Mój pies jest za gruby - jak odchudzić grubego psa?
Problem z otyłością to coraz powszechniejsze zjawisko nie tylko wśród ludzi, ale także wśród psów. Najczęściej za zbędne kilogramy u naszych pupili jesteśmy odpowiedzialni właśnie my. Krótkie lub brak jakichkolwiek spacerów, ciągłe dokarmianie i stały dostęp do jedzenia to tylko kilka z powodów, które mogą doprowadzić do tego, że Twój pies będzie gruby. Oczywiście są jeszcze przyczyny związane z uwarunkowaniem genetycznym, rasą czy wiekiem, jednak to nie powinno zwalniać Cię z dbania o pupila.
Gruby pies to zawsze nieszczęśliwy pies, który może mieć poważne problemy ze zdrowiem. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie konsekwencje wynikają z otyłości Twojego zwierzaka a także, jak skutecznie go odchudzić – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i bądź świadomym właścicielem.
Otyłość u psa – czy to poważny problem?
Nadwaga u Twojego zwierzaka jest problemem, którego nie powinieneś bagatelizować. Odkładająca się tkanka tłuszczowa może bowiem prowadzić do zmian i trudności w funkcjonowaniu różnych części organizmu psa. Najczęściej przyczyny otyłości są dość oczywiste i warunkują je praktycznie te same czynniki, co u człowieka. Zaliczają się do nich mała dawka ruchu, a także niewłaściwe odżywianie. Przekarmianie psa, czyli podawanie mu zbyt dużych porcji jedzenia lub podrzucanie smakołyków w ciągu całego dnia na pewno nie przyczynią się do utrzymania właściwej wagi Twojego pupila.
Zgodnie z racjonalnym sposobem żywienia psów porcje jedzenia i pora karmienia powinny być ściśle określone. Nie daj się nabrać na proszącego o pożywienie czworonoga, bo niektóre z nich to prawdziwe łakomczuchy i tylko szukają okazji, by zjeść coś dodatkowego. Niestety zwierzaki nie zdają sobie sprawy z konsekwencji tego typu zachowania, ale Ty jako właściciel powinieneś zachować zdrowy rozsądek i umiar. Nie daj się nabrać na słodkie i proszące oczy swojego pupila i pamiętaj, że robisz to dla jego dobra.
To, czy Twój pies cierpi na nadwagę, możesz bardzo łatwo sprawdzić. Każda rasa ma bowiem określony wzorzec, który określa konkretny wygląd, wzrost oraz wagę danego psa. Dla przykładu dorosły pies labrador powinien mierzyć od 55- 57 cm, a jego prawidłowa masa ciała przy takim wzroście to od 29,5 do 36 kilogramów. Oczywiście suczki tej rasy będą nieco mniejsze i lżejsze.
Problemy z nadwagą dotykają najczęściej suk, dlatego powinny one dostawać proporcjonalnie mniej pożywienia. Jeśli wciąż nie potrafisz jednoznacznie ocenić, czy Twój pies jest otyły, to zważ swojego pupila i sprawdź, czy mieści się on w przedziałach odpowiadających wzorcowi rasy. Jeśli Twój psiak jest zwykłym kundelkiem, to po nim także bez problemu możesz rozpoznać problem z nadwagą. Jeśli otyłość jest duża, zazwyczaj widać to po prostu na pierwszy rzut oka.
Możesz to łatwo zaobserwować, ponieważ patrząc na niego z góry lub z profilu talia powinna być wyraźnie widoczna. Oprócz tego głaszcząc czy dotykając psa po bokach, jego żebra muszą być wyczuwalne, a, jeśli zauważysz nieco tłuszczu na grzbiecie lub w okolicach ogona to jest prawie pewne, że ma on nadwagę w wysokości około 30%.
W razie wątpliwości możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dokładnie powie Ci, ile Twój pupil powinien ważyć. Nie tylko waga świadczy o nadwadze lub otyłości.
Przyczyny otyłości
Otyłość u psów jest nie tylko związana z przekarmianiem swoich pupili, czy zbyt małą dawką ruchu, ale czasem wynika z uwarunkowań genetycznych. Wspomniany wcześniej labrador ma tendencję do tycia, u wybranych psów obserwuje się mutację genu o nazwie POMC, która skutkuje poważnymi problemami w kontrolowaniu bilansu energetycznego w organizmie, przez co psy są zainteresowane pożywieniem i wydają się być głodne przez cały czas. Ponadto, takie rasy jak: Basset, Cavalier King Charles Spaniel czy Beagle także mają predyspozycje do tycia. To dosyć popularne psy, które możesz spotkać na co dzień i które dość często mają problem z otyłością.
Niestety dotyka to również te rasy, które pomimo tego, że są niewielkich rozmiarów, to potrzebują dużo aktywności fizycznej. Jeśli właściciel nie ma czasu na długie spacery, zabawy ze swoim pupilem i skazuje go na długie dni samotności w domu, to jest duże prawdopodobieństwo, że jego pies będzie miał problemy z otyłością.
Jak odchudzić psa?
Nadwaga to nie jedynie problem z wyglądem psa i jego estetyką, ale przede wszystkim poważne schorzenie, które dotyka prawie 30% wszystkich tych czworonogów. Konsekwencji dla zdrowia jest bardzo dużo, więc pamiętaj o tym, że w przypadku otyłości profilaktyka jest niezwykle ważna. Jeśli tylko możesz zapobiec temu, że Twój pies będzie ważył za dużo, to powinieneś za wszelką cenę o to zadbać.
Oczywiście dużo zależy także od tego, jaki tryb życia Ty prowadzisz. Prawdopodobieństwo tego, że Twój pies będzie za gruby, jeśli i Ty masz problem ze zbędnymi kilogramami, jest bardzo duże. Powinieneś zatem zadbać zarówno o siebie, jak i Twojego pupila. Regularne długie spacery i aktywności na zewnątrz na pewno przyniosą wiele korzyści Tobie i psu.
Sport
Jeśli dopuścisz do tego, że Twój pies będzie otyły, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że może to być zagrożeniem dla jego zdrowia, a nawet życia. Twoim obowiązkiem jest zrobić wszystko, żeby tego uniknąć. Oczywiście zdarza się także, że psy mają tendencję do tycia, która przychodzi wraz z wiekiem. W takim przypadku nie masz na to zbyt dużego wpływu, ponieważ zmienia się ogólna przemiana materii Twojego pupila.
Ze starszym psem trudno także uprawiać wiele aktywności fizycznych. Im pies starszy, tym słabsze są jego stawy, kości i ogólna sprawność. Sport w tym przypadku, jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, nie będzie wskazany. Doskonałym rozwiązaniem będą regularne zajęcia na bieżni wodnej, dzięki czemu układ kostny nie będzie tak obciążony. Jeśli jednak Twój czworonóg jest młody, to zdecydowanie długie i wyczerpujące spacery oraz zabawy na świeżym powietrzu będą bardzo dobrym pomysłem.
Dieta
Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów u Twojego psa jest zbilansowana dieta. Lekarz weterynarii, który stwierdzi nadwagę na pewno pomoże ułożyć Ci taki jadłospis, dzięki któremu gruby pies będzie mógł zrzucić nieco kilogramów. Najwięcej natomiast zależy od Ciebie. To przecież Ty jesteś właścicielem, karmisz swojego pupila i wydzielasz mu odpowiednie porcje jedzeniowe.
Twoim obowiązkiem jest przestrzeganie zaleceń od weterynarza, bo tylko w ten sposób możesz pomóc psu w walce z otyłością, a tym samym zadbasz także o jego zdrowie. Przy próbach odchudzania pupila niezwykle istotne jest także wyeliminowanie złych nawyków takich, jak stały dostęp do karmy czy podawanie przez dzieci psu słodyczy. Pamiętaj jednak, że utrata wagi nie powinna odbywać się zbyt szybko. To zazwyczaj czasochłonny i stopniowy proces.
Otyły pies nie powinien tracić więcej masy niż jeden jej procent w ciągu całego tygodnia. Odpowiednia dieta będzie dostarczała niezbędnych składników odżywczych, białka potrzebnego do zachowania masy mięśniowej, ale celem będzie utrata tkanki tłuszczowej. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek, ponieważ zbyt wysoki poziom włókna może obniżać smakowitość, zbyt wypełniać układ pokarmowy i zwiększać częstotliwość stolca.
Karma odchudzająca dla psa – czy ona rzeczywiście działa?
Jak wcześniej napisano, niezwykle ważną rolę w zrzuceniu zbędnych kilogramów u Twojego pupila odgrywa sposób żywienia. To właśnie rodzaj i częstotliwość podawanego pożywienia ma ogromne znaczenie dla sylwetki psa. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście fakt, czy dokarmiasz go lub rzucasz mu od czasu do czasu dodatkowe smakołyki. Regularne posiłki, dostosowane do trybu życia, rasy i zapotrzebowania Twojego pupila to sposób na zachowanie właściwej masy ciała. Bardzo istotny jest także rodzaj podawanej psu karmy.
Statystycznie te najbardziej otyłe psy otrzymują większe ilości tańszego pożywienia. Zawierają one bowiem dużo więcej zbóż i mniej dobrej jakości białka zwierzęcego, więc pies musi zjeść jej proporcjonalnie więcej, żeby zaspokoić swój głód i zapotrzebowanie na energię.
Oznacza to zatem, że karma niskiej jakości nie tylko w pełni nie zaspokoi apetytu psa, ale także nie dostarczy mu niezbędnych wartości odżywczych.
Błonnik dla psa – jakie są jego właściwości?
W wielu przypadkach nie bez powodu mówi się o tym, że psy przypominają ludzi. Czasem niektórzy doszukują się nawet zbliżonych zachowań między właścicielem i jego pupilem. Oczywiście wiele różni nas od naszych czworonożnych przyjaciół, ale jedno jest pewne – dbanie o zdrowie jest niezwykle ważne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa.
Dbanie o zdrowie wcale nie musi być bardzo skomplikowane, wystarczy, że do diety swojego psa wprowadzisz błonnik. Ten składnik odżywczy może naprawdę zdziałać cuda, ponieważ ma takie właściwości, które pozytywnie wpływają na poprawę zdrowia. Błonnik, zwany inaczej włóknem pokarmowym, jest wielocukrem, który występuje w roślinach.
Pomimo tego, że błonnik nie jest źródłem energii (25 gram błonnika dostarcza jedynie około 100 kcal), to jego wpływ na funkcjonowanie całego organizmu zarówno ludzkiego, jak i zwierzęcego jest bardzo istotny.
Rodzaje błonnika
Zaraz obok białka, tłuszczów i węglowodany stanowią istotne źródło energii i składników odżywczych. Włókno pokarmowe jest rodzajem węglowodanów, które przechodzą przez jelito cienkie i wspierają zdrowie układu pokarmowego. Wyróżnia się błonnik rozpuszczalny, który jest strawny i błonnik nierozpuszczalny, który nie ulega strawieniu.
Strawny błonnik ulegnie rozbiciu na małe cząsteczki, które zostaną przetworzone przez mikroflorę jelitową i pozyskają z nich składniki odżywcze. Natomiast niestrawny błonnik pomoże uporać się ze stanem zapalnym jelit i oczyścić błony śluzowe. Ten rodzaj włókna dociera do okrężnicy, gdzie bakterie zaczynają je trawić lub fermentować, czego finałem jest wytworzenie ważnych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (maślan, octan, propionian). Będą one paliwem dla komórek okrężnicy, wspomagać błonę śluzową w jelitach, wspierać układ odpornościowy i pomagać w ochronie przed otyłością i chorobami metabolicznymi.
Błonnik w szczególności nierozpuszczalny jest cennym węglowodanem, który doskonale będzie wspierał zdrowie przewodu pokarmowego, pomoże regulować wypróżnianie i wspomoże formowanie stolca. Dzięki swoim właściwościom, pomoże Twojemu pupilowi na wiele dolegliwości.
Błonnik w największych ilościach występuje w zbożach, warzywach, owocach i drożdżach. Naturalnymi źródłami błonnika rozpuszczalnego są owoce (jabłka, jagody, gruszki), wazywa (marchew, pietruszka, brokuły), rośliny strączkowe (groch) i nasiona (siemię lniane). Natomiast nierozpuszczalny najczęściej znajdziemy w W zależności od ilości i typu błonnik może zwiększać uczucie sytości, gdzięki czemu będzie opóźniał wystąpienie głodu.
Nie przejmuj się jeśli pies ma alergię na któryś ze składników. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele suplementów, witamin oraz karm, wzbogaconych o porcję błonnika. Dostarczając go Twojemu psu w codziennej diecie, możesz mieć pewność, że jak najlepiej troszczysz się o zdrowie swojego zwierzaka.
Działanie błonnika
Błonnik działa między innymi na problemy z trawieniem i usprawnia funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Kluczowe wydaje się odpowiednie połącznie błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, które mogą połączyć swoje właściwości, dzięki czemu będą promować zdrowie jelit, regulować tranzyt treści pokarmowej przez jelita i zwiększać zdolność wchłaniania składników odżywczych. To znaczne ułatwienie także w kłopotliwych sytuacjach takich, jak biegunka czy rozwolnienie.
Błonnik pomaga również w ograniczaniu ryzyka wystąpienia innych chorób jelit, a nawet nowotworu. Jak to możliwe? Błonnik usuwa toksyczne i rakotwórcze substancje z pożywienia, a dzięki stymulowaniu ruchów robaczkowych ułatwia przemieszczanie się pokarmu przez cały układ pokarmowy. Najważniejsza jednak właściwość to wiązanie wody, dzięki czemu wszystkie uboczne produkty przemiany materii są łatwiej trawione, a pies nie ma problemów z wypróżnianiem się.
Wpływ błonnika na zdrowie
Błonnik ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie Twojego psa i może uchronić go przed poważną chorobą. Dlatego tak ważne jest, aby dodawać go do diety pupila. To nie jest trudne, ponieważ występuje on w wielu produktach spożywczych, oraz jako suplement diety, który możesz kupić w klinikach weterynaryjnych. Brak błonnika w codziennym żywieniu może prowadzić do zaparć, chorób jelit, nowotworów, ale także do problemu z otyłością.
Wybierz karmę, która zapewni Twojemu pupilowi odpowiednią ilość wartości odżywczych:
Kastracja, a otyłość
Zdarza się także, że psy znacznie nabierają masy ciała po sterylizacji lub kastracji. Wynika to z tego, że psy wysterylizowane psy znacznie mniej hormonu estrogenowego, w konsekwencji ten efekt tłumiący apetyt jest zmniejszony. Dodatkowo zabieg powoduje spowolnienie tempa metabolizmu i dochodzi do braku równowagi między zużyciem energii a wydatkiem energetycznym. Czworonogi po takich zabiegach najczęściej mają zwiększony apetyt i chętniej zjadałyby dużo więcej niż do tej pory. Dlatego warto w takim przypadku wprowadzić do diety karmy zawierające błonnik, np. specjalne karmy dla kastratów.
Po kastracji posiłki mogą być podawane częściej, ale w mniejszych ilościach, żeby pies nie odczuwał głodu. Niezwykle ważne dla całego procesu odchudzania jest odpowiednia i wysoko gatunkowa karma dla kastratów, czy też karma dietetyczna. Nie zapominaj, że gdy będziesz zmieniał swojemu psu zwykłe pożywienie na to odchudzające, to musisz robić to stopniowo.
Karma dla kastratów, czy ta dietetyczna, nie powinna być podawana pupilowi od razu, należy ją wymieszać z granulkami wcześniej jedzonego pokarmu.
W klinikach weterynaryjnych i specjalistycznych sklepach zoologicznych możesz kupić karmę, która dzięki swojemu składowi pomaga w problemach z otyłością czworonoga. Co więcej – dostępne są także suplementy i leki, których zadaniem jest także odchudzanie zbyt grubego psa. Są one jednak wykorzystywane dużo rzadziej, ponieważ większość z nich jest jedynie dodatkiem do gotowych już karm.
Specjalistyczne pożywienie odchudzające zostało stworzone właśnie z myślą o psach, które zmagają się z problemem nadwagi. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom preparaty te dostarczają wszelkich składników odżywczych, a jednocześnie nie będą tuczyć Twojego pupila. Wysokiej jakości karma odchudzająca dla psa to dobra inwestycja - dzięki niej dużo łatwiej będzie Ci wyleczyć psa z otyłości.
Nadwaga - zagrożenie dla zdrowia czworonoga
Nadwaga to nie jedynie kwestia estetyczna, ale przede wszystkim bardzo poważne zagrożenie dla psa. Jeśli na spacerze Twój pupil szybko się męczy i ma problemy z oddychaniem, to niewątpliwie powinny być to dla Ciebie sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Zdrowy i sprawny pies nie powinien zachowywać się w taki sposób.
Chociaż problem otyłych czworonogów można najczęściej zaobserwować w Stanach Zjednoczonych, to również już w Polsce na pewno niejednokrotnie spotkałeś na swoim osiedlu, na przykład labradora, który z trudem się poruszał. To naprawdę przykry widok, który niestety występuje coraz częściej.
Czasem nadwaga spowodowana jest chorobą lub wiekiem, jednak zdecydowanie najczęściej jej przyczyną jest przekarmienie, o czym mogłeś przeczytać we wcześniejszych fragmentach tekstu.
Konsekwencje otyłości
Na pewno wiesz o tym, że zbędne kilogramy mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania stawów psa. Przeciążone kości i stawy mogą doprowadzić do różnego rodzaju zapaleń, a także dyskopatii. Chyba nie chcesz doprowadzić do tego, że Twój pies nie będzie w stanie całkowicie się poruszać.
Zastanów się także nad tym, co w przypadku, gdy będziesz zmuszony go podnieść. Nie zapominaj także o sprawach związanych z termoizolacją w trakcie upalnego lata - mniejsza ilość wody w ciele zwierzaka i zwiększona ilość tłuszczu może doprowadzić do przegrzania organizmu.
Co więcej – otłuszczony organizm jest także bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Niestety gruby pies to także większe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór, zwłaszcza gruczołu mlekowego. Jako właściciel nie powinieneś dopuścić do takiej sytuacji, w której życie Twojego psa będzie zagrożone, ponieważ jesteś za niego odpowiedzialny. Jeśli wiesz, że otyłość prowadzi do poważnych chorób oraz niewłaściwego funkcjonowania Twojego pupila, to musisz zrobić wszystko, żeby temu zapobiec.
Podsumowując
Nadwaga i otyłość niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Poza ogólnym komfortem życia Twojego psa duża otyłość może także mieć znaczący wpływ na jego zdrowie, a często nawet życie. Według badań psy z nadwagą żyją średnio o dwa lata krócej niż te o właściwej masie ciała. Nie jest to problem, który powinieneś lekceważyć. Pamiętaj jednak, że otyłość to choroba, którą można wyleczyć.
Właściwa karma odchudzająca dla psa, karma dla kastratów, konsultacje z weterynarzem, a także dużo aktywności fizycznej - to wszystko może przyczynić się do tego, że życie Twojego pupila będzie szczęśliwsze.