nasi futrzani przyjaciele mogą cierpieć z powodu zaburzeń żołądkowo-jelitowych. A jeśli Twój pies wymiotuje i ma biegunkę, Ty przecież cierpisz razem z nim. W tym artykule dowiesz się, co powoduje problemy żołądkowo-jelitowe u psów, jak rozpoznać rozstrój żołądka i kiedy lepiej skonsultować się z weterynarzem zamiast stawiać na domowe sposoby.
-
Pies dużo pije: czy to powód do zmartwienia?
Wzmożone pragnienie u psa szybko zwróci uwagę uważnego opiekuna, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne niepokojące objawy. Twój pies dużo pije i sika? Zanim zaczniesz się martwić, wyeliminuj najpierw błahe powody, które wchodzą w rachubę. Jakie mogą być przyczyny zwiększonego przyjmowania wody i co możesz zrobić, jeśli Twój podopieczny rzeczywiście jest chory, dowiesz się w naszym poradniku.
-
Depresja u psa: kiedy psi smutek jest chorobą
Wśród ludzi depresja to główna przyczyna niepełnosprawności na całym świecie, nazywana również „chorobą XXI. wieku”. Nasze czworonogi, podobnie jak my, są istotami bardzo empatycznymi, zdolnymi do przeżywania silnych emocji i wrażliwymi na zaburzenia nastroju. Ale czy psy mogą mieć depresję czy jest to już może niepotrzebne uczłowieczanie, typowe dla ducha naszych czasów? W naszym poradniku dowiesz się, czym jest psia depresja, jak ją rozpoznać i leczyć oraz jak jej zapobiegać.
-
Katar u psa: kiedy trzeba działać i jak ulżyć pupilowi?
Katar u psa nie występuje co prawda tak często jak u ludzi, ale od czasu do czasu może się zdarzyć, że u naszego zwierzaka pojawi się wydzielina z nosa. Jak wygląda psi katar i jakie są jego przyczyny? Jak go leczyć i czy na zatkany nos u psa są domowe sposoby? Jak długo pies ma katar i co pomoże na alergię? Na te i inne pytania o przyczynach i leczeniu kataru u psa odpowiemy w naszym poradniku.
-
Kaszel u psa: powód do niepokoju czy zwykłe przeziębienie?
Kaszel u psów może mieć podłoże zupełnie błahe lub być powodem poważnego schorzenia, dlatego niezbędna jest właściwa diagnoza. Ale jedno jest pewne: kiedy pies kaszle, nie sposób tego nie zauważyć. To nie odchrząkiwanie, pokasływanie czy walka z chrypką. Psi kaszel brzmi zwykle dość dramatycznie. Pies krztusi się i dusi, nie mogąc złapać powietrza. Jakie są przyczyny kaszlu u psa i co zrobić, by ulżyć czworonogowi, dowiesz się w naszym poradniku.