Wakacje z psem – jak najlepiej spędzić wolny czas ze swoim pupilem
Lato to szczególnie trudny okres dla wielu zwierząt. W miesiącach letnich najwięcej czworonogów jest porzucanych przez swoich właścicieli, ponieważ ci nie wiedzą, co zrobić z nimi podczas urlopu. Rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy zaplanować wakacje w taki sposób, by zabrać swojego psa ze sobą. To wcale nie jest skomplikowane, ponieważ obecnie powstaje coraz więcej miejsc, które są przyjazne zwierzętom. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wyjazd nad morze, w góry czy na Mazury, na pewno będziesz mógł tam spędzić aktywnie czas razem ze swoim psem.
Aktywne wakacje z psem – jak się do nich przygotować?
Lato to jeden z najlepszych okresów w całym roku zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila. W tym czasie możesz wybrać się na wyczekiwany urlop, a Twój pies na pewno ucieszy się z dłuższych spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.
Gdy na dworze robi się coraz cieplej, to także idealny moment do tego, by zacząć uprawiać więcej sportu i spróbować aktywnie spędzać czas. To także doskonały sposób na poświęcenie uwagi Twojemu czworonogowi. Jednak okres letni najbardziej kojarzy się z wyjazdami, tymi dalekimi i bliższymi. Niestety to też ten czas, kiedy swój dom traci najwięcej zwierząt.
Statystycznie psy są porzucane właśnie w miesiącach letnich, czyli od czerwca do sierpnia, kiedy wiele osób wyjeżdża na wakacje i nie ma co zrobić ze swoimi pupilami. Wielu z nich wybiera najgorsze rozwiązanie tej sytuacji, czyli przywiązuje psa do drzewa w lesie, wyrzuca z pędzącego samochodu lub przywozi do schroniska. To najgorsze, co może spotkać każdego czworonoga, a ci ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy. Jednak fakt, że nie masz z kim zostawić swojego pupila podczas wyjazdu nie oznacza, że powinieneś z niego zrezygnować. Co więcej – możesz włączyć psa w plany swoich wakacyjnych wojaży. Obecnie podróżowanie z czworonogiem wcale nie musi być trudne. Wystarczy, że wiesz jak odpowiednio się do tego przygotować i będziesz pamiętał o kilku najważniejszych zasadach.
Pies w samochodzie
Bardzo dużo zależy od tego, gdzie planujesz się wybrać i przede wszystkim jakim transportem będziesz się przemieszczał. Zdecydowanie najwygodniejsza będzie podróż samochodem. Oznacza to bowiem komfort dla Ciebie i Twojego pupila. Musisz jednak wiedzieć, że Twoje auto powinno być przygotowane w odpowiedni sposób, żeby pies mógł w nim podróżować bezpiecznie.
Przede wszystkim nie może on jechać luzem, niezabezpieczony przed ewentualnym upadkiem. Najlepszym sposobem, żeby tego uniknąć jest przypięcie go specjalnymi pasami, które przypina się do szelek czworonoga. Możesz także przewozić go w specjalnych klatkach transportowych.
Podróż własnym samochodem daje możliwość zatrzymania się w każdej chwili na postój. Przyda on się nie tylko Tobie, ale także Twojemu psu. Zwłaszcza jeśli jedziecie w trakcie dużego upału, to nie zapomnij podać mu wtedy wody i wyprowadzić na szybki spacer, żeby mógł rozprostować łapy i załatwić się. Dla czworonogów, które nie są przyzwyczajone do pokonywania długich tras samochodem taka podróż może być sporym dyskomfortem.
Pies w pociągu
Jeśli jednak nie posiadasz swojego samochodu, a chcesz na wakacje wybrać się z psem – nic straconego. Możesz zdecydować się na podróż pociągiem, która wbrew pozorom wcale nie musi być nieprzyjemna.
Przewożenie pupila tym środkiem transportu będzie wiązało się jednak z konkretnymi zasadami, których musisz przestrzegać. Przede wszystkim pies musi mieć bilet. Chyba, że jest on na tyle mały, że mieści się w niewielkiej klatce lub koszyku. Wtedy pies traktowany jest jako bagaż. W przeciwnym razie musisz uiścić opłatę za przewóz czworonoga w kasie biletowej.
Pamiętaj także o tym, że bez względu na rozmiar psa Twoim obowiązkiem jest prowadzenie go na smyczy i założenie kagańca. Nie możesz także zapomnieć o tym, żeby mieć przy sobie książeczkę zdrowia czworonoga z aktualnymi szczepieniami. Psu nie wolno w pociągach wskakiwać na siedzenia, więc podróż w zatłoczonym przedziale może być dla niego uciążliwa. W przypadku podróży z psem zdecydowanie wygodniejsze będą pociągi bezprzedziałowe.
Jaką karmę zabrać ze sobą w podróż?
Przygotowanie psa do podróży
Pamiętaj o tym, że do każdej dalszej podróży musisz odpowiednio swojego pupila przygotować. Nie zabieraj go w długą trasę, jeśli nigdy wcześniej nie jeździł samochodem lub pociągiem, ponieważ nie wiesz jaka będzie jego reakcja na ten środek transportu.
Przed podróżą zabierz go na bardzo długi spacer, żeby mógł załatwić wszystkie fizjologiczne potrzeby, ale także żeby odpowiednio go zmęczyć. W ten sposób pies nie będzie zbytnio pobudzony w momencie wyjazdu. Możesz także zabrać ze sobą jedzenie dla psa lub jego ulubione smakołyki, żeby wywołać pozytywne skojarzenia, na przykład z pociągiem. Gdy pies posłusznie wskoczy po stromych schodach, nagródź go.
Pamiętaj o wzięciu jego ulubionej zabawki, żeby w trakcie jazdy pociągiem Twój pupil miał się czym zająć. Nie zapominaj o podstawowych produktach higienicznych, ponieważ różne sytuacje mogą się przytrafić i warto być na wszystkie ewentualności gotowym. To Ty najlepiej znasz swojego psa i mniej więcej potrafisz przewidzieć jego reakcje.
Jeśli Twój pupil jest lękliwy, a jednocześnie nie do końca posłuszny, to przygotowanie go do takiej wyprawy może kosztować Cię sporo wysiłku. Pamiętaj jednak, że warto, bo wspólne wakacje z psem to naprawdę świetna sprawa.
Wakacje z psem nad morzem
Morze Bałtyckie to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków latem. Co roku tysiące turystów zjeżdża się do nadmorskich miejscowości, by korzystać z paru dni wolnego. Jeśli Ty także lubisz spędzać czas na plaży i planujesz na taki wypoczynek zabrać swojego pupila powinieneś dobrze to przemyśleć.
Wakacje z psem będą udane tylko i wyłącznie wtedy, gdy weźmiesz pod uwagę, zarówno swoje potrzeby, jak i potrzeby Twojego psa. Zastanów się nad tym, co będzie robił Twój pupil podczas, gdy Ty będziesz opalał się na rozgrzanym słońcu i kąpał w morzu. Nie zapominaj o tym, że czworonóg nie powinien spędzać tego czasu przywiązany do leżaka. W ten sposób w gorące dni bardzo szybko może dojść do przegrzania organizmu, a w konsekwencji do udaru.
Pamiętaj o tym, że psy w przeciwieństwie do ludzi nie pocą się całym ciałem, dlatego dużo gorzej znoszą upały. Ich sposobem na ochłodzenie jest ziajanie, jednak nawet to nie pomaga rasom z krótkimi pyszczkami takimi jak: mopsy czy buldożki francuskie. Dla nich lato to szczególnie trudny okres, więc przebywanie wśród tłumu plażowiczów na rozgrzanej plaży na pewno nie będzie dobrym pomysłem.
Plaża dla psów
Niestety na większości strzeżonych plaż obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania psów. Jest to zrozumiałe, ponieważ są ludzie, którzy się ich boją lub nie życzą sobie ich towarzystwa w miejscu swojego wypoczynku. Należy uszanować ich wolę, jednak nie jest to powód by rezygnować całkowicie z wyprawy nad morze. Jeśli chcesz, żeby Twój pupil mógł pobiegać luzem po piasku i wykąpać się, to wystarczy, że wybierzesz się na specjalną plażę przeznaczoną dla psów. W Polsce jest coraz więcej takich miejsc, które są przyjazne czworonogom i ich właścicielom. Znajdują się one między innymi w: Rewalu, Pobierowie, Międzyzdrojach, Dziwnowie czy Świnoujściu. Jeśli wybierzesz się właśnie tam to możesz mieć pewność, że Twój zwierzak spotka tam także wielu kompanów do zabawy. Coraz powszechniejsze staje się bowiem planowanie wakacyjnych wyjazdów także z myślą o zwierzętach. Wielu ludzi nie chce zostawiać swoich pupili samych bez opieki, więc szukają takich rozwiązań, z których będą mogli korzystać wspólnie.
Lubisz spędzać aktywnie czas i planujesz piesze wędrówki podczas pobytu nad morzem? Pamiętaj o tym, że chociażby w Wolińskim Parku Narodowym obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów. Jeśli miałeś zamiar wybrać się tam ze swoim czworonogiem, to musisz wiedzieć, że za złamanie zakazu grozi kara w wysokości 500zł.
Wakacje z psem w górach, czyli jak bezpiecznie wędrować
Południe Polski, czyli góry to także bardzo popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów. Szczególnie tę część kraju cenią Ci, którzy zamiast wypoczywać całymi dniami na plaży wolą spędzać czas aktywnie, na przykład na pieszych wędrówkach.
Góry to idealne miejsce na wakacje dla miłośników sportu, natury oraz tych, którzy w podobny sposób spędzają czas ze swoim psem. Oczywiście, jeśli Twój pupil jest już starszym zwierzęciem i nie ma tyle sił na długie spacery i pokonywanie górskich szlaków, to na pewno ta forma spędzania czasu nie będzie dla niego odpowiednia. Jeśli jednak Twój czworonóg jest energiczny i skory do wysiłku fizycznego, to śmiało możesz planować wyprawę. Nie zapominaj jednak o kilku zasadach.
Podobnie jak nad morzem, tak samo w górach są miejsca, do których nie wolno wprowadzać zwierząt. Zaliczają się do nich między innymi Babiogórski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy czy Pieniński Park Narodowy. Do innych można wchodzić z czworonogami, ale pod pewnymi ograniczeniami. Pies musi mieć kaganiec i być prowadzony na smyczy, co nie jest zbyt rygorystycznym wymogiem. Zanim jednak zdecydujesz się na wyruszenie na szlak dokładnie przeczytaj regulamin parku, na którego terenie się znajdujesz. Tam na pewno znajdziesz wszelkie informacje, dzięki którym nie rozczarujesz się w trakcie marszu, na przykład gdy strażnik zawróci Cię wraz z psem z drogi.
Kilkukilometrowa piesza wycieczka w góry to nie lada wyzwanie nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojego pupila. Powinieneś zastanowić się nad tym, czy jego kondycja i stan zdrowia są odpowiednie do wielogodzinnego marszu. Pamiętaj bowiem, że maszerowanie po górzystym terenie znacznie różni się od Twoich codziennych spacerów z psem. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z wyjścia z nim na szlak. Po prostu dostosuj trasę do jego rzeczywistych możliwości i nie przeciążaj go, jeśli nie jest przyzwyczajony do zwiększonego wysiłku. Wybierz wtedy krótszą i mniej wymagającą drogę, dzięki której wyprawa będzie przyjemnością, a nie męczącą koniecznością.
Pies na górskim szlaku
Jeśli jednak wiesz, że Twój pies to urodzony sportowiec i bez problemu poradzi sobie na wielogodzinnym spacerze, to śmiało możesz wyruszać z pupilem w góry. Oczywiście nie chodzi o zdobywanie trudnych szlaków oznaczonych czarnym kolorem. Nie zapominaj jednak o tym, że jeśli znajdujesz się w miejscu, z którego korzystają inni ludzie Twój pies obowiązkowo musi być prowadzony na smyczy i w kagańcu. Warto żebyś zainwestował w odpowiedni, przewiewny kaganiec, dzięki któremu pies będzie mógł pić i który nie spowoduje odparzeń w gorący dzień. Nie zapomnij także o zapasach wody do picia dla siebie i pupila.
Podczas zwiększonego wysiłku, szczególnie latem niezmiernie ważne jest bieżące nawadnianie organizmu, żeby nie doszło do odwodnienia. Jeśli planujesz kilkugodzinny marsz dobrze, żebyś zabrał ze sobą wodę i jedzenia dla psa. Jedną z ważniejszych kwestii, o których jednak wielu właścicieli wciąż zapomina są woreczki na odchody.
Spacerując z psem na pewno będzie on potrzebował wypróżnić się, a Twoim obowiązkiem jest posprzątanie po nim. Warto, żeby przyroda i miejsce, z którego korzystają inni ludzie było czyste i bez przykrych psich niespodzianek. Jeśli będziesz pamiętał o tych kilku zasadach i rozsądnie zaplanujesz wyjazd, to wakacje w górach mogą być niezapomnianym przeżyciem dla Ciebie i Twojego pupila.
Wakacje z psem nad jeziorem
Nowofunlandy, labradory, setery czy cocker spaniele – to tylko kilka przykładów ras, które uwielbiają pływać, a woda to ich prawdziwy żywioł. Jeśli puścisz je wolno w okolicach stawu, to możesz być pewien, że momentalnie do niej wskoczą.
Wielu właścicieli zabiera swoje zwierzaki latem nad okoliczne jeziora, żeby te nieco ochłodziły się w upalne dni. Pamiętaj jednak o tym, że na tych publicznych i strzeżonych obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania i kąpieli psów. Powszechny jest za to widok, gdy na „dzikich” zbiornikach wodnych w pobliżu lasów ludzie pozwalają popływać czworonogom. Z jednej strony trudno się dziwić, bo to nie lada radość dla psa. Z drugiej strony jest to trochę nierozsądne, zwłaszcza jeśli jest to nieznane Tobie miejsce. Po pierwsze woda w takim zbiorniku często bywa bardzo zanieczyszczona. Pies, który przez przypadek napije się jej może mieć później problem z biegunką czy wymiotami. Co więcej – po takiej kąpieli konieczne jest ponowne umycie pupila, bo najzwyczajniej w świecie będzie brzydko pachniał. Jednak większość jezior i stawów, znajdujących się w okolicach niemal każdego większego miasta przeznaczone są do kąpieli. Nic zatem nie powinno się stać, jeśli pozwolisz w nich popływać swojemu pupilowi. Jeśli będzie to jego pierwsza styczność z wodą, to dobrym pomysłem jest, żeby początkowo pies wchodził do niej na smyczy. Dzięki temu oswoi się z wodą, ale jednocześnie nie oddali się za daleko. Chociaż mówi się o tym, że pływanie jest domeną każdego psa i praktycznie każdy opanowuje tę czynność bardzo szybko, to jednak nie warto ryzykować. Spanikowane zwierzę, które znajdzie się w nowej sytuacji może całkowicie stracić zapał i chęć do pływania w przyszłości, więc warto zrobić wszystko, żeby go do tego nie zniechęcać.
Wakacje z psem na Mazurach
Warmia i Mazury to jedna z najpiękniejszych części Polski. Lasy, jeziora, łąki i świeże powietrze – jest tu wszystko, czego potrzebujesz do wypoczynku. To również miejsce, gdzie znajdziesz wiele przyjaznych czworonogom noclegów. Nie powinieneś zatem rezygnować z zabrania na takie wakacje swojego psa. Tutaj możecie bowiem spędzać wspólnie czas. Wypoczywać można także w sposób aktywny, a na Mazurach na pewno nie będziesz się nudził. Możesz zabrać pupila na długi spacer po okolicznych lasach, bawić się z nim na zewnątrz lub wybrać się nad jezioro. Na Mazurach jest bowiem dużo takich zbiorników wodnych, w których mogą kąpać się także czworonogi. To miejsce dla wszystkich pasjonatów przyrody, którzy jednak swoje wakacje chcieliby spędzać wspólnie ze swoimi psami. Ta część Polski sprzyja nie tylko kąpielom w jeziorach, ale także pieszym wędrówkom i innym sportom wodnym. Co prawda, razem ze swoim psem nie będziesz żeglował czy pływał łódką – chyba, że potrafisz nauczyć go takich czynności. Jednak na Mazurach możesz zaplanować czas w taki sposób, byś mógł spędzić go ze swoim psem, ponieważ to jedno z bardziej przyjaznych zwierzętom miejsc.
Jest tu dużo tras rowerowych, więc jeśli Twój pupil nie ma problemu z bieganiem przy rowerze, to możecie sobie urządzać wycieczki po okolicy. To także idealne miejsce dla psich pływaków – na pewno niejeden pies z przyjemnością wskoczy razem z Tobą do jeziora. Większość tych czworonogów kocha wodę, więc będzie to dla nich niesamowita rozrywka. Tak naprawdę lato to okres, w którym zdecydowanie więcej czasu możesz spędzać ze swoim psem na świeżym powietrzu. Dla czworonoga i tak najważniejsze będzie to, że zabierzesz go ze sobą na swój wyjazd. W ten sposób nie będzie musiał przeżywać stresu związanego z rozłąką z Tobą. Wystarczy, że na wakacjach poświęcisz mu uwagę i zapewnisz zajęcie, dzięki któremu nie będzie siedział samotnie w pokoju.
Obecnie istnieje wiele możliwości byś na wakacje mógł zabrać swojego pupila. Hotele i pensjonaty umożliwiają przyjazd ze zwierzętami i stwarzają do tego idealnego warunki. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się, co zrobić z czworonogiem w czasie Twojej nieobecności – możesz zabrać go ze sobą. Pamiętaj jednak o tym, by planując taki wyjazd pomyśleć nie tylko o swoich potrzebach, ale także o tym, co będzie dobre dla Twojego psa.
Podsumowanie
Na sam koniec warto zaznaczyć, że nieważne dokąd się wybierzesz ze swoim psem. Dużo istotniejsze jest, żeby Wasze wspólne wakacje były dostosowane do potrzeb zarówno Twoich, jak i pupila. Obecnie masz szeroki wybór spędzenia aktywnie urlopu z czworonogiem. Coraz więcej ośrodków nad morzem czy w górach toleruje obecność zwierząt. Również wypad nad pobliskie jezioro czy Mazury będzie nie lada atrakcją dla Twojego pupila. Nie zapomnij oczywiście o tym, żeby odpowiednio przygotować się do podróży, w zależności od tego, jaki środek transportu wybierzesz.
Pamiętaj, że nawet bardzo aktywny pies może jeździć samochodem lub pociągiem, jeśli nie powoduje to u niego niepotrzebnego stresu. Nie zastanawiaj się zatem długo i na następne wakacje zabierz ze sobą swojego czworonoga.