Jeśli mieszkasz z kotem lub planujesz jego zakup, to zapewne zadajesz sobie pytanie, jak długo kot może zostać sam w domu. Czy może spędzić samotnie całą dobę lub nawet kilka dni? Co zrobić ze zwierzęciem, kiedy odwiedzamy rodzinę, wybieramy się na urlop, wyjeżdżamy służbowo czy też spontanicznie udajemy się na wypoczynek za miasto? W takich sytuacjach często zostawiamy klucze przyjaciołom, sąsiadom czy rodzinie, aby podlewali kwiaty. Czy kot wytrzyma sam w domu bez Twojej opieki? Jako odpowiedzialny właściciel powinieneś swoją nieobecność dobrze zaplanować.


Kot sam w domu – kiedy kupić kota?

Biorąc kota pod swój dach, powinieneś kierować się jego dobrem i myśleć odpowiedzialnie. Zakup kota musi być zaplanowany tak, aby kot miał możliwość zasymilowania się w nowym miejscu oraz spędzenia czasu z Tobą. W obcym dla niego otoczeniu kot nie powinien dłużej zostawać sam w domu. Dlatego moment zakupu kociaka, powinien być rozsądnie przemyślany. Najlepszym momentem na kupno lub adopcję zwierzęcia jest zatem okres, kiedy dużo czasu spędzasz w domu, np. okres powakacyjny po powrocie z wypoczynku.

Ciekawostka Według danych statystycznych najwięcej kotów trafia do nowych domów w okresie świąt oraz po wakacjach. Większość z nas kupuje koty w ramach prezentu.



Kot na wakacjach?

Wraz z kupnem kota powinieneś liczyć się z tym, że w przyszłości będziesz musiał zaplanować podróże z wyprzedzeniem i zapewnić pupilowi odpowiednią opiekę. Musisz być świadomy tego, że chcąc posiadać kota, nie powinieneś traktować go jak problem, kiedy planujesz wyjazd urlopowy. Na pytania dotyczące opieki nad kotem podczas Twojej nieobecności, powinieneś odpowiedzieć sobie już przed zakupem kota. Kot staje się równoprawnym członkiem Twojego domu, więc troska o jego dobro jest podstawowym zadaniem.

Pamiętaj! Podczas dłuższych nieobecności umieść w domu dwie kuwety, aby Twój kot mógł czuć się komfortowo. Dodatkowo zleć opiekunce, sąsiadowi lub komuś innemu spędzenie czasu z kotem i wyczyszczenie kuwety (nawet jeśli jest ich więcej niż dwie). Koty to czyste i schludne zwierzęta i jeśli regularnie nie wymienisz piasku, jest to dla kota nieestetyczne.


Czy mały kotek może zostać sam w domu?

Jeśli masz małego, młodszego niż 4 miesiące kociaka, nie powinieneś zostawiać go samego na dłużej niż kilka godzin. Młode kotki są bardzo wrażliwe i muszą być regularnie monitorowane. Wspólne spędzanie czasu umacnia Wasz związek, a Twoja obecność korzystnie wpływa na rozwój zwierzaka. Dla prawidłowego rozwoju kociaka ważne są także zabawki, dlatego nie zapomnij o wypełnionych jedzeniem zabawkach logicznych, zostawionych na czas Twojej nieobecności.

Ważne Kiedy wychodzisz z domu, upewnij się, że otoczenie kota jest dla niego przyjazne, a wszelkie potencjalne zagrożenia zostały usunięte.


Sprawdź nasze produkty i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojego kota:



Kiedy kot może dłużej zostać sam w domu?

Po upływie czwartego miesiąca życia możesz zostawiać kociaka samego na trochę dłużej i sprawdzać, czy nic mu nie jest po powrocie. Pozostawianie kociaka samego na krótkie okresy jest dobrym sposobem na nauczenie go, jak radzić sobie samemu i znaleźć nowe sposoby spędzania czasu i zapewnienia sobie zajęcia. Zwiększa to jego samodzielność i pewność siebie.


Jak długo może być kot sam w domu?

Trenując systematycznie Twojego pupila, możesz stopniowo przyzwyczajać go do spędzania samotnie czasu, np. podczas Twoich godzin pracy. W zależności od temperamentu, Twój kot będzie spędzał chwile nieobecności na drzemce lub na zabawie, wszak każde zwierzę ma własną osobowość i różne przyzwyczajenia. Niektóre koty potrzebują dużej uwagi swoich właścicieli i trudniej jest im zostać samemu. Zdarzają się takie, które stale potrzebują obecności człowieka i miauczą niespokojnie, gdy go nie ma. Jeśli masz z tym do czynienia, porozmawiaj z behawiorystą, który pomoże Ci zidentyfikować przyczynę problemu i znaleźć rozwiązanie, aby Twój kot mógł się uspokoić i zrelaksować.

Powinieneś o tym wiedzieć! Istnieje wiele możliwości opieki nad kotem podczas Twojej nieobecności. Pamiętaj, że koty są niezależnymi i terytorialnymi zwierzętami. Zazwyczaj czują się one przywiązane do swojego środowiska domowego i potrzebują znacznie więcej czasu niż psy, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Dlatego najlepiej, aby kot był odwiedzany przez opiekunkę, a nie umieszczany w schronisku lub w domu znajomych.

Większość kotów jest niezależna i chętnie samodzielnie patroluje swoje otoczenie. Kot o takim charakterze może - przy odpowiednim przygotowaniu – poradzić sobie sam nawet przez kilka dni, pod warunkiem, że ktoś będzie przychodził regularnie, aby go karmić, bawić się z nim i czyścić kuwetę. Jeśli Twój kot wychodzi na zewnątrz, korzystając z kociej klapy, ma możliwość odkrywania świata zgodnie ze swoją naturą i jest w dużej mierze niezależny od Twojej obecności. Wyjeżdżając na dłużej, nigdy jednak nie zostawiaj go samemu sobie – zorganizuj zaufaną osobę, która regularnie pojawi się w mieszkaniu i doglądnie zwierzaka.

Pamiętaj Zwracaj baczną uwagę na osobowość i zachowanie kota, a pozwoli Ci to na zapewnienie mu dobrego samopoczucia, stosownie do jego nawyków.


Kot sam w domu podczas pracy

Większość z nas pracuje poza domem, pozostawiając nasze ukochane zwierzęta same przez znaczną część dnia.

Powinieneś przestrzegać następujących zasad:

  • upewnij się, że Twój kot ma wystarczającą ilość jedzenia i czystej wody na cały dzień,
  • upewnij się, że usunąłeś z jego zasięgu wszystkie potencjalnie szkodliwe przedmioty lub produkty,
  • zorganizuj kotu zajęcie i stwórz dla niego otoczenie, które będzie dla niego pełne wrażeń, tak, aby był zajęty i się nie nudził.


Kot sam w domu: ważne zasady

Jest wiele sposobów na poprawę jakości życia Twojego kociaka i sprawienie, aby jego dzień był interesujący, gdy Ty będziesz w pracy.

Oto kilka z nich:

  • Upewnij się, że w pomieszczeniach mieszkalnych kot ma wystarczająco dużo naturalnego światła.
  • Zapewnij kotu kilka wysokich legowisk w domu, zwłaszcza na parapetach, z których będzie mógł obserwować wydarzenia na zewnątrz.
  • Zapewnij kotu dużą ilość zabawek, które są niewyczerpanym źródłem zabawy.
  • Drzewko dla kota zapewnia mu bezpieczne i ekscytujące możliwości wspinania się.
  • Fontanna sprawi, że Twój kot z chęcią będzie pił wodę.
  • Telewizor lub radio ustawione w niskiej tonacji również mogą dotrzymać kotu towarzystwa.
  • Mała kocia dżungla ze smacznymi roślinami w domu lub na zewnątrz, takimi jak kocia trawa lub kocimiętka, zapewni mu urozmaicenie.
  • Jeśli masz prawdziwy ogród, możesz stworzyć przyjazne kotu, ogrodzone miejsce i zostawiać go na zewnątrz w ciągu dnia. Upewnij się, że ma dużo cienia, pożywienia i wody. Programowalna klapka dla kota pozwoli mu wychodzić z domu, ale nie dopuści do niego innych zwierząt.
  • Pomyśl o kupnie drugiego kota. Wiele kotów lubi towarzystwo innego kota, pod warunkiem, że mają one zgodne charaktery i osobowości. Zajmuje to dużo czasu i wymaga kilkutygodniowego okresu adaptacyjnego, zanim pozostawimy je same na cały dzień roboczy, ale może być dobrym rozwiązaniem w przypadku długotrwałego rytmu pracy.

Powinieneś o tym wiedzieć! Towarzystwo drugiego kota może przynieść wiele radości Twojemu pupilowi, który dzięki temu lepiej zniesie samotne chwile w domu. Ale obecność drugiego zwierzaka może także powodować stres. Dlatego ostrożnie rozważ decyzję o kolejnym kocim lokatorze, jeśli Twój pupil jest wyjątkowo wrażliwy.


Kiedy kot może zostać sam w domu?

Jeśli chcesz wyjechać w podróż, powinieneś zapewnić swojemu kotu jak najlepszą opiekę. Opiekun przychodzący do domu, np. sąsiad dający kotu karmę, wodę i czyszczący kuwetę, nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Wczuj się w rolę kota, który nie rozumie, że wyjeżdżasz i dlaczego to robisz. Chociaż nie dzieje mu się żadna krzywda, kociak nie wie, na jak długo wyjechałeś, kiedy wrócisz oraz czy ktoś go odwiedzi.

Organizując kotu dłuższą opiekę, zwróć uwagę na poniższe aspekty:

  • kto przychodzi do kota,
  • ile czasu dana osoba będzie poświęcać Twojemu pupilowi,
  • jak często Twój kociak będzie odwiedzany,
  • mieszkanie powinno być regularnie wietrzone, aby zapewnić kotu należytą ilość świeżego powietrza.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu z Twojej strony kot poradzi sobie i zaakceptuje daną sytuację i będzie czuł się bezpiecznie, gdy zostanie sam w domu. Zazwyczaj nie ma z tym żadnych problemów.

Uwaga! Wybór opiekuna nie powinien być przypadkowy. Powinna być to osoba zaufana i odpowiedzialna - która np. nie zapomni odwiedzić kota. Ponadto koci opiekun musi cieszyć się sympatią zwierzaka, bo już Twoja nieobecność jest dla niego wystarczająco stresująca. Do opieki nad kociakiem wybierz zatem kogoś, kto go zna i z wzajemnością lubi.




Kot sam w mieszkaniu: tego powinieneś unikać

Sporadyczne odwiedziny kociego opiekuna, jednorazowo na kilka minut co 2-3 dni na pewno negatywnie odbiją się na psychice kota. Kot, by zachować "zdrowie psychiczne" i nie popaść np. w depresję, musi mieć regularnie dostarczane bodźce zewnętrze, czy to przez człowieka, czy przez inne zwierzę. Nie możesz dopuścić do tego, że po takich wyjazdach, kot zostając sam w domu, popadnie w skrajne stany emocjonalne i stanie się zrezygnowany lub agresywny.

Koty same w domu – kocie życie we dwójkę

Jeśli często jesteś w rozjazdach zawodowo czy prywatnie, warto, abyś posiadał dwa koty. Kot w towarzystwie przyjaciela będzie miał się z kim bawić, do kogo przytulać i na pewno nie będzie się nudził. Pamiętaj jednak, że tak jak my, również koty mogą być dla siebie najlepszymi przyjaciółmi, ale i wrogami. To ważne, aby lubiły spędzać ze sobą czas. Decydując się na posiadanie kota, najlepiej od razu zdecydować się na posiadanie dwóch, najlepiej rodzeństwa. Wspólne dorastanie i więzy krwi zapobiegną w znacznym stopniu ewentualnym konfliktom pomiędzy zwierzakami. Jeżeli posiadasz jednego kota i chciałbyś zapewnić mu towarzystwo, powinieneś z rozsądkiem i uwagą wybrać dla niego przyjaciela. Szukając drugiego kota warto, abyś wcześniej zapoznał się z jego charakterem i dobrał go odpowiednio do temperamentu posiadanego już pupila. Bardzo ważne jest umiejętne wprowadzenie go na terytorium pierwszego kota i przyzwyczajanie zwierząt do siebie. 

Warto o tym wiedzieć! Jeżeli posiadasz dwa koty, które się świetnie rozumieją, wspólnie bawią i lubią, możesz spokojnie wyjechać z domu. Kot zostawiony z drugim kotem nie będzie przeżywał stresu związanego z samotnością i nie będzie się nudził.

Podsumowanie

Na pytanie na jak długo można zostawić kota samego w domu, nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od kota oraz Twojego wysiłku, włożonego w przyzwyczajenie go do przebywania samemu. Nie powinieneś rezygnować z życia na korzyść kota, ale nie wolno Ci także ignorować jego potrzeb. Na podstawie oceny charakteru i zachowania Twojego kota powinieneś wybrać najlepszą dla niego opcję. Z reguły polecane jest posiadanie dwóch kotów oraz godnej zaufania i odpowiedzialnej osoby, która będzie się nimi opiekowała. Koty mają wtedy poczucie bezpieczeństwa i dobrze znoszą Twoją nieobecność.