Piesze wędrówki z psem: aktywny wypoczynek dla ludzi i zwierząt
Piesze wycieczki i wędrówki po górach z sezonu na sezon zyskują na popularności. Bez wątpienia tego typu atrakcje są ciekawym doświadczeniem dla właścicieli psów, które bardzo chętnie im towarzyszą. Poza poprawą formy i kondycji fizycznej warto także zastanowić się, czy Twój pies poradzi sobie z dłuższą wycieczką.
Trasa, którą wybierzesz, powinna być dopasowana zarówno do Twoich predyspozycji, jak i wytrzymałości Twojego pupila. Psy domowe bardzo często nie są przyzwyczajone do wielogodzinnych wędrówek przez kilka dni z rzędu. Dlatego tak ważne jest, abyś zadbał o zdrowie i kondycję swojego pupila. Dodatkowo, poza niezbędnym sprzętem dla Ciebie musisz zabrać także profesjonalny sprzęt dla Twojego czworonoga. Bez wątpienia oznacza to dodatkowy ciężar na Twoich plecach.
Niezbędne atrybuty podczas wędrówki z psem
Do każdej wycieczki musisz przygotować zarówno siebie, jak i swojego pupila. O czym konkretnie musisz pamiętać podczas pakowania bagażu na wędrówkę z psem?
- Żywność (w tym rezerwa, przygotowana na sytuacje kryzysowe).
- Odpowiednia ilość wody i miska dla psa.
- Wygodny koc, jako miejsce odosobnienia i spokoju w schroniskach i górskich chatach.
- Niewielkie zabawki dla urozmaicenia odpoczynku.
- Odpowiednio dopasowane szelki.
- Świadectwo szczepień oraz paszport dla zwierząt domowych w przypadku spacerów z psami w innych krajach europejskich.
Przed wyjazdem powinieneś także sprawdzić i zapisać dane lokalnego weterynarza, tak aby w sytuacji awaryjnej mieć je zawsze pod ręką. Dodatkowo zawsze ze sobą powinieneś mieć niewielką apteczkę, w której znajdą się bandaże i opatrunki, maść do oczu, nożyczki lub nożyk, środki przeciwbólowe dla psów, szczypce do kleszczy, maść do łap i spray dezynfekujący.
W zależności od pory roku, w jakiej odbędzie się Wasza wycieczka, musisz pamiętać o tym, aby przygotować siebie i swojego psa także na ekstremalne temperatury – upały lub mrozy. Podczas wędrówek po śniegu zaleca się odpowiednie obuwie dla psa, ciepłe okrycie i specjalne psie gogle, chroniące oczy przed światłem i mroźnym wiatrem. W przypadku krótkich wędrówek możesz nauczyć swojego psa noszenia własnego, małego plecaka, tak aby mógł samodzielnie nosić swój niezbędny sprzęt.
Czy mogę zabrać psa na wycieczkę po górach?
Tak, co do zasady nie ma przeciwwskazań do wspólnej wycieczki po górach. Zwłaszcza, że pies to doskonały towarzysz również w podróży. Pamiętaj jednak, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie czworonoga – zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
Twój pupil powinien być przyzwyczajony do wysiłku fizycznego wykraczającego ponad codzienny spacer. Powinien być w stanie swobodnie chodzić po łagodnych ścieżkach leśnych, betonowych, kamiennych przez co najmniej 3-4 godziny, a jednocześnie dobrze się przy tym bawić i czerpać przyjemność z tego typu atrakcji.
Istnieją również ważne wymagania dotyczące wychowania Twojego psa. W żadnym wypadku nie powinien on ciągnąć za smycz, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wypadku – zarówno dla Ciebie, jak i dla samego zwierzaka. Bardzo ważne jest również, aby Twój czworonożny przyjaciel reagował na Twój głos w każdej sytuacji. Ponadto powinien dobrze dogadywać się z innymi psami i ludźmi i nie obawiać się kontaktu.
Czy pies może przenocować w schronisku górskim?
To jest niezwykle ważne pytanie, jeśli planujesz wycieczkę w górach i spanie w schroniskach. Wiele schronisk przed laty bardzo wzbraniało się przed możliwością noclegu dla psów. Wynikało to głównie z nieprzyjemnych sytuacji, takich jak agresywne zachowania zwierzęcia. Jednak w zależności od kraju i lokalnych zasad, schroniska ustalają własne regulaminy. W niektórych z nich jest to możliwe za dodatkową opłatą, w innych istnieje oficjalny zakaz. Dlatego przed rozpoczęciem wycieczki skontaktuj się bezpośrednio ze schroniskiem lub hotelem, w którym planujesz się zatrzymać i dowiedz się jakie zasady w nim panują.
Warto z wyprzedzeniem zarezerwować prywatny pokój w schronisku lub hostelu zamiast łóżka we współdzielonej przestrzeni. Zazwyczaj jest to nieco droższe, ale dzięki temu ani Twój pies, ani inni goście nie będą się czuli niekomfortowo. Zwłaszcza że na nocleg psa we wspólnej przestrzeni często muszą wyrazić zgodę wszyscy inni nocujący. Jeśli choć jeden z nich boi się psów lub z dowolnego, innego powodu nie wyrazi na to zgody, może okazać się, że nie macie gdzie spać.
Przed taką wycieczką powinieneś także nauczyć psa, aby nie zaczepiał obcych ludzi. Dodatkowym bodźcem do niepożądanych zachowań pupila mogą być także górskie restauracje. Zdarza się, że jest tam bardzo głośno, tłoczno i gra muzyka, dlatego naucz psa, aby grzecznie leżał przy Twojej nodze i nie zwracał uwagi na innych wędrowców.
Na jakie nawierzchnie należy uważać podczas pieszej wycieczki z psem?
Co do zasady psy mogą poruszać się po wszystkich nawierzchniach i ścieżkach. Bez wątpienia jednak szerokie ścieżki leśne są dużo bardziej przyjazne dla psich łap. Warto także wybrać trasę, która nie wymaga chodzenia jeden za drugim – dzięki temu pies w każdej chwili będzie mógł mieć Cię w zasięgu wzroku.
Podczas wycieczek jednodniowych najlepiej wybrać trasy, w których możliwe jest skorzystanie z kolejki lub wyciągu i wybrać ten środek transportu, aby dostać się z powrotem na dół po zdobyciu szczytu. Może się wydawać, że schodzenie z góry jest dużo prostsze, jednak jest to czynność, która – poprzez ciągłe hamowanie i blokowanie – bardzo mocno obciąża stawy – zarówno Twoje, jak i Twojego pupila.
Latem chroń łapy Twojego czworonożnego przyjaciela przed gorącym asfaltem, a zimą, gdy pada śnieg zachowaj wszelkie środki ostrożności. Bardzo wysokie temperatury i uciążliwe mrozy mogą powodować obrażenia psich łap. Mogą tu pomóc specjalne psie buty lub odpowiednia pielęgnacja maścią do łap.
Jak przygotować psa do wyprawy w góry?
Docelowo Twój pupil powinien móc bez problemu przejść ok. 15-20 km po przyjaznych psom drogach leśnych. Odpowiada to mniej więcej jednodniowej wycieczce. Jeśli planujesz ekstremalne wycieczki lub nawet górską wspinaczkę koniecznie zadbaj o odpowiednie, bardziej wymagające przygotowanie psa. W tym celu powinieneś rozejrzeć się za krótszymi trasami o przewyższeniu na poziomie kilkuset metrów (300 m - 500 m) i stopniowo, coraz bardziej wymagające trasy włączać do wspólnych treningów przygotowawczych.
Ważne: Szkolenie psa powinno być stopniowe i nie za szybkie. Zarówno Ty, jak i Twój czworonożny przyjaciel powinniście traktować to jako zabawę i czerpać z tej aktywności przyjemność. Zacznij od wydłużenia codziennych spacerów i zmień trasę na nieco bardziej wymagającą. Ta zmiana jednocześnie stymuluje Twojego psa, ponieważ musi dostosować się do nowych ścieżek i powierzchni. Ćwiczy jego uwagę, a różnorodność przeciwdziała nudzie. Psy uczą się lepiej dostosowywać się do nowych rzeczy i radzić sobie w nieznanych sytuacjach.
Przy bardziej wymagających wyprawach w góry bardzo ważne są ćwiczenia równowagi. Twój pupil nie musi brać udziału w żadnych specjalnym szkoleniu dla psów, aby to zrobić. Tego typu ćwiczenia możesz włączyć do Waszych codziennych spacerów. W plenerze można ćwiczyć na pniach drzew, deskach, gałęziach i innych przeszkodach. W domu możesz utworzyć tor przeszkód z poduszek i zrolowanego koca. Przydatne mogą być również trampoliny, specjalne bujane deski do ćwiczenia równowagi i dmuchane materace.
Wybierz najlepszą karmę dla swojego pupila:
Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać podczas górskich wędrówek?
Istnieje również kilka niebezpiecznych sytuacji, które mogą mieć miejsce podczas górskich wycieczek. Nie wolno ich lekceważyć, dlatego najlepiej przygotować się na nie jeszcze przed rozpoczęciem wędrówki.
Zmęczenie
Góry są niezwykle wymagającym i zaskakującym terenem. Istnieje ryzyko, że Ty lub Twój pies będziecie zbyt zmęczeni, aby dalej kontynuować trasę. Główna zasada wspólnych wycieczek mówi, że tempo wyznacza najsłabszy – bez względu na to czy jest to człowiek, czy pies.
Kontuzje
Ryzyko zranienia, upadku lub doznania innej kontuzji jest w górach niezwykle wysokie. Zawsze powinieneś mieć przy sobie bandaż, plastry i podstawowy zestaw pierwszej pomocy – dla siebie i Twojego pupila.
Brak orientacji w terenie
Wycieczka w góry bez wątpienia wymaga koncentracji i skupienia. Ścieżki bywają mylące, przez co na teoretycznie nawet łatwej trasie można się zgubić. Aby temu zapobiec, zawsze miej przy sobie mapę turystyczną i dowolne urządzenie nawigacyjne. Sprawdź dokładnie jaką trasą chcesz się poruszać i trzymaj się jej przez całą wycieczkę. Pomoże Ci to uniknąć trudnych sytuacji.
Podsumowanie
Piesze wycieczki w towarzystwie psa bez wątpienia należą do bardzo przyjemnych sposobów wspólnego spędzania czasu. Należy się jednak do nich odpowiednio przygotować i zdawać sobie sprawę z różnych, możliwych niebezpieczeństw, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Pamiętaj, że Twój czworonożny przyjaciel również wymaga wcześniejszych treningów! Wspólny sukces – taki jak zdobycie szczytu lub pokonanie określonej trasy – bez wątpienia wzmocni Waszą więź, a osiągnięta satysfakcja zmotywuje do kolejnych wędrówek.