Wypadanie sierści u kotów może mieć różne przyczyny: od alergii przez niedobory, pasożyty i stres, aż po sezonową zmianę sierści. Ważne jest, abyś znał różnicę między naturalnym a patologicznym wypadaniem sierści. Jeśli Twój kot gubi sierść, ma łyse plamy lub matowe futerko, dowiesz się, jakie są przyczyny utraty włosów i jakie możliwości leczenia. Podpowiemy Ci, jak możesz zapobiec wypadaniu sierści u Twojego kota.


Dlaczego zdrowa sierść jest tak ważna dla kotów?

Koty są bardzo czystymi zwierzętami i poświęcają wiele godzin na codzienną pielęgnację futerka. Sierść kota spełnia więcej funkcji niż tylko ładny wygląd i utrzymanie ciepła, wraz ze skórą tworzy bowiem naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami i chroni skórę przed wilgocią, zimnem, oparzeniami słonecznymi, urazami oraz utratą wody i ciepła. Błyszcząca sierść jest bardzo widocznym wskaźnikiem zdrowia kota. Ponieważ język kota jest szorstki, idealnie nadaje się do utrzymywania sierści w dobrym stanie. W przypadku normalnego, niezwiązanego z chorobą wypadania włosów, kot używa również języka do wylizania z sierści wszystkich martwych włosów i łuszczącej się skóry, a także pcheł i innych pasożytów. To wyraźne dążenie do czystości jest niezwykle ważne dla Twojego futrzaka. Lizanie pobudza krążenie krwi i metabolizm, a także zmniejsza stres i prowadzi do odpoczynku i relaksu. Poprzez lizanie kot rozprowadza naturalne tłuszcze znajdujące się na sierści, które utrzymują temperaturę ciała i chronią kota przed wilgocią. Ślina działa ponadto jak naturalny środek antyseptyczny, zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących na zewnątrz. Lizanie zabija bakterie, pozbawiając je szans na wywołanie infekcji. Jeśli Twój kot łysieje lub ma matową sierść, nie ma to nic wspólnego z niewłaściwą lub niewystarczającą pielęgnacją: takie problemy skórne wymagają dokładnego zbadania.
Szary kot czesany szczotką przez właściciela
Pakiet wszechstronnego rozpieszczania. Codzienna pielęgnacja sierści: dokładnie wyszczotkuj sierść specjalną szczotką dla kotów.

Przyczyny wypadania sierści u kotów

Niejeden właściciel kota zadaje sobie pytanie: dlaczego włosy kota wypadają? Każdy kot traci włosy, ponieważ ich żywotność jest ograniczona. Martwe włoski wypadają i są zastępowane przez nowe i ów proces wciąż się powtarza. Są również rasy silnie liniejące, takie jak persy czy maine coony, które tracą znacznie więcej podszerstka niż inne gatunki. Ponadto wszystkie koty mają sezonowy cykl linienia wiosną i jesienią, co pozwala na regulację temperatury ciała. Duża część sierści jest wylizywana i połykana przez kota podczas pielęgnacji. Prowadzi to do powstawania tak zwanych pilobezoarów czyli kul włosowych, które mogą powodować mdłości i odruch wymiotny. Regularne szczotkowanie luźnych włosów może temu zapobiec. Również dzięki zrównoważonej diecie bogatej w witaminy sezonowa zmiana włosów może trwać zaledwie od 2 do 3 tygodni.

Czytaj: Jak unikać stresu u kotów i jak Twój kot może się zrelaksować.


Uwaga! Jeśli kot traci więcej włosów niż mu ich odrasta, jeśli sierść wyraźnie się przerzedza lub jeśli widoczne są łysiejące miejsca, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przyczyną wypadania sierści u kotów mogą być na przykład alergie, pasożyty, robaki lub zaburzenia na tle stresowym.


Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania sierści u kotów, ale nie zawsze są one niepokojące. Poniżej możesz znaleźć więcej przyczyn, dla których koty mogą tracić sierść:

  • Zmiana sierści wiosną i jesienią: częstą przyczyną matowej sierści i wypadania włosów jest naturalna zmiana sierści wiosną i jesienią. Zmiana sierści jest dla kota niezwykłym wysiłkiem i wymaga dużych pokładów energii. Może to spowodować tymczasowe zmatowienie sierści i wypadanie włosów u kota. Szczególnie w przypadku starszych zwierząt zmiana sierści jest wysiłkiem, którego nie powinieneś lekceważyć. Jest to naturalny proces, który podlega samoregulacji. Nie możesz więc nic zrobić w przypadku tego typu utraty sierści — poza wspieraniem kota najlepiej, jak potrafisz, na przykład dziennym szczotkowaniem.
  • Alergia pokarmowa lub stan zapalny: koty mogą być uczulone na niektóre składniki pokarmu. Alergie pokarmowe mogą prowadzić do matowej sierści, łysych plam i okrężnego wypadania włosów, a nawet biegunki. Pszenica jest często podejrzewana o wywoływanie alergii u kotów. U kota może jednak wystąpić nietolerancja lub alergia na dowolne białko zawarte w karmie. Skutkiem tego jest zwykle silne swędzenie, które często prowadzi do utraty sierści. W takim przypadku pomocna jest dieta eliminacyjna. Jeśli dotychczas podawałeś kotu karmę zawierającą białko drobiowe, wypróbuj karmę zawierającą na przykład białko rybne. W ostateczności możesz rozważyć podawanie kortyzonu. W tym przypadku koniecznie powinieneś omówić z lekarzem weterynarii, czy występuje alergia pokarmowa i jakie są możliwe metody jej leczenia.
  • Stres i nadmierne wylizywanie: wypadanie włosów u kotów może mieć również podłoże psychologiczne. Koty cierpiące z powodu stresu mogą do gołej skóry wylizać części ciała. Takie lizanie jest oznaką, że kot nie czuje się dobrze i jest zwykle spowodowane przez poważny czynnik wyzwalający, taki jak przeprowadzka, nowy kot w domu lub inna drastyczna zmiana w życiu kota. Przyczyną może być także krótkotrwały stres, np. hałas w noc sylwestrową. Kot może czuć się również samotny i tęsknić za towarzyszem do zabawy i przytulania, co także może prowadzić do wyłysienia. Wbrew powszechnej opinii: koty nie są samotnikami, lecz przede wszystkim poszukiwaczami przygód i chcą poznawać świat. Zwłaszcza młode koty, które lubią się bawić, tulić i ganiać za sobą, łatwo mogą się nudzić. Być może masz możliwość przygarnięcia drugiego kota, który nie tylko podwoi radość z zabawy, ale także zmniejszy nudę i rozproszenie uwagi Twojego kota. Ważne jest, abyś wcześniej rozważył kilka kwestii i dobrze się na nowego przybysza przygotował. Jeśli nie masz możliwości posiadania drugiego zwierzaka, zalecamy wprowadzenie zabaw, gier i pieszczot. Pomoże to Twojemu kotu osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną. Również przeprowadzka lub zmiana rodziny mogą wywołać u kota stres i zazdrość.
  • Pasożyty skóry: pchły i roztocza mogą powodować silne swędzenie i łupież, co z kolei może prowadzić do łysienia. Pomocny może być odpowiedni lek przeciw pasożytom. Koty wolno żyjące mogą łatwo złapać pchły lub roztocza, ale i koty domowe nie są na nie odporne. W zależności od rodzaju infekcji - grzybiczej lub pasożytniczej - może dojść do zwiększonego wypadania sierści.
  • Zaburzenia hormonalne i metaboliczne: hormonalne wypadanie włosów występuje głównie u wykastrowanych kotów. Jest bardzo łatwe do rozpoznania, bo występuje bardzo symetrycznie w okolicy narządów płciowych. Czasami towarzyszy temu bardzo silny nawyk lizania się przez kota.
  • Choroby i zakażenia grzybicze: choroby grzybicze prowadzą do okrężnego wypadania sierści, co zwalczy środek grzybobójczy podany przez lekarza weterynarii.
  • Kontuzje i ból: po urazach miejsce blizny może pozostać łyse i sierść nigdy już tam nie odrośnie. Odczuwając ból niektóre futrzaki mają tendencję do intensywnego lizania bolesnego miejsca lub skubania go. Skutkiem tego mogą być łyse plamy.
  • Inne choroby: wypadaniu włosów u kotów mogą towarzyszyć zwłaszcza choroby niedoborowe i gorączka. Również choroby autoimmunologiczne mogą prowadzić do utraty włosów u kota. U starszych kotów choroby nowotworowe też często objawiają się łysieniem.
  • Niepożądane działanie leku: jednym ze skutków ubocznych niektórych lekarstw jest również łysienie.
  • Niedobór składników odżywczych: brak składników odżywczych — np. z powodu złej jakości karmy — szybko objawia się łuszczącą się skórą, matową sierścią i wypadaniem włosów. Szybko możesz spowodować niedobór składników odżywczych, podając niewłaściwy rodzaj pokarmu czy też karmę niskiej jakości. Jeśli podajesz karmę uzupełniającą, musisz dodać kolejny składnik, aby zapewnić kotu zbilansowaną i kompletną dietę. Dieta BARF (B.A.R.F = Biologically Appropriate Raw Foods) wymaga dużej wiedzy żywieniowej, którą posiada niewielu właścicieli kotów. W ten sposób szybko dochodzi do powstania braków, między innymi z powodu niedoboru tauryny pochodzenia zwierzęcego. Ten ważny aminokwas musi być obecny w karmie dla kotów w odpowiednich ilościach. Przykład: Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na taurynę, należy podawać kotu ok. 400 g wołowiny dziennie. Czytaj: zasady prawidłowego żywienia kota


Warto wiedzieć W przypadku podejrzenia przyczyn zdrowotnych lub chorób, takich jak pasożyty (np. pchły), ból zębów, grzybica skóry lub nietolerancja pokarmowa, zalecamy wizytę u weterynarza. Lekarz weterynarii dokładnie zbada kota i zdiagnozuje jego stan.



Jak zapobiegać wypadaniu włosów u kotów?

Pielęgnowanie sierści kota możesz wspomagać poprzez regularne szczotkowanie. Zapobiegniesz przez to również połykaniu przez Twojego kota zbyt dużej ilości włosów i tworzeniu się kul włosowych, których nie jest on w stanie strawić. Podczas szczotkowania możesz również regularnie sprawdzać stan sierści kota i zwracać uwagę na pojawiające się łyse miejsca na ciele. W ten sposób możesz w porę wykryć zmiany w sierści i na skórze i w razie potrzeby szybko zabrać kota do weterynarza.
Jeśli przyczyną wypadania sierści u kota są pchły, roztocza, kleszcze lub inne pasożyty, to lekarz weterynarii może zastosować leczenie farmakologiczne, a także zalecić profilaktyczne podawanie leków przeciwpasożytniczych.



Ogromnie ważną rolę spełnia także żywienie kota, który zawsze powinien dostawać zdrową i zrównoważoną karmę. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli Twój kot cierpi na alergię lub nietolerancje pokarmowe. Wysokiej jakości karma jest podstawą zdrowia kota, o czym świadczy lśniąca i gładka sierść.
Za wszelką cenę unikaj stresu i nudy w kocim domu! Upewnij się, że otoczenie, w którym przebywa Twój pupil, jest odpowiednie, a w przypadku kotów przebywających w domu, zadbaj o to, aby ich instynkt zabawy i polowania był odpowiednio zaspokajany. Kotom domowym musisz bezwzględnie zapewnić zajęcie i zorganizować zabawy.

Szary kot pielęgnujący sierść i łapki
Pielęgnacja jest częścią codziennych rytuałów higienicznych kota, ale w przypadku patologicznego wypadania sierści nie jest wystarczająca.

Jak leczy się wypadanie włosów?

Aby wyeliminować wypadanie sierści u kotów, musisz koniecznie zbadać przyczynę i zacząć leczyć kociaka:

  • Wypadanie włosów z powodu alergii wymaga niekiedy podawania kortyzonu. Wyeliminowanie antygenu z otoczenia kota również powoduje ustąpienie objawów alergii.
  • Choroby nowotworowe wymagają radio- lub chemioterapii, w zależności od rodzaju komórek nowotworowych. Lecznicze znaczenie mogą mieć również zabiegi chirurgiczne.
  • Infekcje bakteryjne zwykle goją się w ciągu kilku dni po regularnym oczyszczeniu rany. W niektórych cięższych przypadkach przebieg choroby wymaga dodatkowego podania antybiotyków w postaci maści lub tabletek.
  • Inwazje pasożytów możesz leczyć za pomocą leków.
  • Zaburzenia hormonalne możesz leczyć za pomocą leków lub zabiegów chirurgicznych, w zależności od ich przyczyny. Na przykład nadczynność tarczycy możesz złagodzić dzięki terapii radiojodem.

Wskazówka! Sierść odzwierciedla stan zdrowia Twojego kociaka. Jeśli jest matowa i kudłata, to znak, że powinieneś o niego zadbać. Istnieją nieszkodliwe przyczyny wypadania sierści u kotów, takie jak sezonowa zmiana włosów wiosną i jesienią, która sama się reguluje. Istnieją jednak również choroby zakaźne, takie jak grzybica skóry, które możesz zwalczać wyłącznie przy użyciu specjalnego środka grzybobójczego.

Wypadanie włosów u kotów: jaka karma zapewnia zdrową sierść?

Niedobory składników odżywczych są spowodowane przez żywność złej jakości lub karmę nieodpowiednią dla danej grupy wiekowej kotów. W rezultacie może dojść do łuszczenia się skóry, matowej lub kudłatej sierści i wzmożonego wypadania włosów.  Przekarmienie jest również dla Twojego kota niezdrowe. Nie tylko brak składników odżywczych, ale także ich nadmiar może mieć negatywny wpływ na zdrowie kota i prowadzić do wypadania sierści. Właściciele kotów zazwyczaj podają im mieszankę karmy mokrej i suchej. Jednak te dwa rodzaje żywienia często nie są ze sobą skoordynowane. Czy jest to pokarm pełnowartościowy czy tylko uzupełniający? Karmy pełnoporcjowe są przeznaczone do podawania "samodzielnie": dostarczają one kotu wszystkich ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Oznacza to, że Twój kot otrzymuje optymalną i całkowicie zbilansowaną dietę, nie powinieneś mu zatem podawać niczego dodatkowego.

Ważne podczas zmiany sierści: pielęgnacja sierści od wewnątrz

Podczas zmiany sierści skóra Twojego kota wykonuje ciężką pracę. Dzięki diecie bogatej w białko i witaminy możesz wzmocnić skórę i sierść od wewnątrz.

Ważnymi składnikami są:

  • miedź
  • białka
  • cynk
  • witaminy A, B i E
  • kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6


Ciekawostka! Na etykietach wysokiej jakości karm dla kotów znajdziesz wszystkie informacje o zawartości białka i witamin. Również wszystkie inne składniki zawarte w karmie powinny zostać wyszczególnione. Jeśli masz wrażenie, że Twój kot nie może sobie poradzić ze zmianą sierści, koniecznie zapytaj swojego lekarza weterynarii o radę. Czasem może być konieczne leczenie lekarskie.



Podsumowanie

Wypadanie sierści u kotów nie zawsze jest powodem do niepokoju. Kilka zgubionych kocich włosów to zupełnie normalny objaw. O wypadanie sierści u kota powinieneś martwić się tylko wtedy, kiedy odkryjesz u niego łysinę lub stan zapalny lub gdy kot wpadnie w prawdziwą manię pielęgnacyjną swojego futerka.
Przyczyny wypadania sierści u kotów mogą mieć bardzo różne podłoże i nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Dlatego powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, czy przyczyną nie są pasożyty, niewłaściwa dieta czy może choroba.
Lśniąca, aksamitna sierść to znak, że Twój kociak ma się dobrze.

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!