Stół świąteczny: czy koty i psy mogą jeść resztki jedzenia?
Boże Narodzenie to czas, kiedy odświętnie dekorujesz swój dom, zapalasz świece i stawiasz choinkę. To, co tym grudniowym dniom nadaje szczególnego charakteru, może być niebezpieczne dla Twoich zwierzaków. Stoły uginają się pod ciężarem obfitych potraw, którymi nierzadko chcielibyśmy się podzielić z czworonogami. W naszym poradniku dowiesz się, czy psy lub koty mogą jeść resztki ze stołu.
Święta bez stresu dla psów i kotów
Szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia miej oko na swojego kota czy psa. Pachnące drzewka, zachęcające do zerwania zabawki na choince i pyszne smakołyki w całym domu - tak chyba wygląda okres świąteczny z punktu widzenia Twojego pupila. Boże Narodzenie jest bowiem ekscytujące nie tylko dla ludzi, ale także dla naszych zwierząt. To, co jest tak kuszące dla zwierząt domowych, może również szybko stać się ich zgubą.W okresie świątecznym uważnie obserwuj, co je Twój pupil, bo wiele potraw na świątecznym stole może być równie kuszące, co niezdrowe dla Twojego pupila.
Uważaj na to, co jedzą Twoje zwierzęta
Z reguły każdy właściciel dorosłych zwierząt wie dokładnie, jak jego pupil reaguje na świąteczne zamieszanie. Dzięki temu masz możliwość już na wstępie uniknąć niekorzystnych momentów i uchronić zarówno siebie, jak i Twojego ukochanego pupila przed niepotrzebnym stresem. Ze szczeniakami lub kociętami, które przeżywają swoje pierwsze święta, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.Przemyśl zatem dokładnie, czy chcesz zabrać psa na przyjęcie świąteczne. Jeśli Twój psiak czy kot pozostają same w domu, zapewnij im bezpieczeństwo, zanim wyjdziesz z domu. Przede wszystkim pies czy kot nie powinien pod żadnym pozorem mieć dostępu do resztek ze stołu, słodkich ciasteczek czy ozdób świątecznych.
Resztki świątecznego jedzenia nie dla zwierząt
Wiele osób chce sprawić przyjemność swoim ukochanym zwierzętom w czasie świąt Bożego Narodzenia specjalnymi smakołykami. Nie jest to jednak dobry pomysł. Chleb, ciastka, resztki i słodycze mogą wydawać się doskonałym urozmaiceniem, ale są zupełnie nieodpowiednie dla Twojego pupila, a czasem nawet niebezpieczne. Psom i kotom nigdy nie należy podawać pikantnych lub zbyt słodkich potraw. Istnieje również zwiększone ryzyko zranienia się odłamkami kości drobiowych lub rybich ości. Wiele osób nie wie również, że czekolada jest trująca dla zwierząt. Nawet niewielka ilość aktywnego składnika, jakim jest teobromina zawarta w ziarnach kakaowca, może prowadzić do poważnych objawów zatrucia.Jest wiele sposobów, jak możesz urozmaicić menu np. dla Twojego psiaka. Możesz upiec mu zdrowe i pyszne ciasteczka, które uprzyjemnią mu sezon świąteczny. Przepisy na świąteczne ciasteczka dla psa znajdziesz tutaj.
Czego nie powinien jeść kot?
Przy karmieniu kota pamiętaj o produktach zakazanych, których zwierzak nie powinien spożywać lub tylko w bardzo ograniczonej ilości.Aby zwierzaki nie wymuszały jedzenia, warto przygotować kilka smakołyków specjalnie dla nich:
Zbyt pikantne, zbyt tłuste, zbyt bogate w skrobię
Zdecydowana większość właścicieli kotów chce zrobić coś dobrego dla swojego pupila, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest karmienie swojego futrzanego ulubieńca w sposób odpowiedni dla gatunku. Na dłuższą metę kot będzie miał silny system odpornościowy, mocne kości i ścięgna, sprawny układ trawienny, zdrową, lśniącą sierść i radość życia tylko wtedy, gdy będzie karmiony tym, czego jego układ pokarmowy potrzebuje. Dlatego też resztki ludzkiego jedzenia nie nadają się do karmienia kotów, nawet jeśli są to pokarmy, które uważasz za szczególnie smaczne.Ludzkie jedzenie jest dla naszych zwierząt prawie zawsze zbyt pikantne, tłuste i bogate w skrobię, zawiera ponadto zbyt dużo cukru. Poza tym może zawierać inne składniki, które nie przeszkadzają ludziom, ale nie są zdrowe dla kotów. Na przykład ser jest zbyt tłusty, tradycyjna kiełbasa zawiera zbyt wiele przypraw, a czekolada jest wyraźnie za słodka i zawiera o wiele więcej cukru, niż kot może tolerować. Dlatego nie jest to odpowiednia karma dla czworonożnych ulubieńców. Ludzie potrafią dobrze trawić swoje pożywienie, natomiast koty nie, dlatego karmienie ich resztkami może prowadzić do problemów zdrowotnych. Kot może wymiotować i cierpieć na rozwolnienie. Jeśli karmisz kota resztkami ze stołu przez dłuższy czas, z pewnością może to być czynnik wyzwalający cukrzycę.
Więcej na temat różnych sposobów karmienia kota możesz poczytać tutaj.
Czego nie powinien jeść pies?
Nasze psiaki również mają swoje potrzeby pokarmowe i resztki jedzenia ze stołu, które są zbyt tłuste i mocno przyprawione, nie są dla psów odpowiednie. Dzieje się tak dlatego, że ich metabolizm różni się od metabolizmu ludzi. Psy mogą dostać biegunki po tłustych i pikantnych potrawach lub reagować wymiotami. Ponadto bardzo tłuste jedzenie może w dłuższej perspektywie prowadzić do zapalenia trzustki.Pokarmy, których psy nie powinny jeść
Istnieją pokarmy, które są dla psa niewskazane, a niektóre mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych zwierzęcia. Lista zakazanych produktów nie jest zbyt długa, tym łatwiej będzie Ci zapamiętać, czego nie powinieneś podawać Twojemu psiakowi.Lista produktów, jakich pies nie może jeść
Resztki jedzenia dla psa – czy to dobry pomysł?
W ostatnich dziesięcioleciach poczyniono znaczne postępy w badaniach nad żywieniem psa domowego. Dziś bardzo dobrze znane są potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół i możemy dokładnie powiedzieć, jak musi wyglądać optymalnie skomponowana psia dieta. Dlatego też nie jest wskazane podawanie resztek pokarmowych ze stołu. Wręcz przeciwnie. Jest to bardzo niezdrowe, a nawet niebezpieczne.Resztki, które pozostają na ludzkim stole przy kolacji, są w większości bardzo bogate w energię. Tłuste potrawy, np. pasztet z wątroby czy skóra z pieczonej kaczki z czasem powodują nadwagę u psa. Może to szybko prowadzić do chorób wewnętrznych lub problemów ze stawami i mobilnością psa.
Potrawy ludzkie są często silnie przyprawione i przez to dla psa ciężkostrawne. Co więcej, w posiłkach, które smakują nam wyśmienicie i są zdrowe dla ludzi, znajdują się składniki, które mogą być bardzo niezdrowe, a nawet toksyczne dla psa.