Poradnik fotografa-amatora: tak zrobisz piękne zdjęcia psa
Od kiedy komórki robią zdjęcia, smartfony właścicieli czworonogów pękają w szwach, zapisując niezliczone fotki pupili. Zazwyczaj nie ma to znaczenia, jeśli zdjęcie jest niewyraźne lub źle naświetlone. Ale jeśli fotografia ma być prezentem, pojawić się w mediach społecznościowych lub zawisnąć na ścianie, powinna być perfekcyjna. Jak zrobić idealne zdjęcie psa i jak sprawić, aby czuł się komfortowo?
Jak okiełznać motyw?
Aby zrobić idealne zdjęcie psa, potrzeba „zaledwie” sprzętu, motywu i odpowiedniego oświetlenia. Nasz poradnik nie będzie tutorialem na temat ustawień Twojego aparatu fotograficznego czy kursem o rodzajach obiektywów, jakich możesz potrzebować. W naszym tekście nie dowiesz się o czysto technicznych detalach, takich jak przysłona, czas naświetlania, głębia ostrości, ogniskowa czy formaty zdjęć. Tego nauczysz się najlepiej w praktyce lub z innych poradników. Ale zdradzimy Ci całą resztę o fotografowaniu psów – czyli jak okiełznać motyw?Dwa rodzaje psiej fotografii
Oba rodzaje psiej fotografii oznaczają wyzwanie, ale z różnych powodów. Portret powinien uchwycić “psią duszę”, a to czasem skomplikowane, jeśli pies jest wrażliwy i nerwowo reaguje na dochodzące z otoczenia odgłosy. Najłatwiej pracuje się z przyzwyczajonym do obiektywu czworonogiem, na polecenie wbijającym wzrok we właściciela. Zdjęcia psa w ruchu nie wymagają współpracy ze zwierzęciem, które jest po same uszy pogrążone w ulubionej czynności i najczęściej nie zwraca uwagi na otoczenie, a zatem i na skierowany na niego obiektyw. Ale uchwycenie psa w ruchu i złapanie ostrości sprawia wielu fotografom duże trudności.
Kilka pysznych smakołyków pozwoli Ci okiełznać Twojego psiego modela:
Pies przed obiektywem: jak zrobić piękny psi portret?
Psy z natury kochające sesje zdjęciowe należą do rzadkości, ale nawet zwierzaki „z parciem na szkło” nie muszą być łatwe do sfotografowania. Tacy urodzeni modele przesadzają bowiem często z gorliwością, zbyt entuzjastycznie i za szybko wykonując polecenia i utrudniając uchwycenie ich prawdziwego charakteru. Najczęściej jednak skierowane na psa oko obiektywu powoduje u niego stres, zwłaszcza jeśli fotografujesz w pomieszczeniu, a pies ma zastygnąć w żądanej pozie. Zanim zabierzesz się do robienia zdjęć, powinieneś przyzwyczaić do nich swojego pupila, dbając o pozytywne skojarzenia. Baw się z nim i rozdawaj głaski jedną ręką, trzymając aparat w drugiej. Zadbaj o zrelaksowaną atmosferę i obficie psa nagradzaj, jeśli nie okazuje strachu. Naucz go również na żądanie na ciebie spoglądać – to pierwszy krok do udanego psiego portretu.Co ma się znaleźć w kadrze?
To, co znajdzie się w kadrze Twojego zdjęcia, zależy od tego, czy otaczająca Cię sceneria jest atrakcyjna czy raczej nie grzeszy pięknością. Fotografując psa w malowniczym wiejskim otoczeniu czy niezwykłej architekturze miejskiej, postaraj się wpasować zwierzę w tło, aby uchwycić również coś z magii miejsca, w którym się znajdujesz. I odwrotnie: jeśli kulisy nie zachęcają do ich uwiecznienia, skup się na detalach – oczach, nosie, uszach czy nawet łapach psa. Zbliżając się do motywu – zamiast skupiania się na ukazaniu całej sylwetki psa – możesz uratować całe zdjęcie, nadając mu tajemniczości i charakteru. A przy okazji podkreślisz charakterystyczne cechy pupila.Zdjęcie psa w ruchu
Zdjęcia psa w ruchu uda Ci się zdecydowanie lepiej na otwartej, dobrze oświetlonej przestrzeni niż na przykład w ciemnym lesie. Autofokus będzie miał dużo łatwiejsze zadanie, jeśli wybierzesz do ujęcia w biegu w miarę równe, pozbawione optycznych przeszkód podłoże. Miękkie runo, w które zapadną się psie łapy, lub wysokie trawy mogą Ci przeszkodzić w ostrym uchwyceniu psiego pyska. Fotografując psa w ruchu, musisz wciąż śledzić oczy psa, właśnie na nie kierując jednopunktowy autofokus. Najpiękniejsze zdjęcia w ruchu to te, w których pies wygląda efektownie i dynamicznie – z reguły wtedy, kiedy ciężar jego ciała przeniesiony jest ku tyłowi, a pies wybija się do skoku.Baza każdego fotografa: przygotowanie
To prawda, że czasem – choć niezwykle rzadko – idealne zdjęcie psa uda się przez przypadek. Optymalne światło, zmotywowany model, malownicze kulisy i psiarz za obiektywem, który w odpowiednim momencie naciśnie na spust migawki – fotograficzny raj. Ale w przeważającej większości przypadków, aby efekty sesji zdjęciowej z psem były zadowalające, nie obejdzie się bez przygotowania. Pierwszy etap masz już za sobą, jeśli oswoisz psa z obiektywem i nauczysz go patrzenia na Ciebie na rozkaz. Ale przygotowanie do sesji obejmuje również całą paletę detali, które zadecydują o powodzeniu Twojego przedsięwzięcia. Jeśli chcesz fotografować w plenerze, sprawdź prognozę pogody – w deszczu i zawiei zdjęcia psa się nie udadzą. Nie zapomnij o zapasie smakołyków, bez których trudno Ci będzie na dłużej zamotywać zwierzaka. Warto jest mieć także zabawkę z piszczałką, która przyciąga uwagę większości psów. Zadbaj o odpowiednie ubranie i koc, jeśli zamierzasz fotografować na zimnym lub wilgotnym podłożu. W gorące dni unikaj zdjęć w samo południe, bo oświetlenie jest maksymalnie niekorzystne, a praca w ukropie to żadna przyjemność ani dla psa, ani dla fotografa – no chyba że zależy Ci na uchwyceniu psiego języka. Nie wybieraj miejsc blisko ruchliwej drogi lub lasu, gdzie można spotkać dzikie zwierzęta – otoczenie musi być bezpieczne i skąpe w bodźce, które mogłyby rozproszyć uwagę psa. Jeśli masz (semi)profesjonalny sprzęt fotograficzny, zastanów się, co konkretnie będziesz potrzebował, żeby niepotrzebnie nie nosić pełnego ekwipunku.Co psi model chce Ci powiedzieć?
Doświadczeni psiarze zwykle potrafią interpretować psią mowę ciała, ale zaaferowani fotograficznym wyzwaniem czasem stają się ślepi na sygnały, które pies wysyła. Zadbaj o to, aby otoczenie było w miarę spokojne, bo dobiegający z ulicy hałas czy szczekanie innych psów mogą Twojego modela zbić z pantałyku. Jeśli pies nie będzie zrelaksowany, zdjęcia uwiecznią jego dyskomfort.Powodów takiego zachowania może być wiele. Nie tylko stres wywołany samą sytuacją w studio czy wlepionym w psa obiektywem zaowocuje u niego sztywnością ruchów i nastroszonym wyglądem. Psu łatwo udzieli się także Twoje zdenerwowanie lub zniecierpliwienie, dlatego to bardzo ważne, abyś podczas sesji sam był zrelaksowany i spokojny.