Linienie i problemy z sierścią u kota
Dlaczego zdrowa sierść jest tak ważna dla kotów?
Koty są bardzo czystymi zwierzętami i poświęcają wiele godzin na codzienną pielęgnację futerka. Sierść kota spełnia więcej funkcji niż tylko ładny wygląd i utrzymanie ciepła, wraz ze skórą tworzy bowiem naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami i chroni skórę przed wilgocią, zimnem, oparzeniami słonecznymi, urazami oraz utratą wody i ciepła. Błyszcząca sierść jest bardzo widocznym wskaźnikiem zdrowia kota. Ponieważ język kota jest szorstki, idealnie nadaje się do utrzymywania sierści w dobrym stanie. W przypadku normalnego, niezwiązanego z chorobą wypadania włosów, kot używa również języka do wylizania z sierści wszystkich martwych włosów i łuszczącej się skóry, a także pcheł i innych pasożytów. To wyraźne dążenie do czystości jest niezwykle ważne dla Twojego futrzaka. Lizanie pobudza krążenie krwi i metabolizm, a także zmniejsza stres i prowadzi do odpoczynku i relaksu. Poprzez lizanie kot rozprowadza naturalne tłuszcze znajdujące się na sierści, które utrzymują temperaturę ciała i chronią kota przed wilgocią. Ślina działa ponadto jak naturalny środek antyseptyczny, zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących na zewnątrz. Lizanie zabija bakterie, pozbawiając je szans na wywołanie infekcji. Jeśli Twój kot łysieje lub ma matową sierść, nie ma to nic wspólnego z niewłaściwą lub niewystarczającą pielęgnacją: takie problemy skórne wymagają dokładnego zbadania.Przyczyny wypadania sierści u kotów
Niejeden właściciel kota zadaje sobie pytanie: dlaczego włosy kota wypadają? Każdy kot traci włosy, ponieważ ich żywotność jest ograniczona. Martwe włoski wypadają i są zastępowane przez nowe i ów proces wciąż się powtarza. Są również rasy silnie liniejące, takie jak persy czy maine coony, które tracą znacznie więcej podszerstka niż inne gatunki. Ponadto wszystkie koty mają sezonowy cykl linienia wiosną i jesienią, co pozwala na regulację temperatury ciała. Duża część sierści jest wylizywana i połykana przez kota podczas pielęgnacji. Prowadzi to do powstawania tak zwanych pilobezoarów czyli kul włosowych, które mogą powodować mdłości i odruch wymiotny. Regularne szczotkowanie luźnych włosów może temu zapobiec. Również dzięki zrównoważonej diecie bogatej w witaminy sezonowa zmiana włosów może trwać zaledwie od 2 do 3 tygodni.Czytaj: Jak unikać stresu u kotów i jak Twój kot może się zrelaksować.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów u kotów?
Pielęgnowanie sierści kota możesz wspomagać poprzez regularne szczotkowanie. Zapobiegniesz przez to również połykaniu przez Twojego kota zbyt dużej ilości włosów i tworzeniu się kul włosowych, których nie jest on w stanie strawić. Podczas szczotkowania możesz również regularnie sprawdzać stan sierści kota i zwracać uwagę na pojawiające się łyse miejsca na ciele. W ten sposób możesz w porę wykryć zmiany w sierści i na skórze i w razie potrzeby szybko zabrać kota do weterynarza.Jeśli przyczyną wypadania sierści u kota są pchły, roztocza, kleszcze lub inne pasożyty, to lekarz weterynarii może zastosować leczenie farmakologiczne, a także zalecić profilaktyczne podawanie leków przeciwpasożytniczych.
Ogromnie ważną rolę spełnia także żywienie kota, który zawsze powinien dostawać zdrową i zrównoważoną karmę. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli Twój kot cierpi na alergię lub nietolerancje pokarmowe. Wysokiej jakości karma jest podstawą zdrowia kota, o czym świadczy lśniąca i gładka sierść.
Za wszelką cenę unikaj stresu i nudy w kocim domu! Upewnij się, że otoczenie, w którym przebywa Twój pupil, jest odpowiednie, a w przypadku kotów przebywających w domu, zadbaj o to, aby ich instynkt zabawy i polowania był odpowiednio zaspokajany. Kotom domowym musisz bezwzględnie zapewnić zajęcie i zorganizować zabawy.
Jak leczy się wypadanie włosów?
Wypadanie włosów u kotów: jaka karma zapewnia zdrową sierść?
Niedobory składników odżywczych są spowodowane przez żywność złej jakości lub karmę nieodpowiednią dla danej grupy wiekowej kotów. W rezultacie może dojść do łuszczenia się skóry, matowej lub kudłatej sierści i wzmożonego wypadania włosów. Przekarmienie jest również dla Twojego kota niezdrowe. Nie tylko brak składników odżywczych, ale także ich nadmiar może mieć negatywny wpływ na zdrowie kota i prowadzić do wypadania sierści. Właściciele kotów zazwyczaj podają im mieszankę karmy mokrej i suchej. Jednak te dwa rodzaje żywienia często nie są ze sobą skoordynowane. Czy jest to pokarm pełnowartościowy czy tylko uzupełniający? Karmy pełnoporcjowe są przeznaczone do podawania "samodzielnie": dostarczają one kotu wszystkich ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Oznacza to, że Twój kot otrzymuje optymalną i całkowicie zbilansowaną dietę, nie powinieneś mu zatem podawać niczego dodatkowego.Ważne podczas zmiany sierści: pielęgnacja sierści od wewnątrz
Podczas zmiany sierści skóra Twojego kota wykonuje ciężką pracę. Dzięki diecie bogatej w białko i witaminy możesz wzmocnić skórę i sierść od wewnątrz.Podsumowanie
Wypadanie sierści u kotów nie zawsze jest powodem do niepokoju. Kilka zgubionych kocich włosów to zupełnie normalny objaw. O wypadanie sierści u kota powinieneś martwić się tylko wtedy, kiedy odkryjesz u niego łysinę lub stan zapalny lub gdy kot wpadnie w prawdziwą manię pielęgnacyjną swojego futerka.Przyczyny wypadania sierści u kotów mogą mieć bardzo różne podłoże i nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Dlatego powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, czy przyczyną nie są pasożyty, niewłaściwa dieta czy może choroba.
Lśniąca, aksamitna sierść to znak, że Twój kociak ma się dobrze.
Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!