Koty są bardzo niezależnymi zwierzętami i można je wyszkolić tylko do pewnego stopnia. Tresura kota za pomocą klikera jest dobrą metodą edukacyjną, dzięki której nauczysz swojego pupila podstawowych zasad i kilku sztuczek. Aby osiągnąć sukces, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Niektóre koty są chętne do nauki, inne wymagają znacznie więcej czasu i poświęcenia. Kliker dla kota pomoże Ci osiągnąć cel. Dowiedz się, jak działa szkolenie klikerowe i jakich ćwiczeń możesz nauczyć Twojego futrzaka.


Kliker dla kota – co to jest?

Trening klikerowy to metoda szkoleniowa, w której pożądane zachowanie Twojego zwierzaka wzmacniasz za pomocą sygnału dźwiękowego. Kliker dla kota to niewielki, mieszczący się w dłoni przedmiot z przyciskiem, pod którym zamontowana jest blaszka. Naciśnięcie przycisku powoduje zgięcie blaszki, która wydaje krótki, wyraźny dźwięk kliknięcia. Kliker jest bardzo wygodny w użyciu i mieści się w kieszeni spodni. Możesz go także nosić na pasku przy nadgarstku lub na szyi, dzięki czemu jest zawsze pod ręką. Kliker dla kota możesz zastąpić również innym sygnałem akustycznym, takim jak dzwonek, klakson lub gwizdek. Pamiętaj jednak, że dźwięk musi być na tyle głośny, aby przyciągnął uwagę kota i był dla niego wyjątkowy. Aby osiągnąć sukces, wyuczonego sygnału nie możesz zmieniać w trakcie szkolenia. Sygnał kliknięcia, dzwonka czy też gwizdka jest wciąż taki sam i pozbawiony emocji, w przeciwieństwie do ludzkiego głosu, dlatego jest on o wiele efektywniejszy.

Kot leżący na podłodze
W treningu klikerowym kot w zabawie poznaje rzeczy, których człowiek chce go nauczyć.


Trening z klikerem: skąd pochodzi?

Metoda szkolenia klikerowego wywodzi się z badań behawioralnych, której twórcą był psycholog Burrhus Frederic Skinner. Według jego teorii proces nauki ma miejsce wtedy, gdy pożądane zachowanie zwierzęcia jest wielokrotnie pozytywnie podkreślane w określonym czasie (uczenia się) w postaci nagrody.

Mogą to być np.:

  • smakołyki
  • przytulanie 
  • poświęcenie kotu pełnej uwagi 


Metoda klikerowa wzmacnia kocio-ludzką przyjaźń

Nie bez powodu animaloterapeuci polecają trening klikerowy, zwłaszcza dla kotów. Pamiętaj, że Twój kociak uwielbia spędzać z Tobą czas. Lubi, gdy się z nim bawisz, dostarczasz mu nowych bodźców i stawiasz wyzwania, pozwalające na aktywność fizyczną i trening dla szarych komórek. Szkolenie z klikerem to doskonały sposób na interakcję z kotem oraz wspólne spędzanie czasu. Najlepiej, jeśli tresując kota za pomocą klikera sięgniesz po specjalny, szczególnie pyszny przysmak, który dodatkowo podniesie atrakcyjność jednostek treningowych. 
Uwaga! Pamiętaj, że kara dla kota to absolutne tabu! Stosując kary możesz zniweczyć wszystko, co dotąd osiągnąłeś. Kot może zacząć kojarzyć sygnał klikera z niewłaściwymi bodźcami -  w najgorszym przypadku z negatywnymi doświadczeniami, których dostarczyła mu kara.


Czy trening klikerowy jest odpowiedni dla każdego kota?

  • Szkolenie klikerowe jest odpowiednie dla każdej rasy kotów.
  • Niezależnie od wieku koty mogą nauczyć się wielu różnych zachowań dzięki tej metodzie szkolenia.
  • W przypadku tresury z klikerem nie musisz przestrzegać żadnych konkretnych pór dnia.

Wskazówka! Daj kotu czas na przyzwyczajenie się do dźwięku klikera, pozwól mu go powąchać i „się zaprzyjaźnić”. Powinieneś wcześniej zapoznać się z urządzeniem, abyś potrafił je niezawodnie obsługiwać.


Tresura kota z klikerem krok po kroku

Szkolenie klikerowe polega na klikaniu za każdym razem, gdy Twój kociak zachowa się tak, jak tego od niego oczekujesz. Aby wzmocnić pożądane zachowanie, musisz kliknąć od razu, najpóźniej w ciągu dwóch sekund, gdy Twój pupil zrobi coś według Twojej myśli. Najpierw kliknij, a zaraz potem podaj mu smakołyk. Taki system nagród motywuje futrzaka do powtarzania w przyszłości tego, co mu przekazałeś i czego się nauczył.

Unikaj kar

Pamiętaj, żebyś ignorował niepożądane zachowania, zamiast kota za nie karać. Kara jest kontraproduktywna, bo może sprawić, że Twój pupil całkiem straci chęć do nauki. Karząc kota podczas treningu osiągniesz odwrotny efekt: zwierzę skojarzy kliker z negatywnym doświadczeniem i w przyszłości będzie przyjmowało postawę obronną. Dla kota dźwięk klikera będzie oznaczał coś negatywnego. Nauka powinna być przyjemnością dla was obojga, a kara nie ma tu miejsca.

Trudne zadania podziel na części

Staraj się, aby ćwiczenia były proste i nieskomplikowane. Twój kot powinien zawsze rozumieć i dokładnie wiedzieć, czego od niego oczekujesz. Jeśli chcesz, aby kociak wykonał stosunkowo skomplikowane zadanie, nie próbuj przekonać go do zrobienia wszystkiego naraz. Trudne sztuczki najlepiej rozbij na małe zadania i proste odcinki. W ten sposób będziesz zbliżał się do celu krok po kroku.

Pozwól sobie i kotu na przerwy

Najważniejsze, abyś Ty nie stracił motywacji, jeśli skomplikowane zadania czy sztuczki zajmą trochę więcej czasu niż zaplanowałeś. Każdy kot ma swoje tempo i proces uczenia jest indywidualny dla każdego zwierzaka. Czasem potrzeba czasu i dużej cierpliwości, bo nic się nie udaje lub kot nie ma najmniejszej ochoty. Nie zniechęcaj się! Zrób sobie przerwę i daj kociakowi odetchnąć, aby nabrał motywacji.

Kot podnoszący łapkę
Klikanie może do pewnego stopnia edukować koty i uczyć je sztuczek.


Jak przyzwyczaić kota do klikera?

Koty z reguły pozytywnie reagują na nagrodę w postaci smakołyków. Zazwyczaj okazują ciekawość na sam szelest torebki z jedzeniem. Ten dźwięk to zatem łatwy sposób na przyzwyczajenie kota do klikera. W momencie, gdy kociak przychodzi do Ciebie, klikasz i nagradzasz go bezpośrednio smakołykiem. Następnie odsuń się o kilka kroków i powtórz ćwiczenie ponownie. Twój futrzak szybko zrozumie: zawsze, gdy usłyszy dźwięk kliknięcia, po niedługiej chwili nastąpi nagroda. Tę procedurę możesz wykorzystać do nauki każdego innego zachowania. Jeśli kot zachowa się w pożądany sposób, potwierdź to natychmiast dźwiękiem kliknięcia, a następnie nagrodą. Kociak zapamięta tę zależność i z dużym prawdopodobieństwem świadomie powtórzy pożądane zachowanie.
Pamiętaj! Sesja treningowa nie powinna obejmować więcej niż dziesięć powtórzeń, bo trening klikerowy ma być dla kota zabawą. Powtórz ćwiczenia tego samego dnia o późniejszej porze lub nazajutrz, ale nie zmuszaj kota, jeśli nie ma ochoty.


Tresura kota: kliker w pigułce

  • Naucz kota, że po każdym kliknięciu następuje nagroda.
  • Twój futrzak zrozumie, które zachowania wywołują kliknięcie i nagrodę.
  • Kociak będzie świadomie zachowywał się w pożądany sposób, aby zwrócić Twoją uwagę i zostać nagrodzonym.

Wskazówka! Jeśli używasz smakołyków, ukryj je najlepiej w specjalnej torebce, przymocowanej do paska lub szlufki spodni. Trzymane w garści mogą kota rozpraszać, nęcąc go zapachem. Taki woreczek na przysmaki będziesz miał na podorędziu i możesz nagrodzić kota zaraz po kliknięciu.


Tresura kota: bez tego ani rusz

Czy potrafisz obchodzić się z klikerem? Czy Twój kot zrozumiał, że dźwięk kliknięcia wiąże się z nagrodą? Jeśli tak, to możesz pogłębić ćwiczenia z klikerem i nauczyć kota specjalnych sztuczek.
Ciche miejsce 
Ważne jest, abyś zawsze wykonywał ćwiczenia w spokojnym miejscu. Dzięki temu Twój pupil będzie mógł w pełni skupić się na szkoleniu, nie rozpraszany wrażeniami akustycznymi czy wizualnymi.
Dużo czasu
Wygospodaruj odpowiednią ilość czasu na trening z kotem, tak abyście oboje mogli w pełni skupić się na klikerze.
Rozpoznawalny sygnał
Niektórzy właściciele kotów używają konkretnego koca lub dywanu, aby dać kotu specjalny sygnał do treningu. 
Warto o tym wiedzieć! Szkolenie klikerowe daje możliwość nauczenia kota pożądanych zachowań. Trening z klikerem nie polega na wymuszaniu na zwierzęciu określonych zachowań. Najwyższym priorytetem jest to, aby Twój kot podczas ćwiczeń dobrze się bawił i cieszył się wspólnym czasem z Tobą.


5 zasad szkolenia klikerowego z kotem

  1. Timing jest bardzo ważny: podawaj nagrodę bezpośrednio po naciśnięciu na kliker, aby kot widział zależność między swoim zachowaniem a sygnałem akustycznym. 
  2. Bądź konsekwentny: tylko w ten sposób możesz nauczyć kota prawidłowego zachowania. Robiąc wyjątki, zagrażasz sukcesowi szkolenia. 
  3. Ćwicz cierpliwość: nie każde zwierzę uczy się równie szybko. Nagradzaj kota tylko za pożądane zachowanie, ignorując niepożądane.
  4. Bądź wyrozumiały: nie karz kota, bo dźwięk klikera skojarzy z negatywnym doświadczeniem, a Ty zmniejszysz prawdopodobieństwo, że futrzak chętnie weźmie udział w szkoleniu.
  5. Rozłóż trudne zadania na części pierwsze: jeśli chcesz nauczyć kociaka specjalnych sztuczek, zacznij od łatwiejszych ćwiczeń.
 

Ćwiczenia dla kota o rożnym stopniu trudności

Przykłady ćwiczeń i poszczególne poziomy ich trudności przedstawiamy w poniższej tabeli.

Ćwiczenie

Poziom trudności

Wykonaj siad: kot powinien usiąść w określonym miejscu, na przykład na krześle.

Łatwy

Połóż się na komendę.

Łatwy

Skok przez pierścień: skoki mogą odbywać się przez małe płotki lub przez obręcz.

Średni

Samodzielnie wejdź do skrzyni transportowej.

Średni

Obróć się: zachęć kota do "przewrócenia się" lub chodzenia w kółko.

Średni

Daj łapę: aby otrzymać jedzenie, kot musi podać łapę.

Średni

Zabawa w chowanego: koty uwielbiają się chować i czaić. Jeśli masz kosz lub tunel dla kotów, a najlepiej pudełko — lub jeśli ukryjesz się przed kotem za drzwiami, szybko rozwinie się fajna gra w chowanego.

Średni



Kliker dla kota - co daje?

Kliker to idealny trening dla kotów, które w dzień powszedni bez żadnych rozrywek szybko się nudzą. Trening klikerowy to dla kota sensowne zajęcie i mile widziane urozmaicenie.

Dzięki takiemu szkoleniu możesz nauczyć go różnych sztuczek, na przykład:

  • Siadanie na komendę
  • Podawanie łapki
  • Balansowanie
  • Aportowanie

Kliker dla kota to także sposób na to, aby zwierzak nauczył się istotnych rzeczy w codziennym życiu.

Należą do nich na przykład:

  • Używanie drapaka
  • Wchodzenie do skrzynki transportowej bez obaw
  • Korzystanie z kuwety
  • Przejście przez drzwiczki dla kota
Uwaga! Szkolenie klikerowe nie nadaje się jako środek wychowawczy do przełamywania nawyku niepożądanego zachowania. Służy jedynie jako pozytywne wzmocnienie pożądanych działań. Nigdy nie klikaj poza treningiem — sygnał straci wtedy znaczenie.


Podsumowanie

Szkolenie klikerowe z kotem to dobry sposób na edukację w formie zabawy. Ważne jest, abyś miał wystarczająco dużo cierpliwości, a kociak czerpał przyjemność z ćwiczeń, zabawy i interakcji z Tobą. Inaczej szkolenie nie będzie miało efektu.