Dieta zdrowotna dla psa, czyli prawidłowe żywienie chorego czworonoga
Odpowiednio zbilansowana dieta i wysokiej jakości psia karma to najlepsza profilaktyka chorób, które mogą dotknąć Twojego pupila. Nadwaga, cukrzyca czy problemy z przewodem pokarmowym – to tylko niektóre z przypadłości, w których odpowiednia dieta jest bardzo ważna. Z naszego artykułu dowiesz się, jak duże znaczenie ma właściwie odżywianie, a także jaka dieta będzie najlepsza, gdy Twój pupil cierpi na określoną przypadłość.
Nadwaga i otyłość u psa
Problem z nadwagą ma niestety coraz więcej czworonogów. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych otyłych jest aż 30% psów. To poważna dolegliwość, ponieważ zbędne kilogramy mogą znacząco wpłynąć nie tylko na jakość życia zwierzaka, ale przede wszystkim na jego zdrowie. Czasem właściciele nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że ich pies jest otyły, chociaż rozpoznanie tego wcale nie jest trudne.
Zwierzę, które jest prawidłowo zbudowane, powinno mieć wyczuwalne żebra i wyraźnie zarysowaną talię. O nadwadze mówimy już wtedy, kiedy masa ciała psa o 5% przekracza normę wagową. Natomiast otyłość zaczyna się po przekroczeniu 30% normy. Problem nadwagi dotyka psy starsze, po zabiegu sterylizacji lub dotknięte chorobą trzustki. Z otyłością zmagają się również czworonogi, które są przekarmiane lub mają za mało dziennej dawki ruchu.
Dieta odchudzająca dla psa
Jeśli Twój pies waży trochę za dużo, w pierwszej kolejności powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zbada on psa i dokładnie stwierdzi, czy nadprogramowe kilogramy nie są wynikiem jakiejś choroby. Jeśli specjalista wykluczy tę opcję, to najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów u Twojego pupila będzie połączenie aktywności fizycznej z odpowiednio zbilansowaną dietą. Aby rozpocząć regularne ćwiczenia z psem, należy wykluczyć ewentualne problemy ze stawami. Zwierzę, które większość swojego życia spędza w domu leżąc na kanapie, nie zacznie nagle przebiegać długich dystansów. Wprowadzenie sportu do jego codzienności powinno przebiegać stopniowo, żeby nie nadwyrężyć stawów i kości. Podobnie powinno być z dietą.
Mniejsze porcje i dużo składników odżywczych
W przypadku otyłości należy przede wszystkim ograniczyć ilość jedzenia podawaną psu. Podczas karmienia psa suchą karmą, wybierz jeden z produktów light, które wspomagają proces odchudzania. Tego typu karma ma mniejszą zawartość tłuszczu i jest przez to niskokaloryczna. Zwierzę nie będzie czuło głodu, ponieważ będzie dostawało dawkę karmy proporcjonalną do tej zwykłej, ale mniej tuczącą. Pomoże mu ona w walce z otyłością i jednocześnie będzie dostarczać niezbędnych składników odżywczych. Początkowo porcje żywnościowe zmniejsz o około 15-20%. Dobrym pomysłem będzie także, podawanie psu jedzenia częściej, ale w niewielkich porcjach. Tak jak w przypadku aktywności fizycznej, tak samo dieta powinna być wprowadzana stopniowo
Zastosowanie tych metod w walce ze zbędnymi kilogramami to szansa na to, że Twój pupil nie będzie musiał zmagać się z poważnymi chorobami serca czy układu krążenia. Zbilansowana dieta i odpowiednie żywienie to także najlepsza profilaktyka, która zapewni, że Twój pies pozostanie sprawny i zdrowy. Odchudzanie pupila to pracochłonny i wymagający konsekwencji proces, ale jeśli będziesz stosował się do zaleceń i przestrzegał zasad zdrowej diety, to pupil na pewno szybko poradzi sobie z nadwagą.
Dieta dla psa z cukrzycą
Cukrzyca u psów to choroba coraz bardziej powszechna. Niestety do klinik weterynaryjnych często zgłaszają się właściciele, którzy u swoich pupili zaczynają zauważać niepokojące objawy. Jednak podobnie jak ludzie, tak i psy mogą z tą chorobą żyć i funkcjonować na co dzień. Wymaga to jednak wielu zmian w dotychczasowym stylu życia, a także dostosowania się do zaleceń lekarza weterynarii.
Sprawdź nasze propozycje dla wymagających psów:
Typy cukrzycy
Można wymienić dwa typy cukrzycy. Typ pierwszy zależny jest od insuliny i charakteryzuje się tym, że w momencie wzrostu poziomu cukru we krwi gruczoły nie produkują wystarczającej ilości insuliny. Jest to najczęściej występująca odmiana cukrzycy u psów. Cukrzyca typu 2 u psów oznacza, że początkowo odbywa się poprawny wyrzut insuliny, natomiast przestaje ona funkcjonować po zetknięciu z receptorami w komórkach organizmu. Cukrzyca oznacza, że poziom glukozy we krwi jest podwyższony, co niekorzystnie wpływa na różne organy wewnętrzne. Na pojawienie się i rozwój tej choroby ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest wiek zwierzęcia. To schorzenie objawia się najczęściej pomiędzy 7 a 9 rokiem życia, czyli generalnie u psów starszych. Problem może dotyczyć również psów z nadwagą, które na co dzień spożywają wysokotłuszczową karmę.
Cukrzyca a otyłość u psów
Większość psów cierpiących na tę dolegliwość zmagała się także z otyłością, dlatego specjaliści uznają otyłość za jedną z przyczyn choroby. Nie bez znaczenia jest także płeć czworonoga, ponieważ wszelkie badania wskazują, że na tę przypadłość trzykrotnie częściej cierpią suki. Istnieją również rasy psów, które mają zwiększone predyspozycje do zachorowania na cukrzycę. Należą do nich między innymi: pinczer miniaturowy, jamnik, pudel czy sznaucer miniaturowy. Jeśli posiadasz psa którejś z wyżej wymienionych ras, to zwróć szczególną uwagę na nietypowe zachowania, które mogą być objawami rozwijającej się choroby. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma wzmożone pragnienie i nieustannie pije, a co za tym idzie także często oddaje mocz – powinno Cię to zaniepokoić.
Karmienie psa cukrzyka
Cukrzyca to choroba, która będzie towarzyszyła Twojemu psu każdego dnia, dlatego powinieneś zrobić wszystko, żeby przebiegała ona łagodnie i nie miała wpływu na jakość i komfort życia czworonoga. W leczeniu cukrzycy oprócz podawania insuliny, niezwykle ważne jest przestrzeganie rygorystycznej diety, ponieważ zmiana nawyków żywieniowych często ma największy wpływ na skuteczność podejmowanych działań.
Jeśli okaże się, że Twój czworonóg ma cukrzycę, to bardzo ważne, żebyś od tej pory pamiętał o regularności posiłków. Jest to niezwykle istotne dla psa, który dostaje insulinę. Pierwszy posiłek musisz podać zwierzęciu przed podaniem insuliny, a następny około 8 godzin później, kiedy insulina zaczyna działać. W ten sposób ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi będzie dużo łatwiejsze.
Wybór odpowiedniej karmy
Wybór odpowiedniej karmy także jest niezwykle ważny, ponieważ musi być ona specjalnie dostosowana do psich cukrzyków. Najlepiej jeśli karma zawiera jak najmniej tłuszczów i węglowodanów (w szczególności cukrów prostych). Bardzo istotne jest, żeby Twój pies przyjmował białko w łatwo przyswajalnej postaci. Przy samodzielnym przygotowywaniu posiłków należy skontaktować się z dietetykiem, w celu dobrania odpowiedniego żywienia. Niewłaściwe zbilansowanie i nawet z pozoru małe pomyłki mogą być powodem problemów zdrowotnych.
Jednak obecnie w klinikach weterynaryjnych i specjalistycznych sklepach zoologicznych możesz kupić karmę przeznaczoną dla psów cierpiących na cukrzycę. Jednak należy liczyć się z tym, że jej koszt będzie większy niż w przypadku zwykłej karmy.
Dieta dla psa z problemami trawiennymi (lekkostrawna)
Oprócz nadwagi i cukrzycy wiele psów zmaga się z innymi dolegliwościami, również charakterystycznymi dla ludzi. Częstą przypadłością, która dotyka wiele czworonogów to problemy trawienne i inne choroby układu pokarmowego. Zaliczają się do nich między innymi:
- problemy z jelitami,
- niewydolność trzustki,
- zapalenie żołądka,
- ogólna nietolerancja na niektóre składniki spożywcze.
Przyczyn problemów trawiennych może być kilka. Zaliczają się do nich: alergie, nadwrażliwość pokarmowa, toksyny, leki, stres, nadmierne namnażanie się bakterii w jelitach i inne. Szczególnie narażone są także psie łakomczuchy, które wsuną niemal wszystko, co dostaną, a na spacerach mają tendencję do zjadania odpadków. Wśród największych łasuchów wymienia się między innymi takie rasy jak: labrador, Alaskan malamut, a także niewielkie maltańczyki.
Nie oznacza to wcale, że każdy reprezentant wyżej wymienionych ras będzie chorował, ale prawdopodobieństwo jest na pewno większe niż w przypadku pozostałych ras. Dieta jest niezwykle ważna w codziennym funkcjonowaniu psa. Dotyczy to tak naprawdę każdego czworonoga, zarówno jako działanie profilaktyczne przed niechcianymi chorobami układu pokarmowego, ale także jako skuteczne leczenie już istniejących chorób.
Odpowiednio skomponowane posiłki
Wszystkim psom zmagającym się z niestrawnością, problemami z żołądkiem, trawieniem lub nietolerancją na niektóre produkty, lekarz weterynarii z całą pewnością zaleci stosowanie diety lekkostrawnej. Głównym celem takiej diety jest odciążanie organizmu i dostarczanie wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta lekkostrawna oznacza eliminację z codziennego jadłospisu Twojego psa m.in. tłustych i ciężkostrawnych smakołyków.
Zdarza się, że niektórzy właściciele eksperymentują i próbują samodzielnie przygotowywać w domu posiłki, jednak tak naprawdę nigdy nie mają całkowitej pewności, że taki posiłek będzie odpowiedni. Dużo łatwiej i bezpieczniej będzie, jeśli zdecydujesz się kupić gotową, lekkostrawną karmę. Karma niskiej jakości, z małą zawartością mięsa i dużą zawartością zboża na pewno nie będzie odpowiednia. Wysokiej jakości jedzenie dla psa, jak np. karma z ryżem lub bezzbożowa karma dla psa to dobra inwestycja, która wspomoże zdrowie Twojego czworonoga. Jeśli Twój pupil zmaga się z problemami przewodu pokarmowego, to niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii.
Dieta dla psa z niewydolnością nerek i wątroby (niskobiałkowa)
Dieta niskobiałkowa przeznaczona jest przede wszystkim dla psów, które zmagają się z przewlekłą niewydolnością wątroby. Natomiast przy niewydolności nerek zalecana jest umiarkowany poziom białka i niski fosforu. Są to bardzo poważne choroby, a w przypadku psów – bardzo często śmiertelne. Podobnie, jak w przypadku innych schorzeń, bardzo duże znaczenie ma tutaj wiek zwierzęcia. Najczęściej kłopoty z nerkami mają psy starsze, pomiędzy 10 a 15 rokiem życia. Według wielu badań istnieją także rasy, które genetycznie są predysponowane do choroby. Zaliczają się do nich między innymi: bull terriery, West Highland Terriery, owczarki niemieckie, cocker spaniel, shih tzu czy popularne samoyedy. Nie oznacza to jednak, że każdy przedstawiciel tej rasy będzie cierpiał na niewydolność nerek, jednak prawdopodobieństwo tego jest dużo większe.
Objawy niewydolności nerek są bardzo podobne do wielu innych przypadłości i są to na przykład wymioty, apatia, biegunka czy krew w moczu. W każdym z tych przypadków powinieneś udać się ze swoim pupilem do weterynarza, który jednoznacznie ustali ich przyczynę. Niewydolność nerek u Twojego psa oznacza, że od tej pory będzie musiał on być pod stałą opieką lekarza weterynarii. Bardzo ważne będzie także zastosowanie odpowiedniej diety, która pomoże złagodzić skutki tej przypadłości.
Psia karma powinna być dostosowana do aktualnego stanu zdrowia psa i zawsze konsultowana z weterynarzem. W przypadku chorób nerek najczęściej zaleca się dietę o niskiej zawartości fosforu i umiarkowanej białka. Odpowiednią karmę dla psa możesz kupić w klinikach weterynaryjnych.
Suplementy diety dla psa
Przedstawione wyżej sposoby odżywiania psa skupiały się głównie na potrzebach chorych osobników. Jednak odpowiednie żywienie Twojego pupila nie powinno zacząć się dopiero w przypadku jego zachorowania. Wysokiej jakości psia karma (np. karma dla psa bez zbóż), dobre produkty i właściwie dobrane wartości odżywcze to najlepsza profilaktyka przed różnymi przypadłościami. Jeśli chcesz, żeby czworonóg długo cieszył się zdrowiem i był wiernym towarzyszem na lata, to musisz pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma właściwa dieta. Nawet najzdrowszy pies ma większe szanse zachorowania, gdy żywi się resztkami ze stołu, a dodatkowo dokarmiany jest słodyczami. Jeśli dbasz o zdrowe odżywianie siebie i swojej rodziny, to nie zapominaj również o swoim czworonogu.
Jak wybrać odpowiedni suplement
Suplementy diety to propozycja dla każdego właściciela, który chce troszczyć się o swojego pupila najlepiej, jak potrafi. Jednak zanim się po nie sięgnie warto skonsultować dietę psa ze specjalistą żywienia, który dobierze odpowiednią dietę i ewentualnie poleci odpowiednie suplementy. Podawanie dodatkowych składników odżywczych bez konsultacji może nawet utrudniać leczenie i pogarszać stan zdrowia.
Preparaty witaminowe sprawdzą się tylko w tych przypadkach, kiedy należy zbilansować żywienie podstawowe, uzupełnić w substancje, na które pacjent ma wyższe zapotrzebowanie, lub aby poprawić funkcjonowanie danego organu/układu.
Tylko odpowiednio dobrane suplementy diety nie zaszkodzą psu, a mogą pomóc w leczeniu niektórych dolegliwości. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne produkty, musisz pamiętać o kilku kwestiach:
- Suplement powinien być dobry jakościowo i skuteczny. O radę zapytaj lekarza weterynarii, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniego preparatu.
- Zapytaj lekarza weterynarii czy składniki suplementu nie będą wchodzić w interakcje z lekami.
- Nie zapomnij zapoznać się z ulotką informacyjną. Jeśli Twój pies jest alergikiem lub często nie toleruje nowych leków, to sprawdź, czy w jego składzie nie ma substancji, które mogą mu zaszkodzić.
- Pamiętaj także o tym, żeby suplementy diety dawkować dokładnie według zaleceń zapisanych na etykiecie.
Odpowiednio stosowane suplementy mogą pomóc na problemy z układem odpornościowym, stawami czy dla poprawienia wyglądu sierści i skóry. Stosując preparaty witaminowe pamiętaj o ich rozsądnym dawkowaniu i miej na uwadze, że są one jedynie dodatkiem do właściwie zbilansowanej diety.
Podsumowanie
Z całą pewnością można stwierdzić, że w przypadku różnych dolegliwości niezbędna może być zmiana diety. To, co podajesz swojemu pupilowi do jedzenia ma bowiem bardzo duży wpływ na jego zdrowie. Jeśli Twój pies cierpi na nadwagę, to pierwszym krokiem, który musisz podjąć w walce ze zbędnymi kilogramami, to zmiana karmy na odchudzającą. W ten sposób dostarczysz mu niezbędnych wartości odżywczych, które jednak będą mniej kaloryczne. Niezwykle istotna jest dieta w przypadku psa diabetyka.
Tylko odpowiednio zbilansowany jadłospis i posiłki podawane w regularnych porach dnia zagwarantują, że Twój pupil łatwiej zniesie cukrzycę. Jednak odpowiednio dobrana karma może pomóc na wiele dolegliwości i znacznie poprawić jakość życia czworonoga, więc nie powinieneś na niej oszczędzać.