-
Paddock paradise: ścieżka zdrowia dla koni
Koń to zwierzę otwartych przestrzeni, które w naturalnych warunkach jest w ciągłym ruchu i w zamkniętych pomieszczeniach nie czuje się dobrze. To prawda stara jak świat, która przez setki lat stajennego chowu nie straciła na ważności. A jednak dopiero teraz zyskuje posłuch i jest źródłem nowego wśród koniarzy trendu: paddock trail.
-
Wzdęcia u konia: przyczyny i sposoby na wypełniony gazami brzuch
Duży brzuch u konia spowodowany wzdęciem jelit może być poważnym problemem. Ta nieprzyjemna dolegliwość występuje często na skutek błędów w karmieniu, ale stres również należy do czynników ryzyka. Wzdęcia u konia mogą prowadzić do niebezpiecznej kolki i często wymagają kontaktu z weterynarzem, aby możliwie szybko stwierdzić ich przyczynę.
-
Zdrowie w żłobie: jak radzić sobie z problemami układu pokarmowego u konia
Żołądek konia i jego układ trawienny to bardzo specyficzny system, który dość często i z różnych powodów szwankuje. Jak zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie i jak rozpoznać problemy naszych kopytnych podopiecznych, dowiesz się w tym poradniku.
-
Ochwat u konia: jak rozpoznać i leczyć zapalenie kopyt?
Ochwat to jedna z najbardziej rozpowszechnionych, ale i najboleśniejszych końskich chorób i postrach wielu właścicieli. Wczesna diagnoza umożliwia całkowite wyzdrowienie, natomiast nieleczony ochwat prowadzi do martwicy tkanek. Jak rozpoznać i leczyć zapalenie kopyt i jak mu skutecznie zapobiegać, dowiesz się w naszym poradniku.
-
Chudy koń: dieta na wagę złota
Twój koń może jeść, co chce i nie przybiera na wadze, podczas gdy jego kumple w stajni tyją z powietrza? Nie potrzebujesz dotyku dłoni, aby policzyć u niego żebra, bo widać je na pierwszy rzut oka? Możliwe, że Twój koń jest zbyt chudy. Jak stwierdzić niedowagę u konia, jakie mogą być jej przyczyny i jak to zmienić, dowiesz się w naszym poradniku.
-
Konie zimnokrwiste: osiłki o wielkim sercu
Konie zimnokrwiste mają opinię łagodnych olbrzymów – i faktycznie biją rekordy, jeśli chodzi o siłę, wagę i spokojne usposobienie. Ale dlaczego te siłacze nazywane są końmi zimnokrwistymi? I jakie rasy należą do tej grupy? Czy w porównaniu z końmi pełnej krwi i ciepłokrwistymi zimna krew ma jakąś przewagę? Wszystko, co musisz wiedzieć o koniach zimnokrwistych, znajdziesz w naszym poradniku.