Jak oduczyć psa wymuszania jedzenia?
Twój pupil skomle, wyje i szczeka, bo chce wymusić od Ciebie coś do jedzenia? A może Twój pies kradnie jedzenie ze stołu i ucieka przed Tobą? Każda z tych sytuacji oznaczać może, że zostały popełnione poważne błędy wychowawcze u Twojego czworonoga. Jednak powodów takiego zachowania może być wiele. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego pies żebrze przy stole i jak skutecznie go tego oduczyć.
Błędy popełniane w karmieniu psów
Każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien posiadać chociażby podstawową wiedzę o tym, jak pielęgnować i dbać o swojego pupila. Zalicza się do tego między innymi znajomość sposobu żywienia. Chociaż wydaje się, że jest to kwestia oczywista i każdemu znana, to jednak wciąż wielu opiekunów psów popełnia podstawowe błędy w karmieniu.
Jeśli dobrze znasz swojego czworonoga to z łatwością zauważysz, czy sposób w jaki go karmisz jest dla niego odpowiedni. Zaobserwujesz to po tym, czy pies prawidłowo wypróżnia się po karmie, którą mu podajesz, czy nie występują biegunki lub wymioty. Pamiętaj, że pożywienie musisz dostosować nie tylko do upodobań Twojego pupila, ale przede wszystkim do jego wieku, wzrostu i wagi. Musisz także przestrzegać kilku najważniejszych zasad i unikać często pojawiających się błędów w karmieniu czworonoga. Nie zapominaj przede wszystkim o tym, żeby:
- nie podawać swojemu psu ludzkiego pożywienia, ponieważ może mu zaszkodzić. Zwierzę powinno od szczenięcia być przyzwyczajane jedynie do jedzenia psiej karmy. Tylko w ten sposób będziesz miał pewność, że zapewniasz mu odpowiednie ilości składników pokarmowych we właściwych proporcjach,
- nie przekarmiać swojego pupila, ponieważ otyłość u czworonogów może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dorosły pies powinien jeść jeden, dwa razy dziennie i nie może mieć stałego dostępu do pożywienia. To ty ustalasz mu czas posiłku i bardzo ważne jest, żebyś pamiętał o regularności,
- kupować karmę najwyższej jakości, której składniki zaspokoją zapotrzebowanie psa na wartości odżywcze,
- nie dokarmiać pupila między wyznaczonymi porami karmienia w ciągu dnia, ponieważ może to spowodować wymuszanie jedzenia u psa.
Nie zapominaj, że dobrze skomponowana dieta Twojego pupila powinna zaspokoić wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Jeśli jednak zauważysz, że pies kradnie jedzenie ze stołu powinieneś zastanowić się, czy aby na pewno zapewniasz mu odpowiednią ilość pożywienia, czyli czy Twój czworonóg nie jest najzwyczajniej głodny.
Wybierz najlepszą karmę, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników:
Dlaczego pies wymusza jedzenie?
Pod wieloma względami zwierzęta podobne są do ludzi. Często możesz zaobserwować, że Twój pupil przejmuje niektóre Twoje zachowania i zaczyna zachowywać się podobnie do Ciebie. Wszystko dlatego, że psy są bardzo inteligentne i bardzo szybko uczą się, przyswajają pewne nawyki, a następnie zaczynają się zachowywać w wyuczony sposób. Musisz mieć to na uwadze, jeśli zależy Ci na właściwym wychowaniu Twojego czworonoga.
Podjadasz na kanapie i jednocześnie dokarmiasz swojego pupila własnymi przekąskami? Po pierwsze jest to bardzo niezdrowe, bo psy nie mogą jeść ludzkiego jedzenia. Po drugie musisz się liczyć z tym, że jeśli będziesz mu podawał różne smakołyki, to z czasem stanie się to dla niego całkiem normalne. W efekcie Twój pies zamiast jeść swoją karmę z własnych misek, będzie podążał za Tobą i czekał, aż rzucisz mu swoje przysmaki. Pamiętaj, że łatwo wyrobić złe nawyki u pupila, więc nie możesz się dziwić, że Twój pies żebrze o jedzenie i próbuje zwrócić Twoją uwagę.
Jeśli przyzwyczaisz swojego pupila i pozwolisz mu na takie zachowanie, to musisz liczyć się z tym, że pies będzie wymuszał jedzenie i chodził za Tobą, aż nie dostanie od Ciebie jakiegoś smakołyka. W gorszej sytuacji możesz zauważyć, jak Twój pies ściąga jedzenie ze stołu i zjada wszystko, co na nim znajdzie. Taki niezaspokojony apetyt i ciągła potrzeba zdobywania pożywienia jest nie tylko uciążliwa dla właściciela, ale może być również niezdrowa dla czworonoga.
Innym powodem, dla którego pies żebrze o jedzenie może być niewłaściwe wychowanie w okresie szczenięcym lub nieposkromiony apetyt. Wśród czworonogów zdarzają się rasy, dla których charakterystyczny jest ciągły głód. W takim wypadku należy szczególną uwagę zwracać na jakość podawanej karmy. Właściwe pożywienie i dostarczanie wartości odżywczych, które będą wystarczające dla pupila mogą zapobiegać właśnie takim sytuacjom, jak pies ściągający jedzenie ze stołu.
Pamiętaj o tym, że najedzony pies, który posiada odpowiednio zbilansowaną dietę, nie powinien sprawiać takich problemów. Jeśli zatem Twój pupil zacznie się w ten sposób zachowywać, to zastanów się, jaki może być tego powód.
Co zrobić, gdy pies żebrze przy stole ?
Wyobraź sobie sytuację, w której jesz obiad z całą rodziną, a pod stołem nieustannie kręci się Twój pies, domagający się podania jedzenia. Może się objawiać to piszczeniem, krążeniem wokół Ciebie, a nawet lekkim szturchaniem nosem. Często czworonóg będzie się tak zachowywał, chcąc zwrócić na siebie Twoją uwagę. Jednak równie prawdopodobne jest, że liczy na jakieś smakołyki z Twojego stołu. W takiej sytuacji może nawet skakać, usiłując samodzielnie coś sobie wziąć lub głośno szczekać. Jest to nie tylko uciążliwa sytuacja dla Ciebie, ale również bardzo kłopotliwa ze względu na psa, ponieważ oznacza to, że zostały popełnione błędy w trakcie jego wychowania. Sprawa jest jeszcze bardziej uciążliwa, gdy odwiedzą Cię goście, a Ty w żaden sposób nie umiesz zapanować nad swoim pupilem. Musisz mieć na uwadze, że pies będzie wymuszał jedzenie nie tylko od Ciebie, ale także od osób Cię odwiedzających, co może być jeszcze bardziej kłopotliwe.
Jeśli chcesz oduczyć swojego pupila takiego zachowania, zastanów się z czego może wynikać fakt, że Twój pies żebrze przy stole, piszczy i nie chce odejść dopóki nie dostanie jedzenia. Być może powodem jest to, że kiedyś zupełnie przypadkowo podałeś mu coś przy stole? Ty możesz tego nie pamiętać, ale psy bardzo szybko zapamiętują wszystko, co dobre. Twój pupil od tamtej chwili kojarzy, że Twoje posiłki to również doskonała okazja, żeby zdobyć coś pysznego dla siebie. Zatem nie zdziw się, że pies wymusza jedzenie i patrzy na Ciebie z nadzieją.
Oczywiście możesz oduczyć swojego czworonoga takiego zachowania, jednak nie będzie to proste, zwłaszcza jeśli jest on już dorosłym psem. Najważniejszą zasadą jest ustalenie stałych pór karmienia. Twój pupil musi przyzwyczaić się, że karmę dostaje o określonej porze i tylko w jednym, wybranym przez Ciebie miejscu. Zapomnij zatem o rzucaniu resztek ze stołu lub podawaniu mu kawałków kurczaka. Inną, mniej przyjemną metodą, może być podanie żebrzącemu psu plasterka cytryny lub innego kwaśnego owocu. W ten sposób pupil powinien zrozumieć, że Twój stół nie jest miejscem, w którym uda mu się zdobyć coś pysznego, a nawet będzie kojarzyło mu się negatywnie.
Pies zjada jedzenie ze stołu – jak temu zapobiegać?
Sytuacja jest nieco gorsza, gdy pies nie tylko żebrze, ale zaczyna kraść bezpośrednio ze stołu. Jest to nieco poważniejszy kłopot, ponieważ musisz nieustannie pilnować się w trakcie posiłków. Poza tym, już samo żebranie o jedzenie jest zachowaniem niepożądanym u psów i sygnalizującym błędy wychowawcze. Natomiast sytuacja, w której pies zjada jedzenie bezpośrednio ze stołu, jest niedopuszczalna.
Chociaż jest to często wątek filmów komediowych, to jednak bez wątpienia jest to zachowanie, którego nie należy akceptować i należy za wszelką cenę zwalczać je u psa.
Czworonogi często kradną jedzenie ze stołów, ponieważ po pierwsze nie mogą się oprzeć zapachom, po drugie nie są nauczone, że jest to coś złego. Właśnie dlatego tak ważne jest, żebyś reagował jeśli zauważysz, że pies zjada jedzenie ze stołu. W jaki sposób robić to skutecznie? Przede wszystkim od szczeniaka powinieneś nauczyć go komendy „zostaw”. Gdy tylko przyłapiesz swojego pupila na gorącym uczynku, nie próbuj go na siłę oderwać od jedzenia, a zdecydowanym i donośnym głosem poleć zostawić. Nauczony czworonóg, który zna swoje miejsce w hierarchii, powinien natychmiast odłożyć to, co próbował zjeść. Skuteczną metodą na psa, zjadającego jedzenie ze stołu może być także zastosowanie terapii szokowej, czyli wykorzystanie jakiejś głośnej pułapki, która da znać, gdy Twój pupil będzie próbował ściągnąć jedzenie.
Równie częstą przyczyną, dla której pies kradnie jedzenie ze stołu, może być chęć zwrócenia Twojej uwagi. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu dla Twojego pupila, a na stoliku w pobliżu Ciebie leżą apetyczne przysmaki, to dla niego fantastyczną zabawą będzie porwanie czegoś i czekanie, aż zaczniesz go gonić. Pamiętaj, żeby tego nie robić. Zamiast tego przykucnij, zawołaj psa i wydaj mu komendę „oddaj”. Jeśli Cię nie posłucha, nie idź za nim, a odwróć się w drugą stronę. W ten sposób sprawisz, że Twój pupil zainteresuje się tym, dlaczego go nie gonisz i z własnej woli wróci do Ciebie.
Nie zapominaj, że to Ty powinieneś być przywódcą dla swojego czworonoga. Jeśli zatem zauważysz, że Twój pies zjada jedzenie ze stołu, musisz konsekwentnie zwalczać takie zachowanie.
Skuteczne sposoby na oduczenie psa żebrania o jedzenie
Twój pies wymusza jedzenie? Nie potrafisz się oprzeć jego proszącym oczom oraz smutnemu pojękiwaniu i w efekcie zawsze podasz mu kawałek kiełbasy z lodówki lub resztki kurczaka ze stołu? To poważny błąd, ponieważ jedynie utwierdzasz psa w przekonaniu, że jego zachowanie przynosi zamierzone rezultaty. Pamiętaj, że jeśli ulegniesz chociaż raz, to Twój pies będzie żebrał o jedzenie nieustannie.
Najważniejsze, o czym musisz pamiętać to wytrwałość. Tylko w ten sposób będziesz w stanie oduczyć swojego pupila złych nawyków. Kiedy Twój pies żebrze o jedzenie – ignoruj go. Nieważne, jak głośno będzie szczekał, wył i domagał się smakołyków - pod żadnym pozorem nie wolno Ci się ugiąć. Musisz konsekwentnie nie zwracać na psa uwagi i poczekać aż się uspokoi. Przekaż również domownikom i gościom, żeby zachowywali się dokładnie w ten sam sposób i nie przejmowali się zachowaniem psa – w końcu doskonale wiesz, że nie dzieje mu się nic złego.
Jest również kilka podstawowych zasad, których musisz przestrzegać, jeśli Twój pies zjada jedzenie ze stołu. Przede wszystkim zacznij od tego, żeby chować wszystkie smakołyki z zasięgu wzroku czworonoga i nie pozostawiać nic, co będzie go kusiło. Jedzenie dla pupila powinno znajdować się w jego misce, w ustalonym miejscu. Jeśli Twój pies żebrze przy stole, to możesz na czas Twojego posiłku odizolować czworonoga od stołu i pysznych zapachów. Pamiętaj jednak, żeby zamknąć psa w innym pomieszczeniu, zanim usiądziesz do jedzenia – w ten sposób nie będzie wiedział, co się dzieje i nie będzie próbował uniknąć zamknięcia.
Możesz w międzyczasie podać mu specjalną kość do obgryzania lub nasypać karmę do miski. Chodzi o to, żeby pora Twojego posiłku oznaczała również czas jedzenia dla Twojego pupila. Dzięki temu nauczy się, że miejsce spożywania jego posiłków znajduje się gdzie indziej.
Proces oduczania psa wymuszania jedzenia lub kradzieży ze stołu może być czasochłonny i wymagać wiele cierpliwości. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz przestrzegał określonych zasad, uda Ci się zwalczyć niepożądane u psa nawyki. Aby Twoje działania się powiodły, wszyscy domownicy oraz goście muszą konsekwentnie przestrzegać wytyczonych przez Ciebie reguł. Dzięki temu będziesz miał pewność, że uda Ci się wyrobić u psa prawidłowe zachowanie.