Na świecie istnieje bardzo dużo ras i każda z nich charakteryzuje się innym przeznaczeniem oraz cechami charakteru. Wśród nich wiele jest takich psów, które mają niespożytkowaną energię i potrzebę bycia w ciągłym ruchu. Takie aktywne czworonogi to wyzwanie dla każdego właściciela, ale także wiele możliwości wspólnego spędzania czasu. Z naszego materiału dowiesz się między innymi tego, jaka karma dla psa o zwiększonej aktywności jest najlepsza, ale także poznasz kilka wskazówek na to, jak znaleźć ciekawe zajęcia dla szczególnie energicznego pupila.


Klasyfikacja ras psów

Trudno tak naprawdę jednoznacznie wskazać, ile na całym świecie jest ras psów. W zależności od źródeł podaje się liczbę od 500 do 700, lecz wszystko zależy od regionu ich występowania. W niektórych bowiem miejscach Związek Kynologiczny może uznawać daną rasę, natomiast w innych częściach świata może być ona zupełnie nieznana.


Poza tym należy wspomnieć także o tym, że istnieje dużo ras, które są w ogóle niezarejestrowane i co więcej – nowe powstają naprawdę bardzo często. Oczywiście w wielu krajach wciąż jest kilkadziesiąt tych najbardziej popularnych, które mieszkańcy wybierają i kupują bądź adoptują najchętniej. Wiele ras można skatalogować, podzielić i rozróżnić ze względu na ich przeznaczenie, cechy charakterystyczne, a także historyczne pochodzenie. Dzięki temu dużo łatwiej dobrać odpowiedniego psa, dopasowanego do naszego charakteru a także stylu życia. Taki podział ras na grupy wprowadzają także Międzynarodowe Związki Kynologiczne, ponieważ umożliwia to nie tylko ich łatwe skatalogowanie, ale także odpowiednią selekcję w przypadku organizowanych wystaw dla psów.

Najogólniej wszystkie rasy można podzielić na:

  • psy myśliwskie, wśród których występuje mniejszy podział na charty, płochacze, psy aportujące, wodne teriery i wyżły,
  • psy obronne i stróżujące, a w niej owczarki, psy bojowe i stróżujące,
  • psy ozdobne: biszony, pudle, spaniele czy inne małe psy do towarzystwa,
  • szpice i psy pierwotne, w skład których wchodzą takie rasy jak między innymi: szpice azjatyckie i europejskie, północne psy zaprzęgowe, pasterskie oraz inne rasy pierwotne.
 

Ten podział znacznie ułatwia przyporządkowanie psów do odpowiedniej kategorii.


Związki Kynologiczne stosują trochę inny podział, jednak pozostaje on bardzo zbliżony do tego przedstawionego powyżej. Chodzi o to, żeby poszczególne rasy psów móc podzielić ze względu na ich temperament, cechy charakterystyczne a także przeznaczenie. To również spore ułatwienie dla każdego, kto poszukuje idealnego czworonoga dla siebie. Dzięki takiemu podziałowi możesz mniej więcej zorientować się, czego spodziewać się po wybranej przez Ciebie rasie.


pies biegający w śniegu
Ruch jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na zdrowie psa.

Wybór rasy psa

Na pewno wybór odpowiedniego psa dla siebie jest niezwykle trudny, ale warto, żeby był dobrze przemyślany. Pamiętaj, że Twoja decyzja nie może być podjęta w oparciu o obowiązującą modę na daną rasę, co jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. To jest nie tylko bez sensu, ale także może okazać się dla Ciebie bardzo uciążliwe. Załóżmy, że jesteś sportowcem, który regularnie biega i ćwiczy. Oczywiste jest, że jako kompana dla siebie nie wybierzesz sobie małego pieska, na przykład takiego jak buldog francuski, ponieważ nie są one zbyt aktywne i ich temperament będzie znacznie odbiegał od Twojego stylu życia. Zanim więc zdecydujesz się na kupno czworonoga zastanów się, co chcesz wspólnie z nim robić. Jeśli odpowiednio dobierzesz rasę do własnego charakteru, to Twój przyszły pies może okazać się naprawdę wartościowym towarzyszem.

Jaka karma będzie najlepsza dla aktywnych czworonogów?

Dieta aktywnego psa

Jeśli Twoim marzeniem jest posiadanie pupila, z którym będziesz mógł wychodzić na długie spacery oraz spędzać z nim aktywnie czas, to powinieneś wiedzieć także, jak najwięcej na temat tego, jak właściwie go odżywiać, żeby dostarczać mu wartościowych składników odżywczych. Każdy pies, który jest aktywny, dużo ćwiczy lub pracuje, potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, żeby jego organizm mógł wytwarzać odpowiednią ilość energii.

Rodzaj podawanej karmy zależy także od tego, jaką pracę dany czworonóg wykonuje. Na przykład pies uprawiający sport, aportujący lub poddawany intensywnemu, ale krótkotrwałemu wysiłkowi wymaga diety, dostarczającej większej ilości węglowodanów, niż tłuszczy. Inna sytuacja będzie miała miejsce na przykład u psa pracującego w policji, który jest poddawany stałemu i długotrwałemu wysiłkowi, nawet przez kilka godzin dziennie. W takim przypadku powinien on spożywać dużo więcej tłuszczy niż węglowodanów.

Twój domowy pupil będzie raczej reprezentował ten pierwszy typ wysiłku, więc pamiętaj o tym, żeby dostarczać psu odpowiednią ilość węglowodanów, które zawarte są także w specjalnych karmach przeznaczonych dla aktywnych psów. Jednak, to ile czworonóg zużyje energii w trakcie ćwiczeń czy różnych innych aktywności, zależy przede wszystkim od jego rasy czyli określonych cech, temperamentu, wagi ciała, a także od wieku.

Nie zapominaj jednak o tym, że psy myśliwskie czy stróżujące właściwie pracują cały czas. Ich wysiłek jest nie tylko bardzo intensywny, ale także stały, bo są one w ciągłej gotowości i czujnie pilnują domu oraz właściciela.
Przedstawione wyżej aspekty są głównymi wyznacznikami tego, jak powinieneś żywić swojego psa.

Skład karmy dla psa

Decydując się na wybór karmy dla pupila nie kieruj się jedynie modą i zachęcającymi reklamami, a głównie opieraj się na czytaniu etykiet. Jeśli Twój pies jest szczególnie aktywny lub zalicza się do ras, które z racji swojego przeznaczenia potrzebują dużo energii, to właściwie zbilansowana dieta jest bardzo ważna. Wybieraj te rodzaje pożywienia, które w składzie mają mało zbóż, a dużo innych wartości odżywczych. Ważna jest zawartość białka, które odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój całego organizmu. Zwróć uwagę także na występowanie węglowodanów potrzebnych do wytwarzania energii przez Twojego psa. Pamiętaj także o tym, że dobra karma jest skoncentrowana, czyli zawiera mało wody, bo jedynie około 6%.

Dzięki przedstawionym powyżej wskazówkom, wiesz jaka karma dla psa o wzmożonej aktywności jest właściwa - zwracaj uwagę na to, co podajesz swojemu pupilowi, bo ma to ogromne znaczenie dla jego zdrowia.

Aktywność z psem

Istnieją psy o różnorodnym temperamencie i przeznaczeniu, więc trudno oczekiwać, żeby na przykład buldog angielski pokonywał z Tobą długie odległości – nie jest po prostu do tego stworzony. Nie oznacza to jednak, że powinieneś razem z nim tylko leniuchować na kanapie, ponieważ to niezdrowe, zarówno dla Ciebie, jak i dla psa.
Każdy czworonóg musi wychodzić przynajmniej trzy razy dziennie na spacery i mieć zapewnioną minimalną dawkę ruchu. U psa, podobnie zresztą jak u ludzi, aktywność wpływa na jakość i długość życia. Jeśli sam nie jesteś miłośnikiem sportu, to wybierz sobie po prostu pupila o podobnym temperamencie, któremu niewielka dawka ruchu i krótkie spacery w zupełności wystarczą.


kobieta biega z psem po plaży
Trzy spacery w ciągu dnia to minimalna dawka ruchu dla każdego czworonoga

Pies dla sportowca

Jeśli jednak jesteś typem sportowca, który swojego psa traktuje jako towarzysza wspólnych ćwiczeń i aktywności, to powinieneś wybrać dla siebie takiego, który będzie odpowiedni do Twojego stylu życia. To nie powinno być trudne, bo wybór masz naprawdę duży wśród setek różnych ras.

Sport to Twój żywioł? Najchętniej cały dzień spędzałbyś aktywnie na zewnątrz? Zastanów się nad kupnem syberyjskiego husky. To pies dla prawdziwych atletów, bo ten zaprzęgowy czworonóg nie tylko lubi dużo ruchu, ale wręcz jest mu on niezbędny do właściwego funkcjonowania. Gdy nie spożytkuje swojej energii na wielogodzinnym spacerze lub w trakcie długiego biegu, to na pewno jej nadmiar możesz odczuć we własnym mieszkaniu.

Inną rasą psa, która przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla bardzo aktywnych właścicieli, jest niewątpliwie Border Collie. Jego głównym zadaniem było kiedyś stróżowanie i zaganianie owiec, więc nic dziwnego, że pracę te psy mają we krwi. Obecnie są wykorzystywane w ratownictwie ze względu na swój łagodny charakter i niezwykłą inteligencję. Szybko uczą się nowych komend, ale wymagają ciągłego zajęcia i stymulacji, bez których mogą się nudzić. Ten pies na pewno źle będzie się czuł z leniuchami, którzy nie będą mieli czasu, by właściwie się nim zająć. Border Collie potrzebuje dużo zabawy ze swoim właścicielem, wyczerpujących spacerów a także wspólnych treningów – bez tego będzie nieszczęśliwy.

Niejednokrotnie w materiale wspominano, że psy myśliwskie z natury są bardzo aktywne i energiczne, więc potrzebują podobnego do siebie temperamentem człowieka, który będzie umiał nad nimi zapanować. Do psów myśliwskich zaliczają się między innymi wszelkie teriery, w tym także największy ich reprezentant - Airedale Terier. Psy tej rasy są żywotne i ich głównym przeznaczeniem było łapanie gryzoni, dlatego  bardzo chętnie kopią, ganiają, a widząc staw z przyjemnością wskoczą, by popływać. Dla niedoświadczonego właściciela lub nieprzygotowanego na niekończącą się energię tego psa, jego wychowanie może być trudne, a nawet uciążliwe. Musisz jednak pamiętać, że ten czworonóg najlepiej odnajdzie się w domu z ogrodem, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio zabezpieczysz grządki z kwiatami.

Jeśli jednak jesteś przygotowany na to, by poświęcić swojemu pupilowi dużo czasu i uwagi, to nie powinieneś mieć problemów z jego wychowaniem.

Budowanie relacji z pupilem

Oczywiście to tylko przykłady ras, które idealnie będą pasować do aktywnych właścicieli. Jeśli marzysz o tym, żeby ze swoim pupilem robić wiele ciekawych rzeczy, oprócz spacerów, to powinieneś wybrać właśnie takiego, który nie pozwoli Ci się nudzić. Będziesz musiał zapewnić mu rozrywkę, zabawę i jednocześnie zadbać o to, żeby otrzymywał odpowiednią dzienną ilość ruchu.

Jeśli uda Ci się dobrze wychować psa, a także poświęcisz trochę czasu na jego tresurę, to Wasze wspólne życie może okazać się naprawdę interesujące. Liczba aktywności, które możesz uprawiać ze swoim pupilem, zależy tylko od Waszych wzajemnych relacji. Jeśli masz zapał do pracy i niewykorzystane pokłady energii, to koniecznie zdecyduj się na taką rasę psa, która sprosta Twoim wymaganiom, a w zamian dostaniesz fantastycznego towarzysza do wspólnego spędzania czasu.

Zabawy z psem

Pies to oczywiście nie tylko obowiązki, ale przede wszystkim kompan zabaw i prawdziwy przyjaciel na dobre i złe. Razem możecie robić wiele naprawdę ciekawych rzeczy i spędzać aktywnie czas. Nie musicie jednak wspólnych chwil poświęcać wyłącznie na pracę i tresurę. Oczywiście to także jest niezwykle ważne we właściwym wychowaniu Twojego pupila, zwłaszcza tego, który charakteryzuje się niekończącą się energią.

Jeśli zależy Tobie na tym, żeby znudzony czworonóg nie zaczął samodzielnie szukać sobie zajęcia, bo w ten sposób może ucierpieć Twoje mieszkanie i inne wartościowe dla Ciebie rzeczy, zapewnienie rozrywki tego typu rasie jest wręcz wskazane. Nie oznacza to jednak, że pies szczególnie aktywny musi tylko pracować i być szkolony. Zasługuje także na trochę wytchnienia, czyli wspólne zabawy ze swoim właścicielem. Jest to bardzo ważne i ma ogromne znaczenie dla budowania wzajemnej więzi pomiędzy Tobą, a psem.

Ciekawe zabawy z psem

Pomysłów na ciekawe i zajmujące zabawy z Twoim pupilem jest naprawdę bardzo dużo a ograniczać Cię może jedynie Twoja wyobraźnia. Na pewno pies będzie szczęśliwy z większości zajęć, które dla niego wymyślisz, pod warunkiem, że będziesz w nich czynnie brał udział. Właśnie Twoja obecność jest dla psa najważniejszym elementem wszystkich zabaw.

Oprócz standardowych aktywności takich jak rzucanie piłki lub patyka czy przeciąganie liny istnieje wiele innych, które uatrakcyjnią Twój czas z psem. Zastanów się nad tym, w jaki sposób go zainteresować i zachęcić do wspólnych zabaw. Możesz w tym celu użyć między innymi różnych przysmaków i właśnie tak wzbudzić jego ciekawość i chęć do współpracy. Pochowaj w zakamarkach całego domu ulubione smakołyki Twojego pupila a następnie daj mu do powąchania jeden z nich. Wydaj komendę „szukaj” i pozwól, żeby pies samodzielnie znalazł ukryte jedzenie. Jeśli mu się uda, to oczywiście nie zapomnij o tym, by pochwalić go i pieszczotliwie poklepać – to będzie działało na psa motywująco. Jeśli jednak początkowo czworonóg będzie miał problemy ze zrozumieniem tej zabawy, to możesz mu pomóc wskazując miejsce z ukrytym jedzeniem. Na pewno zwierzak szybko pojmie o, co chodzi i będzie chętniej tropił przysmaki. Pamiętaj jednak, że ma to być zabawa, zarówno dla Ciebie jak i Twojego pupila, więc nie denerwuj się i nie karć go, gdy coś mu się nie uda.

Innym pomysłem na ciekawą zabawę może być tunel. W sklepach do kupienia są gotowe, przez które pies może przebiegać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie byś samodzielnie go przygotował. Wystarczą krzesła i stół, przykryte kawałkiem materiału. Stań po jednej stronie tunelu a Twój pies niech zostanie po drugiej. Zawołaj go i niech zbudowanym przez Ciebie tunelem przybiegnie – gdy mu się to uda, koniecznie go pochwal i nakarm jego ulubionym smakołykiem. Na pewno w ten sposób za każdym razem zabawa będzie mu sprawiała dużo większą radość. Jeśli pozwala Ci na to miejsce w mieszkaniu, to możesz pobawić się i zbudować prawdziwie skomplikowany labirynt. Dzięki temu psiak będzie miał trudniejszą drogę do przebycia, co oznacza więcej zabawy!

Nie zapominaj jednak, że to wszystko ma służyć przyjemnemu spędzaniu czasu z psem, a zachęcanie go do różnych nowych aktywności sprawi, że nie będzie się nudził. Jednak, gdy widzisz, że Twojemu pupilowi zabawy nie sprawiają radości to nie zmuszaj go do nich, tylko poszukaj innych rozwiązań. Pamiętaj, że chodzi przede wszystkim o to, żebyście spędzali wspólnie czas, który będzie przyjemny dla Ciebie i czworonoga.

Bieganie z psem – jak się do tego przygotować?

Zabawy z pupilem to czynności, które mają na celu budowanie wzajemnej relacji, więc są koniecznością w codziennym życiu. Jeśli jednak Twój psiak jest wyjątkowo aktywny, to zwykłe domowe zabawy mogą okazać się dla niego niewystarczające.

Rasy psów, które wcześniej zostały opisane, ale także wiele innych, potrzebują często dużej dawki ruchu i wielogodzinnych spacerów. Dla niektórych prawdziwą nagrodą jest zaś wspólny trening ze swoim właścicielem. Jeśli lubisz biegać i chciałbyś robić to także z psem, to potrzebujesz takiego czworonoga, który będzie do tego przystosowany. Dość trudno wyobrazić sobie na przykład 10-letniego jamnika, który pokonuje pięciokilometrowy dystans. Podobnie do Ciebie, Twój pupil musi być odpowiednio przygotowany, żeby nie ucierpiały na tym przede wszystkim jego stawy. Co najważniejsze – nie każda rasa psów nadaje się do długich biegów. Najlepiej sprawdzą się do tego średnie i zwinne, bo dużo łatwiej będzie im pokonywać niektóre odległości, w przeciwieństwie do dużych i cięższych czworonogów. Zastanów się nad tym, czy Twój pies będzie odpowiedni na Wasze wspólne bieganie. Jeśli chcesz z nim trenować, to weź pod uwagę także inne aspekty takie jak: wiek pupila, a także ewentualne choroby. Starszy pies, który dodatkowo cierpi na alergię na pyłki nie powinien trenować. 

Ważne! Nie bez powodu często mówi się o tym, że psy są jak ludzie. Również czworonogi muszą odbyć rozgrzewkę, a rodzaj treningu i jego częstotliwość powinny zostać dopasowane do możliwości czworonoga.Jeśli Wasze bieganie odbywa się w trakcie lata, gdy temperatury są naprawdę wysokie, to koniecznie pamiętaj o tym, żeby zabrać ze sobą butelkę z wodą.

Zwierzęta po dużym wysiłku mają zwiększone pragnienie, więc konieczne jest podanie im czegoś chłodnego do picia. Oprócz tego, nie zapominaj o jednej z ważniejszych kwestii – odpowiednim karmieniu. Pies, który dużo trenuje musi być bardzo dobrze odżywiany, więc zadbaj o wysokiej jakości karmę, która zapewni mu wszelkie niezbędne wartości odżywcze i pokryje zapotrzebowanie na składniki potrzebne do wytworzenia energii.

 

Pamiętaj! Wspólne bieganie z czworonogiem ma niewątpliwie bardzo dużo zalet i pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotowujesz, możesz liczyć na naprawdę zadowalające efekty, wdzięczność swojego pupila, a co najważniejsze – pogłębienie Waszej relacji.

Przygotowanie psa do biegania

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z bieganiem wspólnie ze swoim zwierzakiem, to nie powinieneś zapominać o tych kilku zasadach. Najważniejsze przecież, żeby trening był przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila. Dlatego tak samo jak siebie, także i czworonoga musisz odpowiednio do tego przygotować. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie zaszkodzisz mu, a Wasze treningi będą zdrowe dla Was obu. Jeśli właściwie o to zadbasz, to możesz być pewien, że będzie to z korzyścią dla Twojego pupila. Zwłaszcza jeśli masz rasę zaliczającą się do szczególnie aktywnych psów. W ten sposób zapewnisz nie tylko niezbędny ruch i zajęcie pupilowi, ale jednocześnie zadbasz o własne zdrowie.

Spożytkowanie energii

Niewątpliwie codzienność z aktywnym psem, który ma niespożytą energię będzie wymagała od Ciebie zaangażowania i poświęcania uwagi pupilowi. Musisz mu zapewnić nie tylko dzienną dawkę wysiłku fizycznego, ale także znaleźć czas na wspólne zabawy. Jeśli jesteś miłośnikiem biegania, to nie będziesz miał problemów, żeby zapewnić zajęcie psu. Obecnie coraz popularniejsze stają się wspólne biegi właścicieli z ich pupilami. Jednak bardzo aktywny pies musi mieć także odpowiednio zbilansowaną dietę, która będzie mu dostarczać energii. W związku z tym pamiętaj, żeby przy wyborze karmy zwrócić szczególną uwagę na skład. Najwłaściwsza będzie taka z dużą ilością białka i mięsa, a jak z najmniejszą dawką zbóż.

Codzienne aktywności, zabawy, bieganie i dobre żywienie to przepustka dla dobrego stanu zdrowia psa.



 

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!