Kąpanie psa to bardzo ważna część opieki nad pupilem. Brudny pies to nie tylko problem estetyczny. Właściwa pielęgnacja sierści znacząco może wpłynąć na zdrowie Twojego czworonoga. Jak często kąpać psa? Kiedy można kąpać szczeniaka? Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.


Jak często kąpać psa?

To, jak często kąpać psa, zależy od... psa i jego indywidualnych potrzeb. Są psy, które prawie w ogóle nie wymagają kąpieli, a są takie, które ze względu na przykład na specyficzny zapach lub problemy ze skórą, powinno się kąpać częściej. Można przyjąć, że optymalne będzie kąpanie psa raz na 3 miesiące, ale jeśli wykąpiesz psa zaledwie dwa razy w roku, to również nic się nie stanie.

Każdy pies ma inne potrzeby kąpielowe.

Kąpiel psów krótko- i długowłosych

O tym, jak często kąpać psa decyduje też rasa czworonoga i to, jaką ma sierść. Psy o krótkiej sierści, na przykład charty, dobermany czy dalmatyńczyki, zazwyczaj nie wymagają częstych kąpieli, bo, aby usunąć brud, wystarczy psa przetrzeć wilgotną gąbką.  Inaczej sprawa ma się z psami bezwłosymi, takimi jak grzywacz chiński. Psa tej rasy należy kąpać nawet co 10 dni. Podobnie maltańczyki i yorki, które wymagają kąpieli i przycinania szybko rosnącej sierści, przynajmniej raz na cztery tygodnie. Jeszcze inaczej należy traktować psy o długiej sierści i gęstym podszerstku. Psom, takim jak np. owczarek szetlandzki wystarczy kąpiel raz na kwartał, a psa rasy husky powinno kąpać się tylko w razie konieczności. Jego sierść powlekają olejki, które chronią futro przed brudem i pochłanianiem zapachów. Kąpiel mogłaby je usunąć, a tym samym pozbawić psa naturalnej ochrony.

Spytaj weterynarza Jeśli nie jesteś pewien, do której grupy należy Twój pupil i kiedy kąpać psa, poproś o pomoc weterynarza. Na pewno precyzyjnie odpowie na pytanie: jak często kąpać psa? Pomoże też dobrać odpowiednie kosmetyki.


Zasady udanej psiej kąpieli

Oswój psa z wanną

Widok psa, który z uśmiechem na pyszczku dzielnie maszeruje do łazienki, żeby dobrowolnie poddać się kąpieli, należy do rzadkości. Psy właściwie lubią być trochę brudne, a ze wszystkich kąpieli na świecie, wybrałyby z pewnością te błotne. Jeśli jednak nie chcesz za każdym razem walczyć z psem, który broni się zębami i pazurami przed strumieniem wody, zbuduj w nim przekonanie, że kąpiel to coś fajnego. Oferuj smakołyki i głaskanie, kup też psu do kąpieli specjalne zabawki. Naukę kąpania czworonoga możesz zacząć od kąpieli “na sucho”. Przysmakami zachęć pupila, aby wszedł do pustej wanny lub pod prysznic. Pozwól mu spędzić tam trochę czasu. Nie zapominaj o pysznych przekąskach w nagrodę za dobre sprawowanie. Kiedy pies zrozumie, że wanna lub prysznic to nic strasznego, stopniowo, przy wsparciu smakołyków, możesz zacząć przyzwyczajać go do strumienia wody. Rób to powoli, aby nie zburzyć w nim poczucia bezpieczeństwa. Nigdy nie okazuj zdenerwowania lub zirytowania, bo pies to wyczuje i żadne przysmaki nie przekonają go do tego, że kąpiel nie jest straszna.

Przed kąpielą użyj szczotki

Zanim rozpoczniecie wesołą przygodę w wannie, warto psa rozczesać, bo kołtuny nasiąkną wodą i dużo trudniej będzie się ich pozbyć. Dzięki szczotce usuniesz też większe zabrudzenia i martwe włosy, a to sprawi, że mycie psa będzie dużo łatwiejsze. Same korzyści, prawda?

Przed pierwszą kąpielą warto oswoić psa z wanną.

Zadbaj o właściwą temperaturę wody

Ani za gorąca, ani za zimna, tylko w sam raz. Taka właśnie powinna być kąpiel, którą przygotowujesz pupilowi. Jej temperatura powinna być zbliżona do temperatury ciała psa, czyli około 37 – 39°C. Kąpiel w cieplejszej lub zimniejszej wodzie może być dla czworonoga stresująca i wywołać dyskomfort.

Uważaj na uszy, oczy i nos

Oczy, uszy i nos to bardzo czułe miejsca na psim ciele. Podczas kąpieli pupila uważaj, aby woda nie dostała się do uszu, bo w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zapalenia ucha. Nie oznacza to jednak, że podczas kąpieli należy unikać mycia psu głowy i kufy. Wystarczy, że ręką mocno przyciśniesz ucho do psiej głowy, a strumień wody będzie delikatny. Zawsze lej wodę z góry i pilnuj, aby pyszczek psiaka skierowany był do dołu. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, że woda naleje się psu do nosa.

Użyj odpowiedniego szamponu

Psy mają bardzo wrażliwą skórę, dlatego jeśli masz w planach kąpiel pupila, koniecznie zaopatrz się w kosmetyki dedykowane czworonogom. Warto wybrać takie, które mają jak najbardziej naturalny skład, są hipoalergiczne i w razie dostania się do oczu – nie podrażniają ich. Na rynku dostępnych jest wiele opcji – szampony uniwersalne, do skóry wrażliwej czy wzmacniające sierść. Jeśli masz psa o dłuższej sierści, warto zainwestować też w odżywkę, która ułatwi rozczesanie psa po kąpieli.

 

Uwaga! Nigdy nie kąp psa w ludzkim szamponie, bo pH człowieka znacznie różni się od pH psiej skóry. Już nawet jedna kąpiel może skończyć się u weterynarza. Szampon dla ludzi może wywołać u psa swędzenie, podrażnienie, a nawet alergię.

Zabezpiecz wannę i otoczenie

Jednym z powodów, dla których pies nie przepada za wanną jest to, że ślizgają mu się w niej łapy, a pazury przy każdym zetknięciu z powierzchnią wanny wydają nieprzyjemny dźwięk. Aby temu zapobiec, włóż do wanny lub pod prysznic zwykły ręcznik, który da oparcie dla łapek. Możesz też kupić specjalną matę antypoślizgową. Twój pies nie tylko poczuje się komfortowo, ale w razie próby ucieczki nie zrobi sobie krzywdy. Dodatkowy ręcznik lub matę warto położyć też koło wanny lub prysznica. Przygotuj się na to, że pies po kąpieli chcąc pozbyć się nadmiaru wody z sierści po prostu się... otrzepie, a tym samym zaleje płytki, które staną się śliskie i dla niego, i dla ciebie. Dodatkowe zabezpieczenie ochroni was przed ewentualnym upadkiem i bolesnymi stłuczeniami.

Do wytarcia psa doskonale sprawdzą się chłonne ręczniki z mikrofibry.

Dokładnie osusz psa

Po skończonej kąpieli konieczne jest dokładne osuszenie psa. Po wyjściu spod prysznica lub z wanny koniecznie starannie wytrzyj pupila dużym ręcznikiem. Przygotuj przynajmniej dwa. Do wytarcia psa dobrze sprawdzają się specjalne bardzo chłonne ręczniki z mikrofibry, jeśli jednak nie masz takiego pod ręką, nic nie szkodzi. Zwykłe kąpielowe ręczniki również poradzą sobie z mokrą sierścią pupila.

W razie konieczności możesz też spróbować wysuszyć psa suszarką, nie jest to jednak polecany sposób. Psy nie lubią tego dźwięku, a poza tym łatwo poparzyć pupila zbyt gorącym strumieniem powietrza. Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie suszarki trzymaj, ją w dużej odległości od pupila, żeby na pewno nie zrobić mu krzywdy. Unikaj suszenia psiej głowy i nigdy nie dmuchaj psu prosto w pysk, bo możesz przysporzyć czworonogowi niepotrzebnego stresu.

Jeśli kąpiesz psa latem – nie ma problemu, aby po wytarciu mokrej sierści pozwolić jej wyschnąć samej. Zimą w ogóle unikaj kąpieli. A jeśli to absolutnie konieczne – upewnij się, że w mieszkaniu jest wystarczająco ciepło i pies nie zmarznie. Kąp psa po ostatnim spacerze, żeby jego sierść zdążyła wyschnąć. Koniecznie sprawdź też, czy jest zupełnie sucha, zanim zabierzesz psa na poranny spacer.

A po kąpieli..

Choć wiele psów (z pewnością dzięki przysmakom) nauczyło się tolerować kąpiel, to doświadczenie może być dla nich trochę stresujące. Dlatego po skończonej pielęgnacji, pozwól psu się zrelaksować i odpocząć w ulubionym legowisku. Nie zapomnij nagrodzić pupila za wzorowe zachowanie.

Wybierz karmę, która zadba o prawidłowy rozwój Twojego psa:


Czy trzeba kąpać szczeniaka?

Zacznijmy od tego, że szczeniak to nie dziecko. Wcale nie potrzebuje częstych kąpieli. Wielu opiekunów psich maluchów w ogóle nie decyduje się na kąpanie psiaka w obawie przed przeziębieniem lub podrażnieniem skóry. Ma to swoje uzasadnienie, bo nawet najdelikatniejszy szampon może zaburzyć naturalną równowagę skóry i sierści szczeniaka. Dlatego, nawet jeśli psiaczek się pobrudzi, zamiast od razu pakować go do wanny, warto zastanowić się, czy zabrudzeń nie udałoby się usunąć wilgotną gąbką lub szmatką. Szczególnie jeśli pies ma mniej niż 12 tygodni.


Jak wykąpać szczeniaka?

Są jednak sytuacje, kiedy kąpiel może okazać się niezbędna. Jeśli maluch wytaplał się w błocie lub wdepnął w kupę, a ty nie wiesz, jak wykąpać szczeniaka, pamiętaj, że ten utytłany brudasek to wciąż pies. W kąpieli obowiązują was podobne zasady, które stosuje się przy dorosłych psach.

Zanim przystąpisz do kąpieli, wyszczotkuj psa, a następnie przygotuj:

  1. Szampon dla szczeniąt
  2. Ręcznik kąpielowy
  3. Kubek do spłukania psa
  4. Zapas smakołyków

Nie zaszkodzi Warto jest, szczególnie jeśli to pierwsza kąpiel malucha, poprosić o wsparcie kogoś z domowników. Co cztery ręce, to nie dwie, prawda?

Psa możesz wykąpać w wannie, ale dobrze sprawdzi się też większa miska lub nawet zlew. Rób wszystko ostrożnie i bez pośpiechu. Upewnij się, że woda, którą przygotujesz do kąpieli jest letnia, bo inaczej Twój pies może się poparzyć. Zwilż dłońmi sierść psa, a następnie używając niewielkiej ilości szamponu, namydl ją. Zacznij od łapek, stopniowo przesuwaj się w górę, kolejno myj brzuch i resztę korpusu. Następnie spłucz pupila, najlepiej przy pomocy kubeczka, bo prysznic może psa przestraszyć. Czynność powtarzaj tak długo, aż usuniesz z sierści całą pianę. Unikaj mycia głowy i pyszczka szczeniaka. Nie przeciągaj też kąpieli. Niech maluch spędzi w wodzie tylko tyle czasu, ile to koniecznie, żeby się nie przeziębił. Jak już będzie po wszystkim, ostrożnie wyjmij go z wody, a następnie delikatnie wytrzyj ręcznikiem do sucha.


Kiedy do groomera?

Jeśli podejrzewasz, że wykąpanie psa może być dla ciebie za dużym wyzwaniem – zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty. To z pewnością duża oszczędność czasu i... wysiłku. Groomer dysponuje specjalnym sprzętem, który pomoże w wykąpaniu czworonoga. Wanna dla psa, zestaw szczotek i nożyczek, odpowiednie szampony i bezpieczne suszarki, a przede wszystkim wprawne ręce groomera raz dwa doprowadzą Twojego psa do porządku. Groomer na twoją prośbę może przyciąć sierść pupila, a także zadbać o jego pazury i jeśli jest taka potrzeba, wyczyści uszy.

Z usług groomera warto skorzystać również wtedy, jeśli masz psa, który panicznie boi się kąpieli, a na samo słowo “wanna” z przestrachem znika pod łóżkiem. Dlaczego? Może zdarzyć się sytuacja, że nawet największego przeciwnika pluskania trzeba będzie jednak wykąpać. Kiepskim pomysłem jest zmuszenie psa do kąpieli i siłą wsadzenie go do wanny. Po pierwsze to prosta droga do zerwania więzi łączącej czworonoga z opiekunem, a po drugie to zwyczajnie niebezpiecznie. Spanikowany pies może spróbować uciec. Nie jest trudno wyobrazić sobie, jakie to może mieć konsekwencje. Wykwalifikowany groomer doskonale wie, jak radzić sobie z zestresowanym psem, wie też, na jakie sygnały zwracać uwagę i jak psiaka uspokoić.

Regularne kąpiele są bardzo ważnym elementem psiej higieny.


Jakie są korzyści z kąpania psa?

Kąpanie psa to ważny element psiej pielęgnacji.

Poza tym, że pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu i brudu z sierści pupila, ma to jeszcze dodatkowe korzyści.

  • To okazja do skontrolowania zdrowia czworonoga – zmoczona sierść gładko przylega do skóry psa, dzięki temu, jeśli pojawiły się na niej guzki i narośle, łatwiej będzie je zauważyć. To też dobra okazja, aby przy okazji kąpieli zajrzeć do psich uszu, obejrzeć zęby i przyciąć pazury.
  • To mniej psich włosów w domu – regularne wyczesywanie i kąpiele uchronią Cię od ciągłego sprzątania wypadającej sierści. Nie sprawią wprawdzie, że problem zniknie zupełnie, ale włosów będzie zdecydowanie mniej!
  • To głębsza więź pies – opiekun. Kiedy już pies ci zaufa i bez protestów będzie poddawał się kąpieli, jest szansa, że pupil kąpiel potraktuje jak domowe spa. Wtedy oboje poczujecie satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu.



Podsumowanie

Kiedy kąpać psa? Jak często kąpać psa? Jak wykąpać szczeniaka? Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Jeśli wciąż masz wątpliwości, pamiętaj, psa kąp tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne, i nie częściej niż jest to konieczne, bo zbyt gorliwa pielęgnacja może narobić więcej szkody niż pożytku.



Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!