Od kiedy komórki robią zdjęcia, smartfony właścicieli czworonogów pękają w szwach, zapisując niezliczone fotki pupili. Zazwyczaj nie ma to znaczenia, jeśli zdjęcie jest niewyraźne lub źle naświetlone. Ale jeśli fotografia ma być prezentem, pojawić się w mediach społecznościowych lub zawisnąć na ścianie, powinna być perfekcyjna. Jak zrobić idealne zdjęcie psa i jak sprawić, aby czuł się komfortowo?


Jak okiełznać motyw?

Aby zrobić idealne zdjęcie psa, potrzeba „zaledwie” sprzętu, motywu i odpowiedniego oświetlenia. Nasz poradnik nie będzie tutorialem na temat ustawień Twojego aparatu fotograficznego czy kursem o rodzajach obiektywów, jakich możesz potrzebować. W naszym tekście nie dowiesz się o czysto technicznych detalach, takich jak przysłona, czas naświetlania, głębia ostrości, ogniskowa czy formaty zdjęć. Tego nauczysz się najlepiej w praktyce lub z innych poradników. Ale zdradzimy Ci całą resztę o fotografowaniu psów – czyli jak okiełznać motyw?

selfie z psem
Fotografowanie swoich pupili należy do jednej z ulubionych czynności właścicieli psów.

Dwa rodzaje psiej fotografii

Fotografując psa, masz do wyboru:

  1. portret oraz
  2. zdjęcia w ruchu, np. podczas spaceru lub psiego sportu, jak agility, frisbee czy obedience.

Oba rodzaje psiej fotografii oznaczają wyzwanie, ale z różnych powodów. Portret powinien uchwycić “psią duszę”, a to czasem skomplikowane, jeśli pies jest wrażliwy i nerwowo reaguje na dochodzące z otoczenia odgłosy. Najłatwiej pracuje się z przyzwyczajonym do obiektywu czworonogiem, na polecenie wbijającym wzrok we właściciela. Zdjęcia psa w ruchu nie wymagają współpracy ze zwierzęciem, które jest po same uszy pogrążone w ulubionej czynności i najczęściej nie zwraca uwagi na otoczenie, a zatem i na skierowany na niego obiektyw. Ale uchwycenie psa w ruchu i złapanie ostrości sprawia wielu fotografom duże trudności.
Rada nr 1 Jeśli planujesz oba typy zdjęć, zacznij od ujęć statycznych, a fotografowanie w ruchu zostaw na koniec. W ten sposób unikniesz portretów zziajanego i zmęczonego psa.


Kilka pysznych smakołyków pozwoli Ci okiełznać Twojego psiego modela:

Pies przed obiektywem: jak zrobić piękny psi portret?

Psy z natury kochające sesje zdjęciowe należą do rzadkości, ale nawet zwierzaki „z parciem na szkło” nie muszą być łatwe do sfotografowania. Tacy urodzeni modele przesadzają bowiem często z gorliwością, zbyt entuzjastycznie i za szybko wykonując polecenia i utrudniając uchwycenie ich prawdziwego charakteru. Najczęściej jednak skierowane na psa oko obiektywu powoduje u niego stres, zwłaszcza jeśli fotografujesz w pomieszczeniu, a pies ma zastygnąć w żądanej pozie. Zanim zabierzesz się do robienia zdjęć, powinieneś przyzwyczaić do nich swojego pupila, dbając o pozytywne skojarzenia. Baw się z nim i rozdawaj głaski jedną ręką, trzymając aparat w drugiej. Zadbaj o zrelaksowaną atmosferę i obficie psa nagradzaj, jeśli nie okazuje strachu. Naucz go również na żądanie na ciebie spoglądać – to pierwszy krok do udanego psiego portretu.
Rada nr 2: Aby pies na komendę na Ciebie spoglądał, potrenuj z nim polecenie „patrz” podnosząc do góry pieść i nagradzając zwierzaka, jeśli skieruje na Ciebie wzrok. Z czasem opóźniaj podawanie smakołyków, aby pies patrzył na Ciebie dłużej.

Co ma się znaleźć w kadrze?

To, co znajdzie się w kadrze Twojego zdjęcia, zależy od tego, czy otaczająca Cię sceneria jest atrakcyjna czy raczej nie grzeszy pięknością. Fotografując psa w malowniczym wiejskim otoczeniu czy niezwykłej architekturze miejskiej, postaraj się wpasować zwierzę w tło, aby uchwycić również coś z magii miejsca, w którym się znajdujesz. I odwrotnie: jeśli kulisy nie zachęcają do ich uwiecznienia, skup się na detalach – oczach, nosie, uszach czy nawet łapach psa. Zbliżając się do motywu – zamiast skupiania się na ukazaniu całej sylwetki psa – możesz uratować całe zdjęcie, nadając mu tajemniczości i charakteru. A przy okazji podkreślisz charakterystyczne cechy pupila.

Zdjęcie psa w ruchu

Zdjęcia psa w ruchu uda Ci się zdecydowanie lepiej na otwartej, dobrze oświetlonej przestrzeni niż na przykład w ciemnym lesie. Autofokus będzie miał dużo łatwiejsze zadanie, jeśli wybierzesz do ujęcia w biegu w miarę równe, pozbawione optycznych przeszkód podłoże. Miękkie runo, w które zapadną się psie łapy, lub wysokie trawy mogą Ci przeszkodzić w ostrym uchwyceniu psiego pyska. Fotografując psa w ruchu, musisz wciąż śledzić oczy psa, właśnie na nie kierując jednopunktowy autofokus. Najpiękniejsze zdjęcia w ruchu to te, w których pies wygląda efektownie i dynamicznie – z reguły wtedy, kiedy ciężar jego ciała przeniesiony jest ku tyłowi, a pies wybija się do skoku.
Rada nr 3. Nie zmuszaj pupila, aby na siłę robił rzeczy, na które nie ma ochoty. Dostosuj zdjęcia do nastroju zwierzaka. Jeśli nie może usiedzieć w miejscu, zrób zdjęcie podczas zabawy, nawet jeśli zaplanowałeś portret. Chciałeś go ująć w ruchu, ale pies nie ma ochoty na biegi – wybierz statyczny portret. Pozwalając zwierzęciu zachowywać się swobodnie, z dużym prawdopodobieństwem zrobisz lepsze fotografie.

Baza każdego fotografa: przygotowanie

To prawda, że czasem – choć niezwykle rzadko – idealne zdjęcie psa uda się przez przypadek. Optymalne światło, zmotywowany model, malownicze kulisy i psiarz za obiektywem, który w odpowiednim momencie naciśnie na spust migawki – fotograficzny raj. Ale w przeważającej większości przypadków, aby efekty sesji zdjęciowej z psem były zadowalające, nie obejdzie się bez przygotowania. Pierwszy etap masz już za sobą, jeśli oswoisz psa z obiektywem i nauczysz go patrzenia na Ciebie na rozkaz. Ale przygotowanie do sesji obejmuje również całą paletę detali, które zadecydują o powodzeniu Twojego przedsięwzięcia. Jeśli chcesz fotografować w plenerze, sprawdź prognozę pogody – w deszczu i zawiei zdjęcia psa się nie udadzą. Nie zapomnij o zapasie smakołyków, bez których trudno Ci będzie na dłużej zamotywać zwierzaka. Warto jest mieć także zabawkę z piszczałką, która przyciąga uwagę większości psów. Zadbaj o odpowiednie ubranie i koc, jeśli zamierzasz fotografować na zimnym lub wilgotnym podłożu. W gorące dni unikaj zdjęć w samo południe, bo oświetlenie jest maksymalnie niekorzystne, a praca w ukropie to żadna przyjemność ani dla psa, ani dla fotografa – no chyba że zależy Ci na uchwyceniu psiego języka. Nie wybieraj miejsc blisko ruchliwej drogi lub lasu, gdzie można spotkać dzikie zwierzęta – otoczenie musi być bezpieczne i skąpe w bodźce, które mogłyby rozproszyć uwagę psa. Jeśli masz (semi)profesjonalny sprzęt fotograficzny, zastanów się, co konkretnie będziesz potrzebował, żeby niepotrzebnie nie nosić pełnego ekwipunku.

zdjęcie psa w telefonie
Robiąc zdjęcie swojego pupila warto wybrać odpowiednie tło.

Co psi model chce Ci powiedzieć?

Doświadczeni psiarze zwykle potrafią interpretować psią mowę ciała, ale zaaferowani fotograficznym wyzwaniem czasem stają się ślepi na sygnały, które pies wysyła. Zadbaj o to, aby otoczenie było w miarę spokojne, bo dobiegający z ulicy hałas czy szczekanie innych psów mogą Twojego modela zbić z pantałyku. Jeśli pies nie będzie zrelaksowany, zdjęcia uwiecznią jego dyskomfort.

Tak zwane sygnały uspokajające to między innymi:

  • odchylone do tyłu uszy
  • ziewanie
  • oblizywanie nosa
  • odwracanie wzroku
  • drapanie się
  • otrzepywanie się
  • dyszenie
  • odwracanie się tyłem

Powodów takiego zachowania może być wiele. Nie tylko stres wywołany samą sytuacją w studio czy wlepionym w psa obiektywem zaowocuje u niego sztywnością ruchów i nastroszonym wyglądem. Psu łatwo udzieli się także Twoje zdenerwowanie lub zniecierpliwienie, dlatego to bardzo ważne, abyś podczas sesji sam był zrelaksowany i spokojny.
Rada nr 4 Napiętą atmosferę łatwo rozładujesz, robiąc przerwy na zabawę. Zapomnij na chwilę o sesji, wytarmoś psa i zrób to, co lubi najbardziej. Zabawa ulubioną zabawką, intensywna dawka pieszczot lub kulinarne intermezzo odprężą psa i pozwolą zapomnieć o stresie.

Perspektywa: zniż się do poziomu psa

Dla zachowania naturalnych proporcji, musisz zejść do poziomu Twojego psa. To tak zwana żabia perspektywa, która wymaga bliskiego kontaktu z podłożem – zdjęcia będziesz musiał zatem robić, leżąc na ziemi, kucając lub klęcząc. Fotografie wykonane z poziomu psiego nosa zbliżają odbiorcę do modela również mentalnie i wpływają na bardziej pozytywny odbiór zdjęcia. Jeśli przestrzeń za psem psuje całość, skieruj aparat w górę lub w dół, aby znaleźć ciekawsze tło: niebo, zwarta ściana drzew czy soczysta trawa tworzą zwykle atrakcyjną scenerię. Jeśli przećwiczyłeś standardy i zaznajomiłeś się w praktyce z tajnikami fotografowania według reguł, możesz zacząć je łamać, puszczając wodze fantazji.
Rada nr 5: Zdjęcia psa, zrobione mocno z góry sprawiają, że głowa zwierzęcia wydaje się być dużo większa od reszty ciała – w ten sposób możesz nadać zdjęciu ironicznego, lekko karykaturalnego wyrazu.

 

Rekwizyty i sztuczki

Fotografując człowieka, możesz od niego oczekiwać, aby zastygł i zmieniał ułożenie ciała tylko minimalnie i tak długo, jak to konieczne, aby znaleźć to jedno, perfekcyjne ujęcie. Od psa żądać tego nie możesz, dlatego warto jest skupić się na trikach, które pies już opanował. Czy to stawanie na tylnych łapach, podawanie łapki czy „wstydliwe” zasłanianie nosa – skupiony na wykonaniu polecenia pies będzie zwracał mniejszą uwagę na wycelowany w niego obiektyw. Pies nauczony kładzenia głowy płasko na ziemi może wyglądać pociesznie z głową ułożoną np. na książce, desce do krojenia, warzywach czy innym rekwizycie. Integrując w kadrze pasujące przedmioty, uda Ci się zrobić zdjęcia tematyczne na przykład do mediów społecznościowych. Jeśli Twój model nie zna wielu komend, zadbaj po prostu o to, aby był odprężony i czuł się komfortowo, prezentując się w naturalny sposób.
Rada nr 6: Pamiętaj, abyś w trakcie sesji wciąż pozostawał w gotowości, z palcem na spuście migawki. Z psami wszak nigdy nic nie wiadomo – a nuż zdarzy się wyjątkowa sytuacja, którą przeoczysz, wpatrzony w ekran aparatu, przeglądając gotowe klatki.


psy pozują do zdjęcia
Podczas domowych sesji zdjęciowych warto zwrócić uwagę na zachowanie psa i nie robić nic wbrew jego woli.

Światło to połowa sukcesu

Niezależnie od rodzaju zdjęć, oprócz fotografowanego motywu najważniejsze jest odpowiednie światło. Jest niezbędne nie tylko do czysto technicznego procesu powstawania fotografii – światło decyduje o niepowtarzalności i magii zdjęcia, pozwala ukryć lub podkreślić poszczególne detale, zmienić kształty przedmiotów, złagodzić lub wyostrzyć krawędzie, zmiękczyć lub utwardzić rysy. Słowem: światło decyduje o nastroju obrazu. Idealną porą do robienia zdjęć Twojemu psu będzie złota godzina, czyli krótki moment w ciągu dnia, kiedy słońce świeci w niepowtarzalny sposób: zdarza się to mniej więcej godzinę przed zachodem. Świat spowity jest wtedy miękką, żółtawą, przyjemną dla oka poświatą. Dzieje się tak, bo temperatura barwowa złotej godziny spada do 2000-3000 Kelwinow, światło staje się więc znacznie cieplejsze. Naturalne światło dzienne ma około 5300 Kelwinów. Na sesje w plenerze świetnie nadają się także wczesne poranki. Wtedy światło jest także bardzo korzystne do zrobienie psom najładniejszych zdjęć.
Rada nr 7: Unikaj jednokierunkowego mocnego światła, np. latem w południe. Będziesz musiał walczyć z kontrastami i cieniem, który okryje pół psiego pyska. Nawet pochmurny, ale stosunkowo jasny dzień z jednolitym, stałym oświetleniem ze wszystkich stron jest prostszy do opanowania niż ostre światło. Również sesje wczesną wiosną i z końcem lata przyniosą pożądany efekt.

Pomoc na planie zdjęciowym

Jeśli masz możliwość, zabierz na plan zdjęciowy drugv osobę. W zależności od zamierzonego efektu zdjęcia, Twój pomocnik może zająć się animacją psa – zwracając jego uwagę na trzymany w ręku przysmak czy naciskając zabawkę z piszczałką. Jeśli pies musi być na smyczy z powodu niespokojnego lub niebezpiecznego otoczenia (plac zabaw, ruchliwa droga, inne psy itp.), Twój asystent pomoże Ci na przykład ułożyć smycz tak, aby nie była widoczna w kadrze. Poprawi też rekwizyty, przetrze zaśliniony pysk i wyręczy Cię w każdym innym drobiazgu, abyś Ty nie musiał wstawać z kolan czy podnosić się z ziemi.



Podsumowanie

Zdjęcia psa to przepiękna pamiątka dla właściciela, a fotografowanie pupila wiąże się z dużą przyjemnością. Zadbaj o to, żeby były nią także dla Twojego zwierzaka. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, pies nie będzie stresował się obecnością aparatu, a Twoje fotki nabiorą głębi, charakteru i profesjonalizmu. Z odrobiną rutyny i odwagą w eksperymentowaniu możesz stworzyć piękne prace, które zawisną na ścianie lub zrobią furorę w mediach społecznościowych.