Rośliny i kwiaty trujące dla kotów
Wiele z dzisiejszych roślin domowych pochodzi z odległych zakątków świata i zostało wyhodowanych tak, aby można je było hodować w czterech ścianach. Kwitną w pięknych kolorach i przyjemnie pachną jak naparstnica, ostróżka (delphinium) czy konwalia. W rozkwicie wyglądają bardzo dekoracyjnie i upiększają wnętrze, a ich nazwy nierzadko brzmią bardzo egzotycznie jak arum, amarylis czy azalia. Są wśród nich gatunki, które pojawiają się tylko na krótko, w określonych porach roku, tak jak tulipany czy żonkile. Są wśród nich egzemplarze mniej lub bardziej trujące dla kotów. Jedno jest jednal pewne: zarówno rośliny zielone, jak i kwiaty są interesujące dla kotków, które chętnie je podjadają.
Dlaczego koty jedzą rośliny?
Nie każdy kot interesuje się zielenią. Są jednak wśród nich naszych domowych pupili prawdziwi amatorzy kwiatów, które nie przejdą obojętnie obok doniczki z kwiatami. Ciekawskie i wszędobylskie kociaki z pewnością nie omieszkają spróbować, jak smakują liście czy kwiaty zielonego współlokatora. Inne zwierzaki szukają błonnika, który pomoże im wykrztusić tzw. bezoary. Bezoar jest rzadką chorobą przewodu pokarmowego, która polega na gromadzeniu się twardych „kamieni jelitowych”, będących zlepkiem rozmaitych materiałów, np. kuli włosowych w żołądku. Czasami za zjadaniem niestrawności może kryć się choroba lub problem behawioralny.Czy wszystkie rośliny domowe są trujące?
Nie, nie wszystkie rośliny są trujące, ale niestety bardzo wiele. W przypadku niektórych, np. rodzin ostrolistnych, jest to zawarty w liściach lub łodygach sok, który uwalnia się po uszkodzeniu rośliny. W przypadku innych trująca jest cała roślina. Jedne powodują biegunkę, inne skurcze, a jeszcze inne trudności w przełykaniu. Niestety, jeśli nie chcesz ryzykować, powinieneś dowiedzieć się przed zakupem takiej rośliny, czy jest niebezpieczna dla mruczków, czy nie. Nie zawsze jest to łatwe, bo paleta dostępnych na rynku roślin jest przebogata. Czasami informacje o ich toksyczności są sprzeczne. W razie wątpliwości jedyne co możesz zrobić, to zrezygnować z ich kupna.Niebezpieczny dla kotów prezent: kwiat orchidei
Mało która roślina jest tak popularna jako prezent i ma tylu miłośników, co orchidea, znana również jako storczyk. Odmian tej egzotycznej rośliny jest bardzo wiele, a wszystkie zachwycają kolorami kwiatów i bogactwem kształtów. Nic dziwnego, że bardzo często zdobią parapety polskich mieszkań, ale także biur czy poczekalni. Jednak jeśli mieszkasz w domu z mruczkiem, musisz wiedzieć, że orchidee bywają dla kotów bardzo trujące.Nie wszystkie z tych ekstrawaganckich piękności są niebezpieczne, a w przypadku niektórych roślin tylko niektóre ich części. Jednak dla bezpieczeństwa, w kocim gospodarstwie domowym nie powinieneś mieć orchidei — a jeśli masz, to trzymaj ją poza zasięgiem zwierząt.
Rośliny doniczkowe trujące dla kotów
Najpopularniejsze dziesięć roślin domowych, które są trujące dla kotów, to:
Amarylis, zwana także Gwiazdą Rycerską (Hippeastrum) |
Kwitnienie zimą i w okresie Bożego Narodzenia |
Części roślin, zwłaszcza cebula, zawierają silnie toksyczne alkaloidy |
Azalie domowe (Rhododendron) |
Starożytna roślina uprawna z Azji |
Zawierają toksyczny acetylandromedol |
Kalla ogrodowa (Zantedeschia) |
Bardzo popularna w bukietach i aranżacjach kwietnych lub jako roślina doniczkowa |
Wszystkie części rośliny są trujące, zwłaszcza sok |
Cyklamen perski (Cyclamen) |
Kwitnąca roślina doniczkowa |
Saponiny (roślinne związki chemiczne) mogą powodować znaczne szkody dla zwierząt i ludzi |
Gepard (Calanchoe) |
Roślina o grubych liściach |
Mniej niebezpieczne dla psów, bardzo niebezpieczne dla kotów w przypadku zjedzenia |
Kwiat flaminga (Anthurium) |
Ekstrawagancki kwiat |
Ślinotok, wymioty, biegunka |
Bluszcz pospolity (Epipremnum Aureum) |
Roślina pnąca |
Prowadzi do wymiotów, drżenia, skurczów |
Kroton (Codiaeum variegatum) |
Pochodzi z Azji, mogą mieć różnobarwne unerwienie lub pokryte są kolorowymi plamkami |
Sok roślinny toksyczny powoduje wymioty i skurcze |
Figa brzozowa (Ficus benjamina) |
Jedna z najpopularniejszych roślin zielonych |
Mleczny sok zawiera flawonoidy i jest bardzo trujący |
Difenbachia (Dieffenbachia) |
Tradycyjna roślina zielona z Ameryki Południowej |
Skrajnie toksyczny, powoduje uszkodzenia i oparzenia skóry, także senność i paraliż |
Jak uchronić kota przed trującymi roślinami?
Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście pozbyć się wszystkich roślin, które podejrzewasz o toksyczność. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, postaraj się umieścić rośliny tak, aby kotek nie mógł ich dosięgnąć. Innymi słowy, wysoko na szafce lub półce, których Twój pupil nie odwiedza, bo nie są atrakcyjnym miejscem lub do których dostać się nie może. A może istnieje pomieszczenie, do którego kot nie ma wstępu, a w którym Twoje rośliny mogłyby znaleźć miejsce? Pamiętaj: istnieją także sztuczne kwiaty, które wyglądają jak prawdziwe, a są absolutnie nieszkodliwe dla kotów. Możesz ponadto świadomie wybrać nietoksyczne rośliny domowe, bo takie również istnieją!
Trawa cyprysowa (Cyperus alternifolius) |
Rodzima roślina bagienna z Madagaskaru. |
Daktylowiec (Phoenix canariensis) |
Pochodzi z Wysp Kanaryjskich i potrzebuje przestrzeni ze względu na swoje rozmiary. |
Maranta koszyczkowa (Calathea rufibarba) |
Efektownie wzorzyste liście, roślina dekoracyjna. |
Kocimiętka (Nepeta cataria) |
Nie tylko piękna i kwitnąca, również bardzo uwielbiana przez wiele kotów. |
Kwitnące niebezpieczeństwo w ogrodzie
Wolnożyjące zwierzęta wszędzie napotykają trujące rośliny: we własnym ogrodzie i na posesji sąsiadów. Dlatego nawet jeśli pozbędziesz się wszystkich trujących roślin z własnego ogrodu, nie da się uniknąć sytuacji, w której kotek zetknie się z nimi kilka metrów dalej. Na szczęście rzadko się zdarza, że koty się trują. Może to wynikać z faktu, że te zwierzęta i tak nie jedzą wszystkiego, co napotkają na swojej drodze. Z drugiej strony najczęściej preferują trawę, którą chętnie podgryzają.Rośliny ogrodowe trujące dla kotów
Popularna, ale niebezpieczna floraNiektóre z tych przepięknych roślin kwitnących należą do najbardziej trujących gatunków, jakie występują w przyrodzie, jak np. datura (bieluń). Ze względu na swoje efektowne, kształtem przypominające trąbkę kwiaty roślina zwana jest potocznie anielską trąbą i należy do rodziny psiankowatych. Również niebieski mnich i wielobarwna naparstnica są również często spotykane w ogrodach. Niestety mnich jest "najbardziej trującą rośliną Europy", a naparstnica niewiele mu w swoich toksycznych właściwościach ustępuje. Ciekawostką jest, że wiele z tych roślin wykorzystywanych jest w homeopatii jako środki lecznicze. Jak powiedział średniowieczny mistyk i alchemik Paracelsus: „dosis facit venenum” czyli "dawka czyni truciznę". Chociaż to raczej mało prawdopodobne, że koty będą żywić się tymi roślinami, nie można jednak wykluczyć, że okazyjnie się na nie pokuszą. Jeśli więc chcesz być pewny, zrezygnuj z posiadania ich w ogrodzie.
Kwiaty cięte — które są trujące dla kotów, a które nietoksyczne?
Piękny, kolorowy bukiet wnosi radość w Twoim życiu, ale niestety nie zawsze dla Twojego kociaka. Zacznijmy od żonkili i tulipanów, które zwiastują nadejście wiosny. Zjedzenie tych kwiatów powoduje wymioty i biegunkę, a nawet uszkodzenie nerek. Wazony z żonkilami i tulipanami powinieneś więc trzymać poza zasięgiem kotów. To samo dotyczy goździków, które nieco wyszły z mody.
Absolutnym tabu są jednak lilie, bo nawet pyłek lub woda kwiatowa może u Twojego pupila spowodować poważne szkody. Eukaliptus nie kwitnie, ale można go znaleźć w wielu bukietach jako zielony element dekoracyjny. Jest on również silnie toksyczny ze względu na swoje olejki eteryczne.
Te gatunki również są często używane w bukietach i możesz je umieścić w swoim domu bez obaw.
Jakie są objawy zatrucia roślinami u kota?
W zależności od rodzaju trucizny i spożytej ilości objawy mogą być różne. Nasilenie zatrucia zawsze zależy od tego, jak zdrowe lub chore jest zwierzę, ile ma lat i ile waży. Czas między kontaktem z trucizną a leczeniem również odgrywa rolę.Nie wahaj się natychmiast zadzwonić do weterynarza, jeśli podejrzewasz, że Twój kociak się zatruł. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większe szanse na efektywną pomoc.
Co może zrobić weterynarz w przypadku zatrucia roślinami?
Dla lekarza weterynarii pomocna jest wiedza, z czym Twój pupil miał kontakt. Jeśli masz podejrzenia, zabierz ze sobą części roślin lub wymiociny. Lekarz weterynarii zdecyduje, czy wywoływać u kota wymioty, czy przepłukać żołądek. Może zbadać krew lub przeanalizować ślinę. Najlepiej wcześniej skontaktuj się telefonicznie z lekarzem weterynarii, aby się upewnić, czy klinika weterynaryjna jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia leczenia.Podsumowanie
Nie wszystkie, ale wiele roślin, które zachwycają wyglądem i mają dekoracyjne kwiaty są trujące dla naszych kociaków. Jeśli w swoim domu lub ogrodzie chcesz otaczać się florą, powinieneś wcześniej sprawdzić ryzyko możliwych toksyn, zawartych w rozmaitych gatunkach kwiatów ciętych, doniczkowych i ogrodowych.Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!