Pies uciekinier – jak rozwiązać ten problem?
Ucieczka psa może spowodować u właściciela niepokój, a nawet panikę o los zwierzaka. Nic dziwnego, ponieważ pies pozostawiony sam sobie może być narażony na niebezpieczeństwo. Oprócz prawdopodobieństwa potrącenia przez samochód może także zarazić się wścieklizną lub narazić na poważne choroby odkleszczowe.
Dlaczego pies ucieka?
Jeśli decydujesz się na psa w domu, to musisz wziąć pod uwagę najważniejszą kwestię –psy to zwierzęta stadne, nieprzyzwyczajone do spędzania samotnie czasu. Jeśli zatem nie będziesz mógł poświęcić czworonogowi wystarczająco dużo uwagi, to powinieneś także liczyć się ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Oprócz niszczenia i gryzienia mebli, następstwem nudy i samotności mogą być także częste ucieczki Twojego czworonoga. Dodatkowo, jeśli nie posiada on specjalnego identyfikatora dla psa, na którym znalazłyby się Twoje dane kontaktowe, to możesz go nigdy więcej nie odnaleźć. Nie możesz zapominać, że Twój pupil powinien mieć nieustannie dostarczane bodźce zewnętrzne i możliwość kontaktu z innymi psami. Nawet jeśli zapewnisz mu najlepsze gadżety dla psów, a pozbawisz go kontaktu z otoczeniem i przedstawicielami swojego gatunku może być tak, że pupil samodzielnie będzie go poszukiwał. Może to skutkować częstymi ucieczkami, które nie są przyjemne dla żadnego właściciela. Oprócz Twojej troski o powrót psa, kłopotliwe mogą się okazać wszelkie skutki ucieczki, takie jak chociażby kleszcze u psa.
Żeby uniknąć takich przykrych sytuacji, musisz najpierw zastanowić się, co oprócz samotności prowokuje psa do oddalania się od Ciebie. Jeśli wyprowadzasz pupila na spacery, a pomimo tego on usilnie próbuje zerwać się ze smyczy lub wyswobodzić z obroży, to może to być spowodowane błędami wychowawczymi.
Tak, jak uczysz czworonoga jeść suchą psią karmę zamiast ludzkiego pożywienia, w taki sam sposób powinieneś nauczyć go posłuszeństwa. Najważniejszą komendą, którą każdy czworonóg powinien znać jest: „do mnie”, czyli umiejętność przyjścia na zawołanie. Jeśli tresura zostanie rozpoczęta we wczesnym wieku, a za poprawnie wykonaną komendę zwierzę będzie nagrodzone specjalnym przysmakiem dla psów, to z łatwością nauczysz go właściwego zachowania. Przydatny w tresurze może być także specjalny kliker dla psa, na dźwięk którego pies przybiegnie do Ciebie.
Powodem ucieczki czworonoga mogą być także kuszące zapachy, dobiegające z oddali. Pies ma świetny zmysł węchu, więc jeśli nie podajesz mu wartościowej suchej karmy, to istnieje możliwość, że samodzielnie będzie próbował zdobyć coś do jedzenia. Zjawisko to dotyczy szczególnie ras z silnym instynktem łowieckim. Jest to wrodzona cecha i nie sposób oduczyć psa takiego zachowania. Na nic zdadzą się przysmaki dla psów czy kliker, ponieważ Twój pupil będzie skupiony na złapaniu celu. Może się to nasilać zwłaszcza na spacerach w lesie, gdzie żyje dzika zwierzyna. Właśnie dlatego nie możesz zapomnieć o identyfikatorze (tzw. adresówce), gdyż psu, który oddali się od Ciebie trudno będzie znaleźć drogę powrotną.
Dobór obroży i smyczy dla psa, a problem ucieczki
Jeśli Twojemu psiakowi zdarza się zerwać smycz lub wyswobodzić z obroży, to musisz zastanowić się nad tym, czy te produkty są właściwie dostosowane. Pamiętaj o tym, że odpowiednia obroża dla psa nie powinna być zbyt ciasna, żeby w żaden sposób nie cisnęła czworonoga, ale nie może być także zbyt luźna. Właściwie dobrana psia obroża powinna być zapięta w taki sposób, żeby można było włożyć 2 palce pomiędzy nią, a szyję. W ten sposób będziesz miał pewność, że obroża nie zsunie się pupilowi, co może skutecznie uniemożliwić mu ucieczkę. Nie zapomnij także przypiąć do obroży identyfikatora dla psa. W ten sposób nie będziesz na każdym spacerze zastanawiał się, co się stanie, gdy psiak poczuje nieco swobody.
Bardzo ważną kwestią jest również dobór odpowiedniej smyczy dla psa. Jej grubość powinna zostać dopasowana do rasy i siły pupila. Dla małych psów odpowiednią smyczą może być wyciągana i automatyczna. Natomiast dla nieco większych czworonogów będzie ona zbyt delikatna, bo z łatwością ją zerwie. Dla takich ras dużo lepsza będzie parciana, gruba smycz, której zwierzak nie przegryzie i nie zniszczy.
Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której pies wyślizgnie się z obroży i wyrwie się ze smyczy, musisz właściwie je dobrać. Bardzo ważna jest również sama nauka poruszania się w obroży i na smyczy. Musisz tego uczyć swojego pupila od szczeniaka. Jeśli zauważysz, że sprawia mu to problem, zabierz ze sobą przysmaki dla psa i nagradzaj go, co kilka kroków, jeśli prawidłowo idzie przy Twoim boku. Tego typu smakołyki będą dobrym uzupełnieniem suchej karmy, którą dostaje na co dzień, a pies zrozumie, że jest to nagroda za właściwe zachowanie.
Pamiętaj także, że w miarę wzrostu pupila będziesz musiał mu zmienić obrożę i smycz, ponieważ zupełnie innych będzie potrzebował szczeniak i dorosły pies. Jeśli nie zapomnisz o tych kwestiach i dodatkowo nauczysz psa właściwego zachowania, to zmniejszysz prawdopodobieństwo zgubienia swojego pupila.
Ucieczki a wścieklizna u psów
Najbardziej nieprzyjemną konsekwencją psiej ucieczki jest oczywiście to, że możesz nigdy go nie odnaleźć. Jednak bardzo często zdarza się tak, że pies znajduje się w wyniku intensywnych poszukiwań. To oczywiście wielkie szczęście dla właściciela, jednak nie oznacza wcale końca problemów. Wynikać one mogą z tego, że w trakcie nieobecności nie wiesz, co działo się z Twoim pupilem, dlatego należy poddać go szczegółowej kontroli. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy pies zaczyna się agresywnie zachowywać, ponieważ mogą to być pierwsze objawy wścieklizny.
Jeśli czworonóg oddalił się od Ciebie w lesie, to istnieje ryzyko zarażenia właśnie tą chorobą zwłaszcza wtedy, gdy nie miał przeprowadzonego szczepienia. Las jest szczególnie niebezpieczny dla samotnego psa, ponieważ to właśnie dziko żyjące zwierzęta, takie jak lisy czy gryzonie przenoszą wściekliznę. Twój pupil może zarazić się w wyniku oślinienia czy ugryzienia. Właśnie dlatego nie powinieneś w lesie spuszczać swojego psa ze smyczy, jeśli nie jesteś w stanie go w pełni kontrolować. Pamiętaj, że w tym środowisku zarażenie wścieklizną jest dużo bardziej prawdopodobne, niż w mieście.
Jeśli nie wiesz jakie są objawy wścieklizny u psów, to po odnalezieniu swojego nie zwlekaj, tylko niezwłocznie udaj się z nim do weterynarza. W ten sposób będziesz wiedział, czy Twój pupil miał kontakt z dzikimi zwierzętami i - co gorsza - czy nie zaraził się od nich tą chorobą. Co najważniejsze, nie możesz lekceważyć objawów wścieklizny u psa, ponieważ może ona doprowadzić do śmierci czworonoga.
Skutki psich ucieczek
Wścieklizna jest jedną z najpoważniejszych konsekwencji, która może spotkać psa, gdy ucieknie. Jednak, gdy Twój pupil oddali się od Ciebie i nie będziesz wiedział, co się z nim dzieje, musisz być przygotowany także na inne kłopotliwe sytuacje, gdy pupil się odnajdzie.
Przede wszystkim dla jego bezpieczeństwa i zdrowia zabierz go na wizytę u weterynarza. W ten sposób z łatwością będzie można wykluczyć wściekliznę, ale także sprawdzić ogólny stan zdrowia psa. Ponadto dokładnie obejrzyj swojego czworonoga i sprawdź, czy nie ma kleszczy. W trakcie ucieczki zwierzak mógł chodzić po gęstych trawach i w efekcie złapać ich całkiem dużo.
Chociaż kleszcze same w sobie nie są poważną dolegliwością, to już choroby odkleszczowe, jak najbardziej. Najbardziej niebezpieczną jest borelioza. Najczęstszymi objawami boreliozy u psów są trudności z poruszaniem się. Chociaż schorzenie to występuje u psów niezwykle rzadko, to jednak nie możesz go lekceważyć. Właśnie dlatego musisz sprawdzić ciało psa w poszukiwaniu kleszczy – pasożytów, które wczepiają się w skórę czworonoga - i umiejętnie go usunąć.
Jednak kleszcze i choroby odkleszczowe u psów to nie jedyne przykre konsekwencje psich ucieczek. Zaliczają się do nich także pojawienie się robaków w ciele pupila.
Objawami robaków u psów będzie przede wszystkim podrażniona skóra oraz częste drapanie się. Pies może nabawić się pasożytniczych robaków, szczególnie przez pożywienie. Jeśli na, co dzień podajesz mu suchą karmę, to organizm psa jest przyzwyczajony do jej trawienia. Jednak, gdy podczas swojej ucieczki natrafi na martwego ptaka lub rybę, która pokryta będzie robakami i będzie usiłował ją zjeść, to może skutkować przeniesieniem ich do organizmu zwierzaka.
Wybierz najlepszą karmę dla swojego pupila i zadbaj o jego prawidłowy rozwój:
Jak zapobiegać psim ucieczkom?
Chociaż czasem trudno jest przewidzieć zachowanie czworonoga, to jednak jego ucieczki są sytuacją, do której nigdy nie powinno dochodzić. Właśnie dlatego musisz zrobić wszystko, żeby im zapobiegać i w efekcie uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.
Pomimo, że wydaje się to oczywiste, to nie zapominaj o właściwej diecie swojego pupila. Dzięki temu pies, który będzie najedzony i będzie miał zaspokojone wszystkie potrzeby, nie będzie zmuszony poszukiwać jedzenia w innym miejscu. Dodatkowo pamiętaj o doborze odpowiedniej obroży dla psa i smyczy, które uniemożliwią czworonogowi ucieczkę.
Co więcej, nie zapominaj, żeby poświęcać pupilowi uwagę. Pamiętaj, że nawet najlepsze gadżety dla psów nie zastąpią mu Twojej obecności. Najskuteczniejszą metodą unikania psich ucieczek jest jednak właściwe wychowanie i tresura. Pies, który jest dobrze wyszkolony, reaguje na podstawowe komendy i uważa Cię za swojego przewodnika wie, że nie może oddalać się bez Twojego pozwolenia. Warto, żebyś raz na jakiś czas dał mu smakołyk dla psa, dzięki czemu będzie utrwalał swoje dobre zachowanie.
Ucieczka ukochanego pupila to przykra sytuacja dla każdego właściciela. Czasem psa udaje się odnaleźć, jednak pomimo radości mogą temu towarzyszyć także przykre aspekty. Zaliczają się do nich choroby psów takie, jak wścieklizna czy choroby odkleszczowe. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie zapobieganie psim ucieczkom.