Dla każdego właściciela starzenie się ukochanego czworonoga jest nieuniknionym procesem, na który nie ma się wpływu. Co możesz jednak zrobić, aby Twój pies jak najdłużej cieszył się zdrowiem? Czy odpowiedni pokarm oraz dieta, bądź też właściwa troska z Twojej strony sprawią, że pies długo będzie cieszył się zdrowiem? Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć w naszym poradniku.


Co warto wiedzieć na temat starzenia się psa?

Niewątpliwie proces starzenia jest długotrwały, a jego objawy mogą być mylone z innymi dolegliwościami, co niejednokrotnie utrudnia stwierdzenie faktu – kiedy tak naprawdę nasz czworonóg przestaje być dorosły i staje się stary? Co dokładnie ma wpływ na proces starzenia się Twojego czworonoga?

Według specjalistów wiele czynników ma wpływ na ten cykl, między innymi:

  • masa ciała oraz
  • rasa psa.

Ciekawostki! Czy wiedziałeś o tym, że małe psy żyją dłużej od tych większych, nawet do 15-20 lat? Proces starzenia się czworonogów, których masa ciała waha się pomiędzy 10 a 25 kg, zaczyna się w wieku 7 lat. Jednocześnie im większy i cięższy pies, tym wcześniej zaczyna się starzeć. Faktem jest, że tak naprawdę wszystko jest indywidualną kwestią każdego zwierzaka. Dodatkowo duże znaczenie mają bowiem przebyte choroby, wrodzone predyspozycje genetyczne, a także styl życia i sposób odżywiania psa. Pamiętaj, że starość Twojego psa to nie tylko zmiany fizyczne, ale także psychiczne.


Oznaki starości u psa - jak się zachować?

Dieta starego psa
Pamiętaj o regularnych spacerach z Twoim czworonogiem! To ważne, aby czworonóg zachował kondycję jak najdłużej.

Ty najlepiej znasz swojego czworonożnego przyjaciela. Z dnia na dzień nie zauważysz różnicy w zachowaniu psa, jednak musisz bacznie przyglądać się swojemu pupilowi. Dzięki temu nie umknie Twojej uwadze ewentualna choroba, która może iść w parze z procesem starzenia się. Żeby tego uniknąć, bardzo ważne są także regularne badania u lekarza weterynarii. Szybka diagnoza może pomóc w leczeniu schorzeń. Musisz pamiętać o tym, że organizm starszego czworonoga gorzej radzi sobie z dolegliwościami. Nawet niewielkie przeziębienie może być poważnym zagrożeniem, dlatego tak ważne są wizyty w klinice weterynaryjnej. Ponadto można poprosić weterynarza o wykonanie morfologii krwi, dotykowego przeglądu stawów i żołądka, a także badania oczu - dzięki temu będziesz miał pewność, że Twojemu zwierzakowi nic nie dolega.

Jakie są symptomy starości Twojego czworonoga?

Jeżeli zaobserwujesz u Twojego psa następujące zachowania, mogą to być pierwsze oznaki starzenia:

  1. powolny sposób poruszania się, sztywność - wraz z wiekiem mięśnie i stawy przestają pracować tak sprawnie, jak do tej pory. Nie zdziw się zatem, że Twój pies na spacerze będzie chodził dużo wolniej i jakby ociężale. To naturalna kolej rzeczy i musisz wtedy okazać mu dużo cierpliwości. Pogorszeniu ulegają także układ krążenia i układ oddechowy oraz zmysły wzroku i słuchu.
  2. brak żywotnego reagowania na codzienne sytuacje - im starszy zwierzak, tym mniej radośnie będzie przybiegał do Ciebie. Bądź zatem wyrozumiały.
  3. spędzanie większej ilości czasu na spaniu - stwórz mu spokojny i ciepły kąt w domu, w którym będzie mógł spokojnie wypoczywać.
  4. częste marznięcie - pamiętaj o tym, że starsze psy szybciej marzną. Związane jest to zwłaszcza z tym, że ich sierść nie jest tak gęsta, jak za młodu. Wszystkie te zmiany następują jednak stopniowo.
  5. zmniejszony apetyt (często mylony z różnymi dolegliwościami żołądkowymi) - jeśli wykluczysz u weterynarza, że spowodowany jest on jakąś dolegliwością, to nie dokarmiaj swojego pupila na siłę. Czworonóg w podeszłym wieku traci po prostu ochotę na duże ilości pożywienia.
  6. duże wahania wagi u psa – u psa seniora spada zapotrzebowanie nie tylko na pokarm, ale także na ruch, co związane jest z kolei ze zmniejszonym metabolizmem, pracą płuc, a także zwolnioną regeneracją.

Ponadto dużo trudniej jest utrzymać go w odpowiedniej kondycji. Trudno wymagać od starszego czworonoga, żeby biegał, skakał i był tak aktywny, jak do tej pory. Według wielu badań ze starością najgorzej radzą sobie psy ras dużych i olbrzymich. Pamiętaj o regularnych spacerach z Twoim czworonogiem! To ważne, aby czworonóg zachował kondycję jak najdłużej.


 

"Nowe" potrzeby starego psa

Pamiętaj, że im pies starszy tym bardziej zmieniają się jego potrzeby. Jako jego właściciel musisz nie tylko właściwie je rozpoznać, ale także nauczyć się do nich dostosowywać.

Jak postępować ze starzejącym się psiakiem?

  1. Nie denerwuj się na pupila, że jest powolny, nie ma ochoty na wspólne zabawy i coraz więcej czasu spędza na spaniu.
  2. Nie rezygnuj ze spacerów z psem i nie pozostawiaj go samemu sobie. Nawet w podeszłym wieku ruch jest wskazany, aby czworonóg, jak najdłużej zachował zdolność poruszania się. Nie zapominaj zatem o obowiązkowych spacerach.
  3. Pamiętaj o regularnym dbaniu o zęby Twojego psa seniora. Są one dużo słabsze, a więc bardziej podatne na osadzanie się kamienia, a także inne choroby przyzębia, które mogą doprowadzić do infekcji w całym organizmie.
  4. Nie zapominaj o regularnych szczepionkach i odrobaczaniu, bo podczas takiej wizyty weterynarz ma także okazję, by sprawdzić ogólny stan zdrowia psa.

Musisz obserwować zachowanie Twojego pupila, a na pewno zorientujesz się, kiedy przestanie być już energicznym i żywym czworonogiem. Chociaż psy starzeją się szybciej niż ludzie, to jednak odbywa się to w bardzo podobny sposób. Odpowiednia opieka i regularne badania mają ogromne znaczenie. Dzięki nim możesz przedłużyć życie swojego psa.
Wielu właścicieli swoich czworonogów twierdzi, że to właśnie na starość zrozumieli, że ich pies to prawdziwy przyjaciel. Dlatego zatroszcz się o niego i zapewnij mu godną starość!


Zmiany żywieniowe psa seniora

Jak żywic starego psa?
Pamiętaj, aby pokarm dla psa seniora był dobrany stosownie do jego wieku. Karma powinna być nie tylko bogata w w składniki odżywcze, ale również odpowiednia do potrzeb fizjologicznych czworonoga.

Zmniejszony apetyt u zwierzaka to jedna z oznak procesu starzenia się Twojego czworonoga. Powinieneś wziąć to pod uwagę i dostosować sposób odżywiania do jego wieku.
Żywienie, podobnie jak badania kontrolne, mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia Twojego seniora. To sprawdzona profilaktyka, dzięki której nie tylko uchronisz go przed niepożądanymi chorobami, ale także wydłużysz mu życie i poprawisz jego jakość.
Wiele badań udowodniło bowiem, że dostosowanie karmy do wieku psa ma znaczący wpływ na jego właściwy stan zdrowia. Pokarm musi być bogaty w takie składniki odżywcze, które sprostają potrzebom i wymaganiom fizjologicznym czworonoga.

Ważne Pamiętaj, aby pokarm dla psa seniora był dobrany stosownie do jego wieku. Karma powinna być nie tylko bogata w składniki odżywcze, ale również odpowiednia do potrzeb fizjologicznych czworonoga.


Posiłek dla psiego seniora

W związku z tym, że starszy pies więcej śpi, a mniej się rusza, to spada jego poziom wydatkowanej energii. Wielu właścicieli nie potrafi dostosować się do tych zmian i odżywia psa w taki sam sposób, co w konsekwencji może prowadzić do nadwagi, która także negatywnie wpływa na poszczególne organy wewnętrzne.

A oto na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, karmiąc psa seniora:

  • • Określ zapotrzebowanie na energię: Błędem jest zmniejszanie starszym zwierzętom poziomu energii, większość starszych zwierząt powyżej 10-12 roku życia zmaga się z niedowagą. Oczywiście jest też grupa psów, która będzie mniej aktywna i otyła.
  • • Dostosuj wielkość porcji tak, żeby nie przekarmiać psa.
  • • Podawaj więcej mniejszych porcji (co ma znaczenie dla pracy jelit, ponieważ ich funkcjonowanie jest dużo wolniejsze niż u psów dorosłych).

Powinieneś o tym wiedzieć Niezwykle ważny jest wybór karmy najlepszej jakości. Na karmie nie powinieneś oszczędzać, ponieważ chodzi o zdrowie Twojego pupila. Te najtańsze nie zawierają dostatecznie dużo wartości odżywczych, a ponadto organizm starszego psa może sobie gorzej radzić z ich trawieniem. Niezwykle ważne jest zatem, żeby stosować w żywieniu psiego seniora karmy, które przeznaczone są stosownie do jego wieku.


Jakość jedzenia oraz sposób jego podania

Podając posiłek swojemu pupilowi musisz zadbać o następujące czynniki:

  • Nie przeszkadzaj w trakcie jedzenia, ponieważ stres może negatywnie wpłynąć na procesy trawienne i prowadzić do niestrawności psa seniora.
  • Podając psu suchą karmę namocz ją w wodzie, żeby ułatwić gryzienie.
  • Unikaj podawania bardzo twardych produktów.
  • Pamiętaj o odpowiedniej, najlepiej pokojowej temperaturze posiłków - posiłki nie powinny być ani gorące ani zbyt zimne, aby nie podrażnić dziąseł.




Dieta dla psa emeryta

Zmiana diety w okresie, kiedy Twój pupil z dorosłego psa staje się seniorem, jest konieczna, żeby właściwie zatroszczyć się o funkcjonowanie całego organizmu.
Jak odpowiednio dobrać jedzenie dla Twojego psa?
Obecnie niemal w każdym sklepie zoologicznym możesz dostać pożywienie przeznaczone dla psich seniorów. Lekarz weterynarii powinien doradzić Ci, która będzie najbardziej odpowiednia dla Twojego pupila.

Zwróć uwagę przede wszystkim na następujące czynniki:

  1. Wybór odpowiedniej karmy: powinna ona być przeznaczona specjalnie dla czworonogów w podeszłym wieku. Taka karma zawiera bowiem odpowiednio dostosowane do potrzeb starszego psa składniki odżywcze.
  2. Wybór karmy o odpowiednio dobranej kaloryczności: w związku z tym, że metabolizm czworonoga jest dużo wolniejszy, jest to niezwykle ważne dla jego kondycji, a także utrzymania odpowiedniej masy ciała. Jednak kiedy Twój pupil traci na wadze, warto wybrać karmę bardziej energetyczną, która pomoże mu utrzymać odpowiednią masę ciała.
  3. Wybór pożywienia o wysokiej zawartości białka, w łatwo przyswajalnej postaci: u starszych psów bardzo szybko dochodzi do jego utraty. Dieta starszego psa powinna się składać z około 25% białka.
  4. Podawanie pożywienia bogatego w witaminy lub dodatkowa suplementacja tylko po konsultacji z weterynarzem lub dietetykiem: u starszych zwierząt może dochodzić do pogoszenia przyswajania niektórych substancji odżywczych, z tego względu warto podawać pożywienie bogate w odpowiednie składniki odżywcze. Starsze zwierzaki mają jednak problem z przyswajaniem niektórych substancji, więc produkt, który mu podajesz musi być bogaty w odpowiednie składniki.
  5. Podawanie zbilansowanego pożywienia wspierającego zdrowie układu kostnego: Bardzo ważny jest odpowiedni bilans wapnia do fosforu, oraz obecność witamin C, D i K, które odpowiadają za proces krzepnięcia krwi i wzmacniają kości.
  6. Podawanie odpowiedniej ilości witaminy E: pozwala ona na wzmocnienie układu odpornościowego, jest istotna w zapobieganiu uszkodzeniom oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki.
  7. Dieta bogata w witaminę B: służy do przeciwdziałania zmęczeniu i stymulowania apetytu.
  8. Obecność substancji wspierających układ nerwowy i zapobiegających zaburzeniom poznawczym: arginina, kwasy Omega 3 i 6, witaminy z grupy B, L-karnityna, Beta karoten, selen, witamina E i związki roślinne np. Gingo Biloba.
  9. Wybór karmy, która w składzie ma fosfor i wapń: pamiętaj, że starszy czworonóg narażony jest na zmniejszoną liczbę minerałów w kościach.
  10. Dieta lekkostrawna.
  11. Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe: proporcja kwasów Omega-6 do kwasów Omega-3 powinna wynosić 5:1, by wspierać działanie przeciwzapalne.
  12. Dieta powinna zawierać witaminę luteinę A, C, E, cynk, chrom, taurynę, selen, kwasy omega 3: mają pozytywny wpływ na wzrok.
  13. Karma powinna zawierać glukozaminę i chondroitynę: u starszych zwierzaków pojawia się problem ze stawami. Glukozamina pomaga regenerować stawy i zmniejszać objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.
  14. Dieta bogata w błonnik: wspomaga on proces trawienia.
  15. Karma o obniżonej zawartości fosforu: wspiera zdrowie nerek.

Powinieneś o tym wiedzieć Ryby i drób są między innymi bogate w białko, więc warto, żebyś te produkty dodawał do codziennej diety seniora. Możesz łączyć je z gotową suchą karmą, według zaleceń weterynarza lub dietetyka.


Podsumowanie

Po osiągnięciu przez Twojego psa określonego wieku, niezbędna jest zmiana karmy na taką, która będzie dostosowana do potrzeb starszych czworonogów. Karma powinna być bogata w składniki odżywcze, które są niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu seniora. Pamiętaj jednak, że karma powinna być wybrana także ze względu na styl życia czworonoga oraz ewentualne choroby, na które cierpi. Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże ustalić odpowiednio zbilansowaną dietę, dostosowaną do Twojego pupila.
Odpowiednio dobrana dieta i właściwa troska mogą bowiem przedłużyć życie Twojego psiego przyjaciela.