Kleszcz u Twojego psa – kompendium wiedzy
Borelioza to poważna choroba, która nieleczona może nawet zabić. Dotyka ona nie tylko ludzi, ale też i zwierzęta – w szczególności psy. Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Najczęściej możemy je spotkać w lasach i na łąkach. Przypadki choroby odkleszczowej u psa pojawiają się coraz częściej. Trzeba mieć świadomość, że liczba zachorowań nieustannie wzrasta. Co zrobić, gdy pies ma kleszcza? Jakie są objawy boreliozy u psa? Czy i jak mogę chronić mojego psa przed kleszczami? Jakie są inne choroby odkleszczowe u psów? Jak powinno przebiegać usuwanie kleszcza u psa? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.
Borelioza u psa – podstawowe informacje
Borelioza u psa należy do chorób wielonarządowych, które wywołane są przez kleszcze. Możemy spotkać się również z inną jej nazwą – chorobą z Lyme. Dlaczego i skąd taka nazwa? Pochodzi ona od miejsca, w którym ją odkryto. W latach 70-tych ubiegłego wieku w mieście Old Lyme w USA po raz pierwszy zdiagnozowano tę chorobę. Borelioza u psa odznacza się objawami, które dotyczą bezpośrednio: skóry, stawów, a także serca i układu nerwowego. Powszechnie przyjmuje się, że częstotliwość występowania tej choroby w naszej części Europy wynosi od 3 do 34%. Warto wiedzieć, że objawy boreliozy są różne u każdego psa. Dlaczego? Uwarunkowane jest to rodzajem krętka, którego nosicielem był kleszcz. Przyjmuje się, że choroba odkleszczowa u psa może mieć przewlekły lub też ostry przebieg. U większości ludzi najpopularniejszym, a zarazem najczęściej występującym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Pojawia się on przeciętnie do tygodnia od momentu zakażenia. To owalna zmiana, której dodatkowo towarzyszy uciążliwy świąd. Czy u psa możemy spotkać taki objaw? I tak, i nie. Twierdzi się jednak, że pojawia się on bardzo rzadko. Jakie zatem występują objawy "kleszcza u psa" (jak potocznie zwykło się zwać boreliozę)?
Borelioza u psa – objawy
Często pojawiają się:
• Wszelkie zmiany skórne,
• Zapalenie nerek,
• Zapalenie stawów, a przy tym problemy z poruszaniem się.
U naszego czworonoga możemy też zaobserwować brak apetytu, apatię i ogólne osłabienie. W niektórych przypadkach może wystąpić zapalenie mięśnia sercowego. Po jakim czasie objawy choroby odkleszczowej mogą być widoczne u naszego czworonoga? Przyjmuje się, że mogą one pojawić się od 2 do 6 miesięcy po bezpośrednim kontakcie z pasożytem.
W jaki sposób mój pies może zarazić się boreliozą?
Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Zakażone osobniki przenoszą zakażenie na inne zwierzęta. Do zakażenia dochodzi w momencie pobierania krwi, czyli – żerowania na drugim osobniku. Warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz przenosi zakażone krętki, ale w Polsce istnieje duża grupa tych, które mogą poważnie zaszkodzić nam i naszym czworonogom. Oczywiście, warto wiedzieć, że to, czy dojdzie do zakażenia, uwarunkowane jest wieloma czynnikami, m.in.: środowiskowymi, klimatycznymi, ale też takimi, które wynikają z samej natury kleszcza: długości faz rozwoju czy upodobania do pasożytowania na wybranych gatunkach. W momencie wczepienia się w skórę kleszcz wprowadza substancje, które skutecznie pomagają mu pobrać krew. Co za tym idzie? Zmienia on w ten sposób cały układ odpornościowy - zniekształca jego poprawne funkcjonowanie. Co więcej, wpływa też na naczynia krwionośne. Przyjmuje się, że przez pierwszą dobę nie dochodzi do zakażenia boreliozą, dlatego niezmiernie ważne jest, aby jak najszybciej usunąć kleszcza i uniemożliwić mu pobranie krwi. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy nasze psy mogą nas zarazić. Otóż nie. Nasze zwierzaki nie stanowią dla nas zagrożenia, nie zakazimy się od nich boreliozą.
Choroby odkleszczowe u psów
Oprócz wcześniej wymienionej boreliozy, do innych chorób odkleszczowych należą m.in. babeszjoza, erlichioza i anaplazmoza.
Babeszjoza u psa może być naprawdę groźna. Nieleczona, w zaledwie kilka dni może doprowadzić do śmierci. Jeśli chodzi o objawy, przyjmuje się, że mogą się one pojawić do 3 tygodni od momentu ukąszenia. Do najczęściej wymienianych objawów wymienia się: gorączkę, senność i wymioty. W niektórych przypadkach może wystąpić tzw. rdzawy mocz. U niektórych psów zauważono problemy ruchowe, wzrokowe oraz naczyniowe. Pamiętaj, że babeszjoza u psa może stanowić naprawdę poważne zagrożenie, więc jeżeli tylko dostrzeżesz, że twój pies zachowuje się inaczej – koniecznie udaj się do weterynarza.
Erlichioza to trzecia co do popularności choroba odkleszczowa. U zwierząt pojawia się znacznie częściej niż u ludzi. Uważa się, że jej ostra faza trwa przeciętnie do 3 tygodni. Wtedy u naszych czworonogów możemy zaobserwować takie objawy jak: apatia, gorączka, brak apetytu, powiększenie węzłów chłonnych, krwawienie z nosa i wymioty. Możemy zaobserwować również utratę wagi i ogólne osłabienie.
Anaplazmoza może przebiegać w dwóch różnych formach. Jedna wiąże się z zakażeniem białych krwinek, a druga z zakażeniem płytek krwi. U większości psów choroba przebiega bezobjawowo. Jednak zdarzają się przypadki psów z ostrym przebiegiem choroby lub utajone objawy, które podstępnie wyniszczają organizm. Dla anaplazmozy nie ma przypadków śmiertelnych. W objawach wymieniane są gorączka połączona z osłabieniem, a czasami brak apetytu. Oprócz tego może występować powiększenie węzłów chłonnych i śledziony (obrzęk).
Odpowiednio dobrana karma dostarczy Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych:
Jakie regiony w Polsce są narażone na wystąpienia boreliozy?
Wysokie ryzyko występowania tej choroby stwierdza się w wielu krajach europejskich, głównie w części środkowej. Do zakażenia dochodzi w momencie szczytowej aktywności kleszczy. Dawniej przypadał on od wiosny do jesieni, ale dziś, ze względu na ocieplenie klimatu, łagodniejsze zimy, okres ten wydłużył się do całego roku. Jeżeli chodzi o nasz kraj, terenami zwiększonego ryzyka ich występowania i możliwości zachorowania na choroby odkleszczowe są następujące województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, dolnośląskie, małopolskie, ale też mazowieckie. Jeśli chodzi o samą stolicę, miejscami, w których ryzyko zakażenia jest wysokie, są lasy: Kabacki, Kawęczyn, Bielański czy też Kampinoski Park Narodowy. Wybierając się tam, musimy pozostać czujni. Najmniej zachorowań zanotowały województwa: wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie, pomorskie. Jeżeli chcemy być pewni, że kleszcze nas nie złapią – możemy bez obaw udać się w wysokie góry.
Kleszcz u psa – co zrobić, aby się go pozbyć
Co zrobić, gdy pies ma kleszcza? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby jak najszybciej się go pozbyć. Jak zatem usunąć kleszcza u psa? Z całą pewnością nie powinniśmy go wyrywać! Musimy wiedzieć, że te pasożyty posiadają aparat gębowy, za pomocą którego w taki sposób przyczepiają się do skóry, aby jak najskuteczniej pobrać krew. Dlatego pamiętaj: pod żadnym pozorem kleszczy nie wyrywamy! Poniżej, w kilku prostych krokach podpowiadamy jak wyciągnąć kleszcza u psa.
- Pierwsze, co musimy zrobić, to wysterylizować pęsetę.
- Następnie – chwytamy kleszcza w taki sposób, aby końcówka pęsety była jak najbliżej skóry naszego pupila.Należy pamiętać, aby nie zaciskać pęsety na ciele pasożyta, gdyż taka czynność może spowodować, że jego zawartość przeniknie pod skórę naszego psa.
- Delikatnie pociągamy i wyciągamy tak długo, aż nie dostrzeżemy głowy pasożyta.Po jego usunięciu najlepiej, abyśmy umieścili go na jednolitej, jasnej powierzchni, aby zobaczyć, czy usunęliśmy go w całości (należy mieć na względzie fakt, że pozostawienie części kleszcza w skórze, może mieć niebezpieczne skutki).
- Miejsce, z którego wyciągnęliśmy kleszcza, musimy koniecznie zdezynfekować za pomocą środka odkażającego.
- Pamiętaj, że po takim zabiegu koniecznie musisz umyć ręce!
- Przy tego typu zabiegach, nie stosuj też żadnych maści. Nie tylko okaże się to niepotrzebne, ale też w znaczący sposób może utrudnić wyciągniecie kleszcza. Pamiętaj też o tym, aby po tym zdarzeniu monitorować swojego psa i jego zachowanie, aby dostrzec ewentualne objawy mogącej się rozwijać choroby.
A czego nie należy robić w momencie usuwania kleszcza u psa?
Co zrobić, kiedy kleszcz u psa został źle wyrwany? Często niektórym zdarza się, że podczas usuwania pasożyta nagle urwie się fragment jego ciała, tzn. wyciągamy jego odwłok, a głowa została w psie. Co w takim przypadku należy zrobić? Pozostaje nam jedno wyjście: niezwłocznie udać się do weterynarza.
Jak niebezpieczne są kleszcze u psa - powikłania po wystąpieniu kleszcza
Szybka reakcja i usunięcie kleszcza są niezmiernie ważne. W momencie, kiedy nasz pupil ma pasożyta, może zostać zarażony jedną z wielu chorób odkleszczowych. Te z kolei mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, jak choćby: zaburzenia pracy nerek, zapalenie stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie płuc, zapalenie mózgu, niewydolność serca czy nawet niedowłady, które są wynikiem uszkodzenia nerwów czaszkowych, odpowiadających za ruch czy zmysły. Podobnie jak w przypadku ludzi, także u psów po ukąszeniach przez kleszcze, mogę wystąpić różne powikłania, które niejednokrotnie mogą trwać do końca życia.
Co na kleszcze dla psa?
Wielu z nas zastanawia się, czy da się ochronić psa przed pasożytami. To oczywiście trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Zatem, co na kleszcze u psa? Najpopularniejszym produktem na kleszcze są oczywiście obroże. Działają one w taki sposób, że zawarta w nich substancja w równych odstępach czasu przenika do skóry psa. Czy to dobre rozwiązanie, aby pozbyć się kleszczy u psa? Jak najbardziej. Nie jest to przedmiot, który w jakiś sposób mógłby naszemu psu zaszkodzić. Taki rodzaj obroży ochronnej to doskonałe narzędzie profilaktyczne.
Kolejnym rozwiązaniem są tabletki. Obecnie na rynku wprowadza się smakowe tabletki, które zapewniają naszemu pupilowi ochronę przeciwkleszczową nawet na 3 miesiące. Innym pomysłem na to, aby skutecznie pozbyć się kleszczy jest tzw. spot-on. To płyn, który aplikuje się bezpośrednio na skórę naszego psa za pomocą pipety. Uważa się go za jedną ze skuteczniejszych metod walki z kleszczami. Płyn przenika do gruczołów łojowych skóry, następnie wydostaje się na powierzchnię skóry wraz z łojem. Formuje ochronę na ciele, co znacząco utrudnia żerowanie pasożytom. Preparat należy stosować u psa raz w miesiącu. Jeśli chodzi o dawkę, to ustalana jest na podstawie masy ciała naszego czworonoga.
Na rynku istnieją również odstraszacze ultradźwiękowe, które blokują u kleszczy narząd, za pomocą którego są w stanie znaleźć idealnego dla siebie żywiciela. W momencie, kiedy ich narząd do namierzania jest zablokowany, nie są one w stanie polować. Przyjmuje się, że działa to w odległości do 1,5 m i działa przez ok. 8 miesięcy. Samo urządzenie jest małe i poręczne, więc bez przeszkód można je zawiesić na obroży. Warto mieć na uwadze, że wiele takich produktów nie jest wodoodpornych.
Za najbardziej skuteczną ochronę uważa się szczepionkę. Przyjmuje się, że pierwszą dawkę należy podać psu już w 3. miesiącu jego życia, następną po 30 dniach, a później już po upływie 6 miesięcy. Szczepienia oczywiście należy powtarzać, ponieważ jednorazowe szczepienie nie zapewnia ochrony na całe życie. To niektóre propozycje, jakie można zastosować, aby możliwie jak najlepiej uchronić swojego pupila przed kleszczami. Jakie z podanych rozwiązań wybierzemy, to już zależy od nas. Weźmy jednak pod uwagę preferencje naszego psa. Jeżeli wiemy, że nie lubi łykania tabletek – nie każmy mu ich brać, w zamian wybierzmy np. obrożę przeciw kleszczom. Z kolei, jeżeli domyślamy się, że urządzenie ultradźwiękowe może mu przeszkadzać przy obroży i za wszelką cenę nasz pupil będzie chciał się go pozbyć – wybierzmy inne rozwiązanie. Co w przypadku, kiedy nie wiemy, czego nasz pies może nie tolerować? W takiej sytuacji należy po prostu próbować różnych rozwiązań. Metodą prób i błędów dojdziemy do najlepszego rozwiązania, które będzie wygodne dla naszego psa, a nam da poczucie, że zapewniliśmy mu możliwie jak najlepszą ochronę.
Podsumowując
Pamiętaj, że kleszcze są groźnymi stworzeniami, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla nas, ale również dla naszych czworonogów. One same się przed nimi nie obronią, dlatego niezmiernie ważne jest, abyśmy stosowali odpowiednią dla nich ochronę: w postaci obroży, tabletek lub odstraszaczy ultradźwiękowych. Jeżeli zauważymy, że nasz pies ma kleszcza: natychmiast podejmujemy odpowiednie działanie. Nie wyrywamy go, ale przekręcamy za pomocą pęsety. Niczym nie smarujemy! Po usunięciu pasożyta monitorujemy naszego ulubieńca, aby wychwycić ewentualne nieprawidłowości w jego zachowaniu. Co najważniejsze: pamiętaj, aby dokładnie obejrzeć swojego psa po powrocie z każdego spaceru.
Mamy nadzieję, że z naszego artykułu dowiedzieliście się wszystkiego nt. tego, jak wyciągnąć kleszcza u psa, jakie są choroby odkleszczowe u psów, jaka choroba odkleszczowa u psa jest najpowszechniejsza, czym charakteryzuje się borelioza u psa, a czym babeszjoza.
Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!