Łzawiące oczy u kota z pewnością nie są Ci obce, bo zdarza się to dosyć często. Z oka wydostaje się wtedy przezroczysta, czasem lekko zabarwiona wydzielina, zostawiając na pyszczku nieładne ślady. Czasem wokół oka tworzą się strupki. Jeśli kotu łzawi oko, wygląda to, jakby płakał – przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być wielorakie.

Zaczerwienione, podrażnione i łzawiące oko z kota

Podrażnione oko zdarza się nie tylko u ludzi. Również zwierzęta mogą mieć podobne problemy. Przyczyna łzawiących oczu może być zupełnie niegroźna, czasem jednak tkwią za tym poważniejsze choroby jamy nosowej i zatok przynosowych. Objawem takiego schorzenia jest nie tylko katar, ale także wywołane zapaleniem łzawienie oczu. Wydostająca się z oka ciecz może być zupełnie przezroczysta, ale w przypadku zapalenia również śluzowata, brązowawa lub czerwonawa. Zdrowe oczy u kota są zawsze błyszczące. Jeśli są mętne lub zaklejone, jeśli kot mruży lub zaciska oczy albo trze je lapami, świadczy to o dyskomforcie lub bólu. Również wyraźnie pomniejszona źrenica w jednym oku może być oznaką niepokojących zmian.

Dobrze wiedzieć W medycynie nadmierne wydzielanie łez jest określane jako epiphora.


Jak kontrolować kocie oczy?

Okolica oczu jest u kotów bardzo wrażliwa. Większość czworonogów nie lubi dotyku w tym miejscu i wzbrania się przed badaniem. Aby udało się to bez większego stresu, powinieneś wybrać sytuację, kiedy Twój kot drzemie na swoim posłaniu lub leży zrelaksowany na Twoich kolanach. Głaszcząc go po głowie i za uszami, możesz „mimochodem” zawędrować dłonią w okolice oczu i delikatnie naciągnąć dolną powiekę, zerkając na spojówki. Czy są zaczerwienione i opuchnięte? Czy dostrzegasz wilgotne lub zaschnięte ślady wydzieliny w kącikach oczu?  A może powieki są sklejone i zaropiałe? Czy Twój kat często pociera łapą podrażnione oko?

Przyczyny łzawiących oczu o kota

Do najczęstszych przyczyn łzawiących oczu o kota należą:

  • niskie lub wysokie temperatury i suche powietrze
  • piasek lub kurz
  • kontakt ze sprayem lub gazem
  • ciało obce w oku (np. włos)
  • podwinięta dolna powieka
  • infekcja na tle bakteryjnych, wirusowych lub grzybicznym
  • niedrożność kanalika łzowego i zablokowany przepływ łez do woreczka łzowego
  • zapalenie lub uszkodzenie rogówki (spowodowane np. zadrapaniem w walce)
  • jaskra lub zaćma

 

Zapalenie spojówek: kiedy do lekarza?

Podrażnienie oczu i zapalenie spojówek u kota może mieć niegroźne podłoże, ale ocenić i zaleczyć potrafi to zwykle tylko lekarz weterynarii. W przypadku poważniejszych schorzeń, takich jak jaskra czy zaćma, warto jest zwrócić się do doświadczonego okulisty. Taki specjalista dysponuje odpowiednim sprzętem, dzięki któremu jest w stanie stwierdzić niepokojące zmiany narządu wzroku. 

Dobrze wiedzieć Dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób oczu, to oftalmologia. 


Jak leczyć łzawiące oczy u kota?

Terapia podrażnionych kocich oczu zależy w pierwszym rzędzie od przyczyny. Jeśli podłożem problemu są bakterie, np. Chlamydophila felis, wywołujące chlamydiozę, lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyki w formie maści lub kropli. Oba środki należy aplikować kilka razy dziennie, co nawet z najłagodniejszego kota może uczynić agresywnego tygrysa. Bo chociaż ani maść ani krople nie pieką, instynkt samozachowawczy zmusza zwierzę do obrony tak wrażliwego narządu jakim jest oko. Znakomita większość naszych futrzaków będzie zatem próbować się bronić. 

 

Jak stosować u kota krople lub maść do oczu?

Najważniejsza zasada to zachować spokój. Twój kot szybko się zorientuje, jakie masz zamiary, dlatego postaraj się trzymać nerwy na wodzy, aby dodatkowo nie prowokować panicznej walki. Pamiętaj, aby zawczasu wyjąć leki z lodówki – wtedy kontakt z okiem będzie mniej nieprzyjemny. Weź kota na ręce w taki sposób, aby unieruchomić mu głowę i łapy. Następnie napnij palcem dolną powiekę, naciągając ją ku dołowi: szybkim i zdecydowanym ruchem wciśnij małą ilość kropli lub maści. Jeśli Twój kot bardzo się broni, możesz zawinąć go w ręcznik lub poprosić o pomoc drugą osobę. 
Jeśli przyczyną podrażnień kociego oka jest wywinięcie powieki do wnętrza gałki ocznej, zwane fachowo entropium, konieczny jest zabieg chirurgiczny. Również w przypadku jaskry, uwarunkowanej często genetycznie i powodującej wzrost ciśnienia oka, nie obędzie się zwykle bez operacji. 


Czy niektóre rasy kotów są bardziej narażone na łzawiące oczy?

Łzawienie oczu to w rzeczy samej częsty problem ras krótkonosych, które znacznie częściej dotknięte są zapaleniem spojówek i nadmiernym wydzielaniem łez niż koty innych ras. Dotyczy to przede wszystkim persów i kotów egzotycznych krótkowłosych, których nosy w wyniku chorobliwych zabiegów hodowlanych uległy nadmiernemu skróceniu. Za pomocą prostego testu weterynarz jest w stanie sprawdzić, czy kanalik łzowy jest niedrożny. Terapia chirurgiczna jest wtedy zwykle niemożliwa. 

 

Domowe sposoby na łzawiące oko u kota?

Wizyta u weterynarza i transport w klatce to dla kota zwykle duży stres, którego niewątpliwie chciałbyś mu oszczędzić. Ale w przypadku tak wrażliwego organu, jakim jest oko, właściwa diagnoza jest bez odpowiedniego sprzętu praktycznie niemożliwa. Dlatego jeśli Twój kot często mruży oczy lub trze je łapą, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty dłużej niż 1-2 dni. Pamiętaj, aby zadbać o higienę podrażnionych oczu, przecierając je czystą szmatką lub wacikiem, nawilżonym letnią wodą. Możesz także sięgnąć po krople świetlika (Euphrasia), aplikując je miejscowo do worka spojówkowego. Naturopaci polecają także srebro koloidalne, które ma właściwości antyseptyczne


Ostrożnie z rumiankiem!  Herbata rumiankowa lub wyciąg z tej rośliny pomagają przy wielu dolegliwościach, ale nie przy zapaleniu błony śluzowej oka. W tym przypadku nawet wzmagają podrażnienie. Dlatego zrezygnuj ze stosowania rumianku przy dolegliwościach oczu. 


Podsumowanie

Jeśli Twojemu kotu łzawi oko, nie musi to oznaczać niczego poważnego, ale powinien to ocenić specjalista. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi lekarz postawi właściwą diagnozę i zaleci leczenie. Możesz pomóc swojemu kotu, dbając o nienaganną higienę podrażnionego oka.