Karma dla starszego psa – co powinien jeść pies senior?
Dla każdego właściciela starzenie się ukochanego czworonoga jest nieuniknionym procesem, na który nie ma się wpływu. Co możesz jednak zrobić, aby Twój pies jak najdłużej cieszył się zdrowiem? Czy odpowiedni pokarm oraz dieta, bądź też właściwa troska z Twojej strony sprawią, że pies długo będzie cieszył się zdrowiem? Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć w naszym poradniku.
Co warto wiedzieć na temat starzenia się psa?
Niewątpliwie proces starzenia jest długotrwały, a jego objawy mogą być mylone z innymi dolegliwościami, co niejednokrotnie utrudnia stwierdzenie faktu – kiedy tak naprawdę nasz czworonóg przestaje być dorosły i staje się stary? Co dokładnie ma wpływ na proces starzenia się Twojego czworonoga?
Oznaki starości u psa - jak się zachować?
Ty najlepiej znasz swojego czworonożnego przyjaciela. Z dnia na dzień nie zauważysz różnicy w zachowaniu psa, jednak musisz bacznie przyglądać się swojemu pupilowi. Dzięki temu nie umknie Twojej uwadze ewentualna choroba, która może iść w parze z procesem starzenia się. Żeby tego uniknąć, bardzo ważne są także regularne badania u lekarza weterynarii. Szybka diagnoza może pomóc w leczeniu schorzeń. Musisz pamiętać o tym, że organizm starszego czworonoga gorzej radzi sobie z dolegliwościami. Nawet niewielkie przeziębienie może być poważnym zagrożeniem, dlatego tak ważne są wizyty w klinice weterynaryjnej. Ponadto można poprosić weterynarza o wykonanie morfologii krwi, dotykowego przeglądu stawów i żołądka, a także badania oczu - dzięki temu będziesz miał pewność, że Twojemu zwierzakowi nic nie dolega.
Jakie są symptomy starości Twojego czworonoga?
Ponadto dużo trudniej jest utrzymać go w odpowiedniej kondycji. Trudno wymagać od starszego czworonoga, żeby biegał, skakał i był tak aktywny, jak do tej pory. Według wielu badań ze starością najgorzej radzą sobie psy ras dużych i olbrzymich. Pamiętaj o regularnych spacerach z Twoim czworonogiem! To ważne, aby czworonóg zachował kondycję jak najdłużej.
"Nowe" potrzeby starego psa
Pamiętaj, że im pies starszy tym bardziej zmieniają się jego potrzeby. Jako jego właściciel musisz nie tylko właściwie je rozpoznać, ale także nauczyć się do nich dostosowywać.
Musisz obserwować zachowanie Twojego pupila, a na pewno zorientujesz się, kiedy przestanie być już energicznym i żywym czworonogiem. Chociaż psy starzeją się szybciej niż ludzie, to jednak odbywa się to w bardzo podobny sposób. Odpowiednia opieka i regularne badania mają ogromne znaczenie. Dzięki nim możesz przedłużyć życie swojego psa.
Wielu właścicieli swoich czworonogów twierdzi, że to właśnie na starość zrozumieli, że ich pies to prawdziwy przyjaciel. Dlatego zatroszcz się o niego i zapewnij mu godną starość!
Zmiany żywieniowe psa seniora
Zmniejszony apetyt u zwierzaka to jedna z oznak procesu starzenia się Twojego czworonoga. Powinieneś wziąć to pod uwagę i dostosować sposób odżywiania do jego wieku.
Żywienie, podobnie jak badania kontrolne, mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia Twojego seniora. To sprawdzona profilaktyka, dzięki której nie tylko uchronisz go przed niepożądanymi chorobami, ale także wydłużysz mu życie i poprawisz jego jakość.
Wiele badań udowodniło bowiem, że dostosowanie karmy do wieku psa ma znaczący wpływ na jego właściwy stan zdrowia. Pokarm musi być bogaty w takie składniki odżywcze, które sprostają potrzebom i wymaganiom fizjologicznym czworonoga.
Posiłek dla psiego seniora
W związku z tym, że starszy pies więcej śpi, a mniej się rusza, to spada jego poziom wydatkowanej energii. Wielu właścicieli nie potrafi dostosować się do tych zmian i odżywia psa w taki sam sposób, co w konsekwencji może prowadzić do nadwagi, która także negatywnie wpływa na poszczególne organy wewnętrzne.
Jakość jedzenia oraz sposób jego podania
Dieta dla psa emeryta
Zmiana diety w okresie, kiedy Twój pupil z dorosłego psa staje się seniorem, jest konieczna, żeby właściwie zatroszczyć się o funkcjonowanie całego organizmu.
Jak odpowiednio dobrać jedzenie dla Twojego psa?
Obecnie niemal w każdym sklepie zoologicznym możesz dostać pożywienie przeznaczone dla psich seniorów. Lekarz weterynarii powinien doradzić Ci, która będzie najbardziej odpowiednia dla Twojego pupila.
Podsumowanie
Po osiągnięciu przez Twojego psa określonego wieku, niezbędna jest zmiana karmy na taką, która będzie dostosowana do potrzeb starszych czworonogów. Karma powinna być bogata w składniki odżywcze, które są niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu seniora. Pamiętaj jednak, że karma powinna być wybrana także ze względu na styl życia czworonoga oraz ewentualne choroby, na które cierpi. Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże ustalić odpowiednio zbilansowaną dietę, dostosowaną do Twojego pupila.
Odpowiednio dobrana dieta i właściwa troska mogą bowiem przedłużyć życie Twojego psiego przyjaciela.