Pies dyszy: kiedy szybki oddech u psa jest niepokojący?
Gdy pies zieje, nie uchodzi to zwykle uwagi jego właściciela. I bardzo dobrze, bo szybki oddech u czworonogów to nie zawsze objaw zwykłego zmęczenia czy wysokich temperatur. W naszym poradniku dowiesz się, jaka jest normalna częstotliwość psiego oddechu i co może oznaczać, gdy pies mocno dyszy. Zdradzimy również, w jakich przypadkach przyspieszony oddech u psa wymaga natychmiastowego działania.
Kiedy przyspieszony oddech u psa jest normalny?
W normalnym przypadku psy oddychają powoli i regularnie przez nos, podczas gdy pysk mają zamknięty. Czasem jednak pies sapie i dyszy, ale nie ma w tym powodu do niepokoju.
Normalna częstotliwość oddechu u psa
Czy frekwencja oddechu Twojego psa jest normalna, możesz to stwierdzić tylko Ty – na podstawie obserwacji, które poczyniłeś w przeszłości. Dlatego regularna kontrola oddechu Twojego czworonoga i notowanie wyników takiego „badania“ są praktyczną i nietrudną metodą, aby dogłębnie poznać organizm swojego podopiecznego. Tylko porównując poprzednie i aktualne wyniki będziesz miał pewność, że w sposobie oddychania Twojego psa nic się zmieniło lub że jednak zaszły jakieś zmiany.
Jak zmierzyć oddech?
W celu dokonania pomiaru spoczynkowej liczby oddechu u Twojego psa, policz ilość oddechów na minutę wtedy, kiedy zwierzę śpi, czyli w czasie absolutnego odpoczynku. Oceny tego parametru dokonasz najłatwiej obserwując ruchy klatki piersiowej. Na jeden oddech przypada wdech i wydech.
Przyspieszony oddech u psa
Gdy Twój pies szybko oddycha i nie udało Ci się stwierdzić żadnej tego przyczyny lub jeśli ma przyspieszony oddycha również w stanie spoczynku, może to wskazywać na problem zdrowotny. Przykładowo częstotliwość oddechu 35-60 na minutę jest za wysoka i może być reakcją na chorobę lub ból. Również, jeśli frekwencja oddechu zupełnie nagle podnosi się do 20-30 oddechów na minutę, nie jest to zwykle zdrowym objawem. Szybki i płytki oddech u psa w stanie spoczynku powinien skłonić Cię do wizyty u weterynarza.
Jak objawia się zadyszka i duszność u psa?
Niezależnie od przyczyny istnieje kilka oznak, na podstawie których możesz rozpoznać, że Twój pies cierpi na zadyszkę lub nawet duszność.
Uwaga ciało obce!
Jeśli stwierdzisz, że to zalegające w tchawicy ciało obce jest przyczyną problemów z oddychaniem, musisz działać natychmiastowo i niezwłocznie udzielić psu pierwszej pomocy. Zajrzyj psu do pyska używając latarki, aby sprawdzić, czy jakiś przedmiot nie blokuje jego dróg oddechowych. Jeśli stwierdzisz, że w gardle utkwiło mu ciało obce, które jest widoczne i nie znajduje się zbyt głęboko, możesz spróbować ostrożnie je usunąć. Uważaj jednak, aby niechcący nie wepchnąć przedmiotu głębiej.
Chwyt Heimlicha: pomoc przy zakrztuszeniu
Jeśli nie możesz tkwiącego w psim gardle przedmiotu dosięgnąć palcami, postaraj się pomóc zwierzęciu go wykrztusić. Zastosuj w tym celu klasyczny manewr Heimlicha, polegający na uciskaniu dolnej części klatki piersiowej z głową skierowana ku dołowi. Jeśli masz małego psa, możesz chwycić go za tylne łapy, trzymając je w okolicy pachwin i unosząc lekko do góry tak, aby głowa była skierowana w dół, a zad znajdował się powyżej. W przypadku psa dużej rasy stań za nim - tak, by tylna cześć grzbietu był skierowana do Ciebie - i obejmij jego brzuch rękoma. W tym celu z jednej strony uformuj pięść i ułóż ją w dolnej części klatki piersiowej na granicy żeber. Druga ręka, oplatająca tułów psa po drugiej stronie, powinna być rozłożona i spoczywać na dłoni zaciśniętej w pięść. Pochylając się do przodu razem ze zwierzęciem, naciskaj jego brzuch aktywnie unosząc pięść. Powtórz ten ruch pięć razy w odstępach dwusekundowych. Dodatkowo możesz poklepać psa między łopatkami jedną ręką, drugą jednocześnie lekko unosząc zad psa. Klepnij psa również kilka razy, zachowując między klepnięciami dwusekundowe przerwy.
Niezależnie od przebiegu akcji ratunkowej, tzn. nawet jeśli udało Ci się usunąć ciało obce, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć możliwość uszkodzenia tchawicy.
Pies szybko oddycha: kiedy do lekarza?
Przyczyny przyspieszonego oddechu u psa mogą być rozmaite. Jeśli wykluczyłeś ciało obce, a Twój pupil przez dłuższy czas – dłużej niż 30 minut - dyszy nawet w stanie spoczynku, powinieneś zwrócić się do specjalisty. Również towarzyszące zianiu symptomy, takie jak kaszel, charczenie, wymioty, biegunka, niepokój, osłabienie lub apatia, nie powinny być ignorowane. Dyszenie bez widocznego powodu może być powodem poważnych chorób. Natychmiastowej interwencji weterynaryjnej wymaga sine zabarwienie dziąseł lub języka u psa. To alarmujący sygnał, że jego organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.
Dyszenie a ukryte choroby
Wszystkie powyższe choroby stanowią potencjalne ryzyko dla zdrowia, jeśli nie zostaną poddane terapii. Dlatego nie ignoruj powtarzających się zadyszek, kaszlu czy słabej kondycji u Twojego podopiecznego. Jeśli Twój pies sapie i szybko oddycha i zdarza się to regularnie bez widocznego powodu, powinieneś u specjalisty wykluczyć istnienie poważniejszego schorzenia lub – w przypadku niepokojącej diagnozy – zająć się odpowiednim leczeniem.
Pies dyszy z powodu bólu
Jeśli Twój pies ciągle dyszy, może to być także oznaką bólu. Czasem przyczyną jest tylko powierzchowne skaleczenie lub drobna kontuzja. Wtedy zwierzę zwykle liże też wrażliwe miejsce (lub przynajmniej próbuje, jeśli jest trudno dostępne) i nie pozwala na dotyk. Jeżeli jednak ból dotyczy głębszych powłok ciała, ich źródło dużo trudniej zlokalizować. Znakiem psiego dyskomfortu jest wtedy właśnie często dyszenie.
Dlaczego pies szybko oddycha podczas snu?
Szybki oddech podczas snu może być u psa normalnym zjawiskiem w momencie, gdy zwierzę przechodzi do fazy snu głębokiego lub jeśli śni mu się coś nieprzyjemnego. Koszmarom towarzyszą bowiem również objawy fizjologiczne: przyspieszony oddech czy szybsze bicie serca. Jeśli jednak pies zieje w nocy regularnie, dyszenie nie ustaje i obserwujesz u niego także inne objawy, jak niepokój czy zmianę zachowania, może to świadczyć o problemach zdrowotnych.
Jaka karma przy niewydolności serca?
Jeśli weterynarz stwierdzi u Twojego futrzanego przyjaciela niewydolność serca jako powód jego ataków duszności i słabej kondycji, możesz wspomóc psi organizm odpowiednim pokarmem. Dietetyczna karma pełnoporcjowa Josera Help Heart została stworzona z myślą o dorosłych psach dotkniętych przewlekłą chorobą serca. Dzięki obniżonej zawartości sodu i zawartym witaminom E i C, ale także taurynie i L-karnitynie karma wspomaga prawidłowe funkcjonowanie serca, jednocześnie odciążając organ. Również rozmaryn jest tradycyjnie stosowaną rośliną wspomagającą pracę serca, podczas gdy olej z łososia dostarcza ważnych kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwzapalnym.
Podsumowanie
Dyszenie u psa może być normalną reakcją fizjologiczną na aktywność fizyczną, upal i inne niegroźne sytuacje, ale także sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o istnieniu nieodkrytych dotąd chorób. Jeśli Twój pies oddycha szybko bez powodu, przez dłuższy czas i w czasie spoczynku, zwróć się do specjalisty.