Większość kotów dobrze radzi sobie z letnimi temperaturami, w przeciwieństwie do niektórych psów takich jak np. mops czy buldog. Koty uwielbiają ciepło zarówno zimą, jak i latem, rozkoszując się promieniami słońca, czy to na zewnątrz, czy w nasłonecznionym miejscu Twojego mieszkania. Jednak zbyt dużo ciepła nie służy Twojemu kociakowi. W naszym poradniku poznasz kilka prostych zasad, które możesz zastosować, aby Twój kot lepiej poradził sobie z upałem w lecie.




Jak koty radzą sobie z wysokimi temperaturami?

Miłośnicy kotów wiedzą, że ich pupile uwielbiają wylegiwać się na słońcu, chętnie korzystając z każdej okazji, aby ogrzać swoje futerko. Jednak zbyt wysoka temperatura jest dla nich nieprzyjemna, bo koty mogą pocić się tylko w bardzo ograniczonym zakresie.

Ponieważ prawie zupełnie brak im gruczołów potowych, koty regulują temperaturę ciała tylko poprzez:

  1. gruczoły znajdujące się na spodniej stronie łap,
  2. wzmożoną pielęgnację ciała śliną (gdyż parująca ślina ochładza ciało kota) oraz
  3. dyszenie (szczególnie przy ekstremalnych upałach).


Ciekawostka! Koty mają tylko kilka gruczołów potowych, które służą głównie do wysyłania sygnałów zapachowych, a nie do regulowania temperatury ciała. Jeśli na zewnątrz jest naprawdę gorąco, koty zazwyczaj reagują ospałością, poruszając się mniej niż zazwyczaj i wycofując w chłodne miejsce. Pomaga to jednak tylko do pewnego czasu.


Jak pozbyć się szaty: Wypadanie sierści u kota to naturalny proces

Koty zmieniają sierść zazwyczaj dwa razy w roku: z zimy na wiosnę oraz z lata na zimę. U zwierząt wolnożyjących cykl linienia uzależniony jest przede wszystkim od takich czynników jak długość dnia i temperatura powietrza. Jesienią kocie futro staje się grubsze, silnie rozwijają się włosy puchowe. Gęste i miękkie w dotyku, stanowią wewnętrzną warstwę szaty, która chroni kota przed zimnem. Wiosną ciepły puch wypada, bo przy wyższych temperaturach jest całkowicie zbędny - po zimie kot linieje zatem najbardziej.


Dlaczego kot linieje cały rok?

W przypadku kotów przebywających w domu zmiany atmosferyczne są mniej zauważalne, a koty mniej narażone na wpływy natury. W przeciwieństwie do wolnożyjących osobników u kotów domowych nie występują ekstremalne różnice temperatur, oddzielających pory roku. Sztuczne źródła światła w Twoim domu również "wydłużają" dzień podczas ciemniejszych miesięcy zimowych. Dlatego kot domowy może gubić sierść przez cały rok, wiosną linienie jest jednak najintensywniejsze.

Biało-rudy kot biegnący na zewnątrz w letnie upały
Kocie futerko chroni kotka również podczas upałów.

Powinieneś o tym wiedzieć! W przeciwieństwie do psów koty dyszą tylko w skrajnych przypadkach, np. podczas dużego wysiłku fizycznego. Jeśli dostrzeżesz wyraźne dyszenie i obfite pocenie się na łapach u Twojego pupila, może to wskazywać na przegrzanie u kota. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii.


Dlaczego kot gubi latem sierść?

W bardzo wysokich temperaturach, zdarzających się w miesiącach letnich koty mogą tracić więcej włosów. W lipcu czy sierpniu koty mogą zrzucić trochę zimowej sierści, która jest nadal częścią grubszego płaszcza zimowego.
Jednak nie ma dla Ciebie powodu do zmartwień, jeśli kot traci włosy prawie bez przerwy. Tak długo, jak futro odrasta i nie pojawiają się łyse plamy, utrata włosów u kotów nie jest oznaką choroby, lecz przebiega ona zgodnie z cyklem włosowym kota żyjącego w mieszkaniu.

Wybierz najlepszą karmę dla swojego pupila:


Jakie jedzenie jest dobre dla kota latem?

W gorące dni zaleca się podawanie kotu więcej mokrej karmy, aby wspomóc jego nawodnienie. Ponieważ koty w naturalny sposób pobierają większość płynów z pożywienia, przy wysokich temperaturach powinieneś podawać kotu wyłącznie mokrą karmę, bo zapotrzebowanie kota na wodę jest wtedy jeszcze większe. Dla porównania mokra karma ma około siedemdziesięciu procent wilgotności, podczas gdy sucha karma tylko około dziesięciu procent.

Karmę powinieneś podawać kotu w kilku małych, rozłożonych na cały dzień porcjach. Resztki jedzenia usuwaj, bo przyciągają muchy i szybko się psują. W upalne dni nie należy podawać jedzenia i wody prosto z lodówki, bo może to prowadzić do podrażnienia żołądka.

Pamiętaj Podczas fali upałów koty potrzebują zwykle mniej karmy niż zwykle, bo ze względu na zmniejszoną aktywność fizyczną spalają mniej energii.


Kot i upały – porady na lato

Wiele kotów uwielbia wylegiwać się na słońcu w ciepłych temperaturach i delektować promieniami słonecznymi. Kiedy jednak upały stają się silne, nasze kociaki narażone są na niebezpieczeństwo. W wyniku działania ekstremalnych temperatur mogą się odwodnić, doznać oparzeń słonecznych, a nawet udaru cieplnego.


Mały kotek na gałęzi drzewa
Mimo że koty uwielbiają wygrzewać się na słońcu, zawsze powinny mieć możliwość schowania się w cieniu.


Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pozwolą Ci umilić kotu czas letnich upałów i zwiększyć jego komfort życia.

Chłodne i zacienione legowisko

Latem kot potrzebuje chłodnego miejsca, w którym mógłby się schronić. W mieszkaniu może być dla niego za gorąco. Dobrym rozwiązaniem może być chłodne miejsce w piwnicy. Jeśli Twój kot lubi wylegiwać się w oknie, możesz mu pomóc uniknąć przegrzania za pomocą zasłon, żaluzji itp. Jeśli chcesz otworzyć okna, powinieneś pomyśleć o zamontowaniu siatki. W ciągu dnia można również utrzymać chłód w mieszkaniu, opuszczając żaluzje. W pomieszczeniach zamkniętych możesz użyć wentylatora pod warunkiem, że nie ma ryzyka obrażeń dla kociaka. Jeśli Twój kot wychodzi na zewnątrz, zazwyczaj sam znajdzie sobie zacienione miejsce - pod warunkiem, że jest takie w Twoim ogrodzie.

Uwaga! Pamiętaj, że jeśli okno jest uchylone, należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko uwięzienia. Koty są bardzo ciekawskie i mogą próbować wydostać się na zewnątrz, co może skończyć się dla nich tragicznie.

Dostateczna ilość wody

Zapewnienie wystarczającego zaopatrzenia w wodę jest jednym z najważniejszych aspektów, aby uniknąć przegrzania kota. Nasze kociaki z natury niechętnie piją wodę. Dlatego w lecie szczególnie ważne jest, abyś dostarczył pupilowi wystarczającą ilość świeżej wody, również w postaci mokrego pokarmu.

Ważne Zarówno pokarm, jak i woda nie powinny stać zbyt długo w lecie. Woda musi być czysta i regularnie wymieniana.

Jak zachęcić kota do picia?

Aby zapobiec odwodnieniu, Twój kot powinien dużo pić, szczególnie w lecie. W związku z tym, że większość kotów nie lubi wody, najlepiej zachęcić je do picia poprzez zabawę:
• Fontanna do picia: koty uwielbiają bieżącą wodę.
• Zabawki wodne: koty chętnie moczą swoje łapy w wodzie, łowiąc smakołyki lub zabawki, które znajdują się w większym pojemniku z wodą.
• Kostki lodu: włóż kilka kostek lodu do miski do picia: woda będzie nie tylko chłodniejsza, ale i wzbudzi ciekawość Twojego kota.
• Niesolony rosół z kurczaka: jeśli Twój kot nie pije wystarczającej ilości świeżej wody, możesz doprawić ją niesolonym rosołem z kurczaka.
• Kilka misek do picia: w okresie letnim możesz umieścić kilka misek do picia w różnych pomieszczaniach mieszkania, a dla kotów wychodzących zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Szaro-biały kot pije świeżą wodę w ogrodzie.
Ważne jest, aby Twój kot miał zawsze dostęp do świeżej wody.

Chłodzenie kociego futerka w upał

Koty chłodzą się poprzez dyszenie i wzmożone wylizywanie sierści. W upalne dni możesz dodatkowo pocierać kota wilgotnym ręcznikiem. Zwilżając w ten sposób nieco jego sierść, pomożesz mu się ochłodzić w lecie. Możesz na przykład użyć miękką, lekko wilgotną szmatkę lub po prostu zwilżone dłonie i co jakiś czas głaskać kota po sierści. W żadnym wypadku nie chlap kota zimną wodą.

Warto o tym wiedzieć! Aby regulować temperaturę ciała, koty szukają chłodnego i zacienionego miejsca oraz dyszą. Mycie swojej sierści również przynosi kotu ochłodzenie, poprzez odparowującą ślinę z futerka.

Ochrona kota przed pasożytami

Latem, szczególnie u kotów wychodzących wzrasta ryzyko wystąpienia pasożytów. Regularnie kontroluj kocią sierść, czy nie ma w niej gryzących szkodników, takich jak kleszcze czy pchły, ale i osy. Zwykłe ukąszenie owada może być dla kota domowego niebezpieczne - na przykład, gdy poluje on na osę i zostaje użądlony w czułe miejsce, dlatego szczególnie latem miej na oku swojego pupila i w razie niebezpieczeństwa zainterweniuj. Aby chronić swojego czworonożnego przyjaciela przed inwazją pasożytów, powinieneś stosować środki odstraszające, np. olej kokosowy. Dzięki zawartemu w nim kwasowi laurynowemu pchły, kleszcze i inne pasożyty niechętnie osiedlają się na Twoim pupilu. Wetrzyj niewielką ilość oleju kokosowego w sierść kota raz w tygodniu. Olej możesz również podać wraz z jedzeniem, dodając oleju wielkości ziarnka grochu trzy razy w tygodniu.

Uwaga! Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie używać środków owadobójczych, gdyż może to zaszkodzić Twojemu pupilowi. Koty są bardzo wrażliwe na środki owadobójcze i najlepszym rozwiązaniem na pasożyty są metody naturalne (np. olej kokosowy wsmarowany w sierść) lub specjalne obroże owadobójcze przeznaczone dla kotów. Te ostatnie mogą wywoływać u kota reakcje alergiczne.

Pielęgnacja kociego futerka

Regularne szczotkowanie kota jest ważne szczególnie latem, bo możesz w ten sposób wcześnie wykryć ewentualne zarażenie kleszczami lub innymi pasożytami. Szczotka dodatkowo usuwa luźną sierść i tworzy więcej przestrzeni do oddychania dla rozgrzanej skóry kota, co przynosi ulgę w gorące dni.

Warto o tym wiedzieć! Kocie futro jest odpowiedzialne za regulację temperatury ciała u kotów, chroniąc je zarówno przed zimnem, jak i ciepłem. Regularne wyczesywanie włosów szczególnie latem przyczynia się do lepszej cyrkulacji powietrza poprzez skórę.



Zagrożenia dla kotów w okresie letnim

Lato stwarza wiele niebezpiecznych sytuacji, na które musisz zwrócić szczególną uwagę:

  • Przegrzanie i udar cieplny: Długie przebywanie na słońcu niesie ryzyko przegrzania, które może prowadzić nawet do udaru słonecznego, nierzadko dla kota śmiertelnego. Dlatego przy pierwszych oznakach należy skonsultować się z weterynarzem. Objawy udaru to przyspieszone bicie serca, niepokój, ciemnoczerwone dziąsła, podwyższona temperatura ciała lub duszności.
  • Oparzenie słoneczne: Kot może cierpieć również z powodu oparzeń słonecznych. Szczególnie zagrożone są koty o białej sierści. Oparzeniami słonecznymi dotknięte są najczęściej pyszczek i uszy (bardzo wrażliwe miejsca kota).
  • Odwodnienie: Koty potrzebują więcej wody w gorące dni - tak jak my, ludzie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko odwodnienia.
  • Przeziębienie lub zapalenie spojówek spowodowane przez wentylatory: Ciągłe podmuchy chłodnego powietrza z wentylatorów mogą powodować zapalenie spojówek i przeziębienie u kotów. Dlatego nawiewnik nie powinien być skierowany bezpośrednio na kota lub na miejsca chętnie przez niego odwiedzane.

Warto o tym wiedzieć! Niebezpieczeństwo udaru cieplnego istnieje również w samochodzie. Zostawiony na słońcu samochód może się nagrzać w przeciągu kilku minut. Dlatego pod żadnym pozorem nie zostawiaj ani kota, ani psa w samochodzie w czasie upałów.

Podsumowanie

Kiedy w lecie robi się gorąco, nie tylko ludzie robią się letargiczni - również Twój kot może cierpieć z powodu upałów. Zwłaszcza na małych metrażach lub mieszkaniach na poddaszu ciepło gromadzi się szybko, a zbyt wysoka temperatura i słońce mogą zaszkodzić Twojemu kotu. Zwłaszcza w upalne dni otocz Twojego kota szczególną opieką, aby bezpiecznie przetrwał letnie upały.



 

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!