Trudno sobie wyobrazić, aby kot mył zęby, ale w rzeczywistości koty mają problemy z uzębieniem częściej, niż Ci się to wydaje. Dlatego regularna pielęgnacja zębów u Twojego mruczka może nie tylko zapobiec przykrym dolegliwościom, ale i mu pomóc.

Jak rozpoznać pierwsze oznaki problemów z zębami?

Czy kiedykolwiek zaglądałeś swojemu kociakowi do pyszczka? Jeśli nie, to od czasu do czasu powinieneś to zrobić. W przypadku, kiedy Twoje zwierzę niekoniecznie na to pozwala, spróbuj rzucić okiem na jego uzębienie, kiedy akurat ziewa. Stan zapalny w jamie ustnej lub przewlekły ból zębów są niestety dość rozpowszechnione, ale często zbyt późno odkrywane. Pamiętaj, aby zawsze trzymać się jednej prostej zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć.


A oto jakie są pierwsze oznaki problemów z zębami kota:

  • Wyraźny zapach z pyszczka
  • Przebarwienia zębów
  • Zaczerwienione dziąsła
  • Żucie tylko po jednej stronie pyszczka lub pochylanie głowy podczas jedzenia
  • Częste ślinienie się
  • Odchodzenie od miski lub popiskiwanie/wycie podczas jedzenia
  • Utrata apetytu

Pamiętaj, że kociaki są mistrzami w ukrywaniu bólu. Dlatego też wyraźne objawy cierpienia możesz zauważyć dopiero w bardzo późnym stadium choroby. Wtedy pomóc może tylko weterynarz.

Rudy kot szczerzący kły
Podczas syczenia kot skutecznie eksponuje swoje kły.

Jak pielęgnować zęby kota?

Regularna pielęgnacja zębów pomaga kotu w walce z kamieniem nazębnym i zapaleniem dziąseł. Ale przyzwyczajenie dorosłego kota do mycia zębów jest olbrzymim wysiłkiem i zazwyczaj nie przynosi żadnego efektu. Najefektywniejszy jest trening w młodym wieku, kiedy to zwierzęta przygotowywane są w sposób zabawowy do kontroli zębów. Dzięki temu lekarzowi znacznie łatwiej będzie zbadać stan kociego uzębienia w nagłych przypadkach. Konsekwentne przyzwyczajenie mruczka w młodym wieku ułatwia regularną pielęgnację zębów.
Pamiętaj!  Higiena zębów Twojego pupila jest niezwykle ważna, dlatego powinieneś je regularnie czyścić. Niestety, usuwanie osadów nazębnych przez weterynarza wymaga zastosowania narkozy, dlatego warto systematycznie dbać o zęby kota i od najmłodszych lat przyzwyczaić kotka do regularnego zaglądania do pyszczka.

Jak przyzwyczaic kota do czyszczenia zębow?

Najlepiej rozpocznij regularne szkolenie, kiedy kociak jest jeszcze mały, ćwicząc z nim, aby pozwalał Ci zaglądać do pyszczka. Delikatnie dotknij dziąseł i zębów zwilżonym palcem. W drugim etapie możesz też palec owinąć kawałkiem gazy. Jeśli obawiasz się, że Twój kotek Cię ugryzie, użyj specjalnej nakładki na palec, którą możesz kupić w sklepie zoologicznym. Dzięki powierzchni wyposażonej w wypustki możesz używać możesz tego praktycznego czyscika do delikatnego usuwania kamienia nazębnego i masażu dziąseł.

Kot dotyka językiem swojego pyszczka
Zwiększone ślinienie lub zauważalne ruchy języka mogą wskazywać na ból zęba.


Czy istnieje szczoteczka do zębów dla kota?

Tak, szczoteczka do zębów dla kota istnieje. Posiada ona specjalną główkę z miękkim włosiem. Jeśli kot ją toleruje, możesz mu nią czyścić zęby raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, żebyś nie stosował pasty do zębów dla ludzi – koty jej nie tolerują. W zamian za to użyj specjalnej pasty do zębów dla zwierząt, którą otrzymasz w każdym sklepie zoologicznym.

Kamień nazębny u kota

Tak jak u nas ludzi, również u Twojego kota może powstawać kamień nazębny. Tworzący się na kocich zębach osad składa się przede wszystkim z białka, bakterii próchnicowych, związków wapnia, fosforu i resztek pokarmu. Kamień nazębny u kota to nic innego jak zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna: najpierw miękki osad, który z czasem twardnieje. Sprawcą tego procesu jest ślina i zawarte w niej sole mineralne, reagujące z płytką nazębną. Ponieważ kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna, nie może być usunięty przy użyciu szczoteczki do zębów. Prawie każdy dorosły kot cierpi na kamień nazębny. 

Rozpoznawanie i leczenie kamienia nazębnego

Kamień nazębny u kota możesz rozpoznać po brązowo-żółtym osadzie na zębach, głównie trzonowych. Jest on szkodliwy dla zdrowia, dlatego nie powinieneś go ignorować. Jeśli czujesz nieprzyjemny zapach wydobywający się z kociego pyszczka, nawet jeśli nie jadł, świadczy to o złogach jedzenia. Jeśli nie zostaną one usunięte, mogą prowadzić do krwawienia i chorób dziąseł oraz przyzębia, a nawet do utraty zębow. Osadzające się w dziąsłach bakterie obciążają układ odpornościowy i narządy, zwłaszcza serce i nerki. Zapobieganie kamieniowi nazębnemu jest zatem profilaktyką zdrowotną dla Twojego pupila.
Weterynarz zdecyduje i doradzi, jak należy leczyć kamień nazębny. Czasami osad można usunąć za pomocą kilku prostych czynności. Jeśli jednak kamień jest widoczny na dużej powierzchni, weterynarz zaproponiuje zwykle usuniecie go za pomocą ultradźwięków podczas znieczulenia. Podczas takiego zabiegu lekarz weterynarii ma również szansę dokładnie przyjrzeć się zębom kociaka i ocenić ich stan zdrowia. Niektóre z nich mogą być tak zniszczone, że muszą zostać usunięte.

Wskazówka!  Czy wiesz, że Twój kot posiada 30 zębów? Górne i dolne siekacze są dość drobne. Kot używa ich do odrywania kawałków mięsa, stąd bierze się ich nazwa. Szczególną uwagę zwracają kocie kły, które są spiczaste oraz okazałe. Służą one jedynie do chwytania i zabijania zdobyczy. Za ich pomocą drapieżnik, którym jest kot, wgryza się w kręgosłup szyjny i zabija ofiarę. Kocie kły są bardzo skuteczną bronią.

Zapalenie dziąseł u kota 

Do zapalenia dziąseł u Twojego kociaka może dojść się z różnych powodów. Stan zapalny może być wynikiem narastającego kamienia nazębnego lub choroby immunologiczny czy infekcji wirusowej. Również koty z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak FIV, często cierpią na zapalenie dziąseł. Jest to zauważalne poprzez zaczerwienione miejsca w pysku lub na krawędziach zębów i bywa bardzo bolesne. 

Warto wiedzieć "Hiperplazja dziąseł" to w języku medycznym silnie nabrzmiałe lub rozrośnięte dziąsła. "Stomatitis" lub "gnilec jamy ustnej" oznacza stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej.

Objawy zapalenia dziąseł 

Typowe objawy zapalenia dziąseł u kotów to:

  • nieświeży oddech
  • ślinienie się
  • żółty lub brązowawy osad na zębach kota
  • luźne zęby lub ich wypadanie 
  • krwawienie z dziąseł
  • •    intensywnie czerwony kolor dziąseł
  • •    krew w ślinie
  • trudności w połykaniu
  • żucie po jednej stronie pyszczka
  • odmowa jedzenia
  • utrata wagi

Pielęgnacja zębów u kota może zapobiec bolesnemu zapaleniu dziąseł. Więcej na temat zapalenia dziąseł znajdziesz tutaj.

Terapia przy zapaleniu dziąseł

W zależności od przyczyny pomóc mogą antybiotyki lub leki przeciwwirusowe oraz płukanki. Również środki przeciwbólowe, które zazwyczaj mają również działanie przeciwzapalne, przynoszą ulgę i mogą spowodować, że kot znów będzie lepiej jadł i czuł się bardziej komfortowo.



Karma na zęby dla kota

Na pewno nie raz zadawałeś sobie pytanie, czy sucha karma jest dobra dla zębów Twojego kota? Odpowiedź jest jednoznaczna, ponieważ sucha karma jest rzeczywiście najprostszym rozwiązaniem zapobiegającym powstawaniu kamienia nazębnego.

Aby jak najlepiej przeciwdziałać temu problemowi, powinieneś zastosować się do następujących wskazówek:

  1. W żadnym wypadku nie wybieraj jednostronnej diety opartej wyłącznie na suchej karmie. Zapobiegnie to co prawda tworzeniu się kamienia nazębnego lub znacznie zredukuje jego ryzyko. Ale jednostronna dieta może być szkodliwa dla nerek, jeśli kociak nie pije wystarczająco dużo wody. Zadbaj zatem o stały dostęp do wody, np. przy pomocy fontanny. Tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę podając kociakowi suchą karmę.
  2. Postaraj się również poszukać produktu wysokiej jakości. Niektóre z tańszych suchych karm zawierają cukier lub włókna pokarmowe, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie Twojego podopiecznego.


Idealnym rozwiązaniem jest karma weterynaryjna Josera Help Hypoallergenic, która wspomaga terapię przewlekłej niewydolności nerek u kota.

Czy karma sucha pomaga w pielęgnacji zębów kota?

I tak i nie. Zasadniczo wysokiej jakości karma, czyli bogata w białko i nie zawierająca cukru jest z pewnością zdrowsza, także dla kocich zębów. Ale stwierdzenie, że sucha karma może ogólnie pomóc w zapobieganiu kamieniowi nazębnemu, jest niekoniecznie prawdziwe. Bo suchą karmę jedzą zarówno koty zupełnie bezzębne, jak i te cierpiące na silne bóle zębów. Sęk w tym, że zwierzęta mogą karmę połykać w całości bez większego żucia. W ten sposób sucha karma - w przeciwieństwie do mokrej - , nie ma kontaktu z podrażnionymi zapaleniem dziąsłami i bolącymi zębami.

Przysmaki dentystyczne a kamień nazębny

Możesz pielęgnować zęby i zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego podając kotu specjalne przysmaki dentystyczne, na żucie których koci pacjent potrzebuje dużo więcej czasu. Ponadto gryzienie twardych przekąsek jest naturalnym sposobem na ścieranie kamienia z zębów. Dodatkowo stałym elementem diety mruczka powinny być specjalne suplementy, które mogą ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego. Powinieneś regularnie sprawdzać, czy to działa, bo prawdopodobnie istnieje genetyczna skłonność do kamienia nazębnego. 



Choroba zębów u kotów: FORL

Choroba FORL to nowa dolegliwość, rozpoznana dopiero w ostatnich latach. Skrót pochodzi z języka angielskiego (Feline Odontoclastic Resorptive Lesion) i oznacza "odontoklastyczne, resorpcyjne nadżerki u kotów". Choroba wiąże się z niezwykle bolesnym zniszczeniem struktury zęba. Odpowiedzialne są za to odontoklasty, czyli komórki własne organizmu. W zależności od źródła statystyk prawdopodobnie co trzeci lub nawet co drugi kot jest dotknięty tą chorobą. Nie jest to problem, który pojawia się dopiero w zaawansowanym wieku. Również młode lub dorosłe zwierzęta od piątego roku życia masowo zapadają na tę chorobę.

Jakie są przyczyny FORL?

Eksperci podejrzewają rozmaite przyczyny występowania tej przykrej dolegliwości. Zasadnicza rolę odgrywają prawdopodobnie procesy zapalne. Bardzo często jedynym wyjściem jest usuniecie chorych zębów. Problem w tym, że FORL jest trudny do rozpoznania. W przeciwieństwie do kamienia nazębnego nie widać żadnych przebarwień. Zęby kota mogą z zewnątrz wyglądać zupełnie normalnie, choć wewnątrz są dotknięte przez chorobę FORL. Pewność może dać tylko specjalistyczne zdjęcie rentgenowskie zębów mruczka. W ten sposób weterynarz stwierdzi, jaki to typ choroby FORL i w jakim stadium się ona znajduje.

FORL możesz rozpoznać, kiedy kot:

  • nagle syczy na miskę z jedzeniem
  • popiskuje lub wzdryga się podczas jedzenia
  • wykonuje dziwne ruchy językiem
  • przechyla głowę i próbuje żuć tylko z jednej strony pyszczka

Pomocy, wszystkie zęby do usunięcia!

Jeśli lekarz weterynarii postawi diagnozę FORL, nierzadko istnieje konieczność usunięcia wszystkich kocich zębów. Weterynarz decyduje się na ten drastyczny krok tylko wtedy, jeśli dotkniętych jest bardzo wiele lub prawie wszystkie zęby. Jednak jednorazowy zabieg uchroni Twojego pupila przed koniecznością kilkukrotnego poddawania go narkozie. Po kilku dniach zwykle wszystko się goi. Koty mogą jeść wszystko również bez zębów — suchą karmę oraz po zagojeniu się dziąseł, mokrą karmę, a nawet mięso, jeśli jest pokrojone na małe kawałki.


Podsumowanie

Nasze mruczki często cierpią na problemy stomatologiczne, które często długo zostają niezauważone. Dobra opieka stomatologiczna i regularne badania kontrolne pomagają zapobiegać większym uszkodzeniom i bólowi. Dlatego warto przyzwyczajać młode koty do zaglądania im do pyszczka. Mając na uwadze zdrowie Twojego kociaka, postaraj się reagować już przy pierwszych oznakach bólu. Zapewni to zwierzęciu długie i zdrowe życie w komforcie.