Już od wielu lat rasa golden retriever utrzymuje się w dziesiątce najbardziej ulubionych psów rasowych w Polsce, w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Tę ogromną popularność złotowłosy czworonóg zawdzięcza swojemu pogodnemu usposobieniu i olbrzymiej wszechstronności – potrafi być jednocześnie doskonałym myśliwym i znakomitym pływakiem, wyspecjalizowanym w aportowaniu kaczek i innej drobnej zwierzyny, jak i czułym opiekunem do dzieci. Łagodny charakter, notorycznie dobry humor i olbrzymie przywiązanie do człowieka sprawiają, że pies tej rasy bardzo szybko podbija ludzkie serca.


Wzorzec rasy golden retriever:

  1. FCI: grupa VIII, sekcja 1, nr wzorca 111
  2. Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  3. Wielkość: psy 56 – 61 cm, suki 51 – 56 cm
  4. Waga: psy 28 – 32 kg, suki 24 – 28 kg
  5. Szata: włos długi, gęsty, lekko falowany
  6. Umaszczenie: beżowe do złotego
  7. Długość życia: 10 – 12 lat
  8. Charakter: inteligentny, pogodny, wesoły, przywiązany, energiczny, łagodny, zrównoważony
  9. Potrzeby: dużo ruchu, urozmaicone zadania
  10. Choroby: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, osteochondroza

Początki golden retrievera

Powstanie rasy golden retriever zawdzięczamy brytyjskiemu politykowi i hodowcy, sir Dudley Coutts Marjoribanks (1820 – 1894), pierwszemu z trzech baronów Tweedmouth. Stare zapisy księgi stadnej jego autorstwa ujawniają przemyślaną i zaplanowaną hodowlę.

Do jej rozwoju wykorzystano następujące rasy:

  1. nowofundland St. Johns (rasa już wymarła)
  2. tweed water spaniel (rasa już nieistniejąca)
  3. czarny wavy coated retriever
  4. seter irlandzki
  5. pies św. Huberta (bloodhound)

Za pionierów dzisiejszego goldena uchodzi para Nous (retriever) i Belle (tweed water spaniel), skrzyżowanych ze sobą w 1868 roku. Już pod koniec XIX wieku zabiegi hodowlane barona zaowocowały dużą sławą tej rasy w Wielkiej Brytanii. Za odrębną rasę golden retriever został uznany przez British Kennel Club w 1913 roku. Na oficjalne uznanie przez FCI hodowcy musieli czekać jeszcze 41 lat.


Jak wygląda golden retriever?

Goldeny to psy średniej wielkości, muskularnie zbudowane, o płynnych, energicznych ruchach. Psy ważą od 28 do 32 kilogramów, suki odpowiednio 4 kilo mniej. Obok inteligentnego spojrzenia brązowych, przyjaznych oczu, typowe są ich długie uszy, pociągły pysk i imponujący ogon, który często przypomina pióropusz. Lśniąca, jedwabista, gęsta sierść kusi miękkością godną szaty królika i zaprasza do głaskania.

Dwa golden retrievery
Golden retrievery to psy o lśniącej, jedwabistej, gęstej sierści w kolorze biszkoptowym aż do złotego.


Linie hodowlane Golden retrievery dzielą się na dwie linie hodowlane: psy hodowane do pracy (np. na potrzeby służb mundurowych lub dla myśliwych) oraz te ukierunkowane na pokazy i wystawy. Te pierwsze są atletyczne, szczupłe, żylaste i wykazują więcej temperamentu, a ich sierść jest raczej ciemnozłota. Osobniki z tzw. show linii mają umaszczenie raczej kremowe lub jasnozłote, masywną, mocną głowe i ciężką, krępą budowę ciała oraz krótsze łapy.

Golden retriever: multitalent jakich mało

Psy golden retriever zostały wyhodowane do polowań – ich zadaniem było aportowanie ustrzelonej zwierzyny, zarówno na lądzie, jak i w wodzie („retrieve” to po angielsku „przynosić”). Do dziś nie straciły swoich znakomitych umiejętności jako wytrwali myśliwi o świetnym węchu, ale obecnie uchodzą przede wszystkim za idealne psy rodzinne. Ich wszechstronności dowodzi cały szereg zadań, do których są wykorzystywane.

Goldeny to:

  • niezawodni przewodnicy niewidomych,
  • ratownicy w wodzie i na lądzie,
  • pomocnicy w wykrywaniu ładunków wybuchowych czy narkotyków,
  • terapeuci chorych,
  • asystenci osób niepełnosprawnych.

Charakter golden retrievera

Typowy golden retriever to łagodnie usposobiony i wiecznie uśmiechnięty klaun. To właśnie dzięki swojej potulności i legendarnej „will to please”, czyli chęci przypodobania się opiekunowi, zaskarbił sobie sympatię tak wielu miłośników tej rasy. Jest psem delikatnym i czułym, energicznym i chętnym do zabawy, ale nie nachalnym i denerwującym – potrafi się wycofać i nie potrzebuje ciągłego zabawiania. Kocha długie spacery i uwielbia się uczyć, dlatego zarówno jego trening jak i codzienne dawki ruchu na świeżym powietrzu powinny być urozmaicone i bogate w nowe doznania. Psy golden retriever należą do jednych z najbardziej inteligentnych ras na świecie – w lot pojmują, czego właściciel od nich oczekuje i okazują duże zaangażowanie, dlatego praca z nimi to czysta przyjemność. Cechują się skłonnością do zabaw, której nie tracą także w dorosłym życiu.

Zdecydowana większość przedstawicieli tej rasy to:

  • wytrwali żebracy: błagalny wzrok mają opanowany do perfekcji, wystarczy jeden zakończony sukcesem epizod
  • skrupulatne odkurzacze: kochają inhalować resztki jedzenia na ulicy (a czasem i ekskrementy)
  • przylepne rzepy: najchętniej nie odstępują właściciela ani na krok, w drodze do kuchni, toalety czy do skrzynki na listy
  • zapaleni aporterzy: przyniosą Ci padlinę, śmieci i cokolwiek znajdą – lepiej więc rzucić im zabawkę


Jasnobeżowy golden retriever
Golden retriever kocha ruch i potrzebuje regularnych wyzwań mentalnych, aby być szczęśliwym i spełnionym psem .

Golden retriever - dla kogo?

Golden retrievery nadają się zarówno do rodzin, jak i dla osób żyjących samotnie – pod warunkiem, że będą mogły aktywnie spędzać czas i nie zostaną zostawione same sobie. Znudzone lub zaniedbane szybko znajdą sobie zajęcie zastępcze, które z całą pewnością nie zachwyci opiekuna. Trening z nimi nie jest skomplikowany, bo goldeny nie są uparte i kochają interakcję z człowiekiem, nierzadko wprawiając go w zdumienie swoją pojętnością i gorliwością w wykonywaniu zadań. Są cierpliwe i delikatne w stosunku do dzieci i bardzo swoim opiekunom oddane. Ale chociaż poszłyby za nimi w ogień, na stróżów się nie nadają, bo sympatię okazują także intruzom, witając nieproszonych gości serdecznie i wylewnie. Psy tej rasy nie spodobają się także wielbicielom idealnego porządku, bo jego długą sierść znajdować będziesz nie tylko na ubraniach czy meblach, ale także w garnkach z jedzeniem czy w szczelnie zamkniętej butelce wina. Ponieważ goldeny kochają wodę, na spacerach rzadko przejdą obojętnie obok stawu czy nawet kałuży – nawet jeśli ta nie jest najświeższa. Namiętne kąpiele w błocie to jedna z pasji goldenów. Jeśli jesteś czyściochem i estetą, poszukaj raczej innej rasy. Myśl o sprawieniu sobie goldena powinieneś także porzucić, jeśli nie lubisz zabaw w aportowanie czy tropienie i to przy każdej pogodzie. Goldeny sprezentują Ci bowiem prawie wszystko: oprócz rzucanych zabawek także zdechłe ptaki, puste butelki i inne porzucone przedmioty, które wzbudzą ich zainteresowanie.

Golden retriever w wodzie
Golden retrievery kochają wodę, niestety równiez tę nie najświeższą.

Kto powinien zrezygnować z marzenia o goldenie?

Choć goldeny to naprawdę wdzięczne i sympatyczne psy, wyobrażenie o sielsko-anielskim życiu ze złotym czworonogiem często mija się z rzeczywistością.

Zrezygnuj z kupna tej rasy, jeśli:

  1. jesteś pedantem, a nie chcesz sprzątać klika razy dziennie
  2. szukasz jedynie towarzysza zabaw dla swoich dzieci
  3. potrzebujesz stróża i obrońcy
  4. nie lubisz spędzać czasu aktywnie
  5. nie znosisz sierści na ubraniach i meblach
  6. nie bawią Cię zabawy w aportowanie
  7. brak Ci czasu na szkolenie i zajmowanie się psem (to dotyczy aczkolwiek każdej rasy)



Golden retriever w mieszkaniu

Golden retriever nie wykazuje się nadmierną szczekliwością, pod tym względem nie będzie więc sprawiać sąsiedzkich problemów. Ale czy goldeny nadają się do mieszkania w bloku? W rzeczy samej, chociaż uwielbiają aktywnie spędzać czas, najwięcej radości czerpią z zabawy z opiekunem i z jego towarzystwa. Jeśli dom z dużym ogrodem miałby być wymówką do redukcji wspólnych wypadów i mniejszej dawki ruchu, to zdecydowanie szczęśliwszy będzie pies w bloku, któremu zapewnisz odpowiednie atrakcje ruchowe i mentalne oraz wspólnie spędzony czas, bo to rasa niezmiernie towarzyska. A ponieważ golden retriever nie jest zbyt temperamentny, lecz opanowany i pogodny, otoczenie czterech ścian mieszkania w bloku nie będzie dla niego stresujące.

Wychowanie goldena

Psy rasy golden retriever są wdzięcznymi uczniami, ale nie uczą się posłuszeństwa i zasad psiego savoire vivre’u same z siebie. Dlatego od wczesnego wieku szczenięcego musisz nauczyć go wszystkich ważnych komend i wyznaczyć granice. Ponieważ nauka przychodzi im łatwo, w oka mgnieniu przyswajają sobie także złe nawyki. Jeśli na widok jego maślanego spojrzenia raz zmiękniesz, szybko będziesz musiał walczyć o najlepsze miejsce na kanapie lub znosić warstwę włosów na piżamie, bo pies będzie uzurpował sobie prawo do spania w Twoim łóżku. Regularnie powinieneś także ćwiczyć ze szczeniakiem zostawanie w domu samemu, bo wywołana samotnością frustracja i tęsknota za nieobecnym właścicielem może przybrać kształty niszczycielskie. Do wielogodzinnego oczekiwania na właściciela ta rasa zdecydowanie się nie nadaje.

Dobrze wiedzieć Golden retrievery najczęściej ciągną na smyczy i skaczą radośnie na gości lub opiekunów wracających do domu. Socjalizację pupila zacznij już najlepiej od pierwszych miesięcy i regularnie trenuj posłuszeństwo.

Ile żyje golden retriever?

Jak na tak dużą rasę golden retriever ma dość długą przeciętną długość życia: 10 – 12 lat. 7% przedstawicieli tej rasy umiera przed ukończeniem 5 roku życia, 13 % przed 8-ymi urodzinami, a 22 % nie dożywa 10 lat. Zatem prawie połowa (48%) goldenów żyje co najmniej dekadę. Labrador, z którym golden retriever od lat konkuruje w rankingu popularności, żyje przeciętnie dwa lata dłużej: 12-14 lat.

Choroby goldenów

Golden retrievery cierpią najczęściej na dysplazję stawów łokciowych oraz biodrowych.

Ponadto zapadają statystycznie stosunkowo często na następujące choroby:

  • epilepsja
  • dystrofia mięśniowa
  • zespół wrotno-oboczny
  • ektopia moczowodów
  • dysplazja siatkówki
  • guzy komórek tucznych (mastocytoma)

Dokładnie takie same schorzenia dotykają również labradory.


Golden retriever czarny, biały, czekoladowy, brązowy?

Chociaż swojemu charakterystycznemu złotemu umaszczeniu golden retriever zawdzięcza nazwę swojej rasy, bardzo często zdarza się, że zainteresowani kupnem ludzie szukają goldenów w kolorze czarnym, białym, czekoladowym lub brązowym. Wynika to częściowo z niewiedzy, bo rasa ta czasem mylona jest z labradorem, który również należy do retrieverów. Winni są jednak także (pseudo)hodowcy, którzy zamieszczają ogłoszenia o sprzedaży czarnych lub brązowych goldenów. Golden retriever może być kremowy, biszkoptowy lub złoty, innego umaszczenia wzorzec rasy nie akceptuje. Czarny lub brązowy egzemplarz z pewnością nie występuje w hodowlach, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce, może się zdarzyć tylko w mniej znanych związkach i stowarzyszeniach, nie przynależących do FCI oraz w nielegalnych hodowlach.

Golden czy hovawart? Czasem goldeny bywają mylone z hovawartami, do których – trzeba przyznać – podobne są bardziej niż do labradorów. Hovawarty występują w umaszczeniu czarnym, czarnym podpalanym lub beżowym i są również długowłose, ale większe niż goldeny i należą do ras pasterskich, a nie aportujących.

Pielęgnacja złotej sierści

Szata golden retrieverów jest bardzo gęsta i powłóczysta, z tendencją do wypadania przez cały rok. Nasilenie linienia następuje dwa razy do roku: na wiosnę i na jesień – wtedy szczotkowanie musi odbywać się codziennie. W czasach „mniej owłosionych” wystarcza czesanie pupila 1-2 razy w tygodniu, aby pozbyć się martwych włosów. Biorąc szczotkę do ręki, zwróć szczególną uwagę na miejsca za uszami, na tylnych łapach oraz na ogonie, bo lubi się tam skołtunić. Regularnie również sprawdzaj, czy w sierść nie wczepiły się rzepy, bo zaniedbanie ich usunięcia może skończyć się mało estetycznymi wgłębieniami w szacie okrywowej po przymusowym zastosowaniu nożyczek.

Dobrze wiedzieć Długie i klapnięte uszy goldenów nie schną od wewnątrz tak szybko, jak u ras ze stojącymi uszami. Aby w tak wilgotnym i ciepłym środowisku nie rozwinęły się grzyby lub gronkowce, pamiętaj, aby psie uszy systematycznie czyścić i suszyć.



Katalog FCI: aportujący kuzyni goldena

W katalogu FCI golden retriever należy do grupy ras aportujących, w której znajduje się jeszcze pięć innych retrieverów: Labrador Retriever, Retriever z Nowej Szkocji, Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever oraz Flat Coated Retriever. Wszystkie są bardzo inteligentne, kochają wodę i odznaczają się typową dla tych psów „will to please”, ale to właśnie goldeny – zaraz po labradorach – należą do najbardziej ulubionych retrieverów. Flat-Coated Retriever jest mniej popularny, ale w niczym nie ustępuje labradorowi – jest tak samo chętny do nauki, wierny i łagodny. Retriever z Nowej Szkocji jest trochę mniejszy niż jego kuzyni i zachowuje się z większą rezerwą w stosunku do obcych. Chesapeake Bay Retriever to rasa amerykańska z charakterystycznym gęstym, kędzierzawym włosem. Jego czujna i dość niezależna natura wyróżnia go spośród innych retrieverów. Curly Coated Retriever jest najstarszą rasą psów aportujących, o czarnej lub brązowej kręconej sierści, idealnej do pracy w wodzie. Jest suwerennym, samodzielnym i bardzo wytrzymałym psem o radosnej naturze, w Polsce spotykany jednak niezmiernie rzadko.

Agresywny golden retriever?

Goldeny są z natury przyjazne i dobrotliwe, wszak nie bez powodu cieszą się opinią łagodnych psów rodzinnych. Z reguły radośnie i pokojowo reagują zarówno na dzieci, jak i inne psy.

Osobniki agresywne zdarzają się bardzo rzadko, a problemy mają podłoże:

  1. w niedbałych pseudohodowlach, nastawionych wyłącznie na szybki zysk, a nie segregację pozytywnych cech charakteru,
  2. w poważnych błędach w wychowaniu, zaniedbaniu potrzeb psa lub zaniechaniu szkolenia,
  3. w bolesnych schorzeniach.

Potrzeby goldena

Golden retrievery to namiętni myśliwi, wyspecjalizowani w ostrożnym pochwyceniu, przyniesieniu i oddaniu upolowanej zdobyczy. Sprawdzają się także w roli tropowca i płochacza. Ale ponieważ przeważająca większość kupowanych szczeniąt nie jest używana do polowań, musisz pamiętać o tym, aby zapewnić swojemu goldenowi dużą dawkę ruchu i wyzwań, zarówno fizycznych, jak i mentalnych. Im więcej różnorakich zadań zawiera jego dzienny program, tym lepiej. Pies tej rasy wymaga współpracy z człowiekiem i odwzajemnienia swojej ogromnej miłości, którą bezkrytycznie darzy właściciela. Odwdzięczysz się za nią, zapewniając mu możliwość wykazania się wrodzonymi umiejętnościami i wyżycia jego legendarnej „will to please”.


Golden retriever: cena szczeniaka

Z powodu niesłabnącej popularności tej rasy w ostatnich latach doszło do zmasowanego rozrodu i rosnącej liczby pseudohodowców, którzy oferują szczenięta golden retrievera za dużo niższą cenę niż z uznanych, odpowiedzialnych hodowli. W wyniku niekontrolowanego rozmnażania, nastawionego na szybki zysk, dochodzi do nietypowych dla tej rasy zmian w usposobieniu i charakterze, ale także ciężkich chorób genetycznych. Ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych lub łokciowych będzie znacznie niższe, jeśli kupisz psa ze sprawdzonej hodowli, posiadającej bardzo dobre opinie i zarejestrowanej w ZKwP. Cena psa z rodowodem waha się od 6000 do 7000 złotych. Koszt szczeniaka ze szczególnie renomowanej hodowli może być jeszcze wyższy. Rzadziej zdarzają się ceny lekko niższe.

Mini golden retriever?

Popyt na złote psy o łagodnym charakterze zaowocował powstaniem hybryd, skierowanych do odbiorców, którzy chcieliby posiadać goldena, ale w mniejszym formacie. W rzeczywistości mini golden retriever to skrzyżowanie goldena i angielskiego lub hiszpańskiego cocker spaniela, czasem pudla – rasa o nieznanym bliżej składzie genetycznym i nieuznawana przez FCI. Comfort retrievery pojawiły się po raz pierwszy ok. 2000 roku i ich popularność wciąż rośnie, są jednak bardzo drogie i w Polsce rzadkie. W oczach prawdziwych miłośników psów miniaturki goldena są negatywnym znakiem naszych czasów, nastawionych na wygodę i optykę. Te dizajnerskie pieski mają często problemy z niestabilnym usposobieniem i cierpią na lęki.


Podsumowanie

Golden retrievery to pogodne, rodzinne psy, które zarażą Cię swoim notorycznie dobrym humorem i do perfekcji opanowanym maślanym spojrzeniem namówią na spacer nawet w najgorszą pogodę. Silna chęć przypodobania się opiekunowi i radość z interakcji z człowiekiem czynią goldena idealnym towarzyszem dla aktywnych osób. Jeśli zapewnisz mu dużą dawkę ruchu i codziennych wyzwań, odwdzięczy Ci się bezgraniczną miłością.