Jak często karmić kota?
Elementarne pytanie stawiane przez większość kocich opiekunów brzmi: jak często karmić kota? I bardzo słusznie. Odpowiedni rytm karmienia wpłynie wszak nie tylko na zdrową sylwetkę naszego futrzanego przyjaciela, ale przede wszystkim na jego dobre samopoczucie i harmonijny przebieg dnia. W naszym artykule dowiesz się, ile kalorii dziennie powinien otrzymywać kot i od czego zależy ilość jego posiłków.
Rytm posiłków zależy od wieku, aktywności i stanu zdrowia kota
Częstotliwość kocich posiłków i zapotrzebowanie zwierzaka na kalorie zmieniają się wraz z wiekiem, zależą jednak także od stanu zdrowia kota i stopnia jego aktywności. Inne zapotrzebowanie na pokarm będą miały kocięta, inne koty dorosłe, a jeszcze inne koty starsze. To, ile razy dziennie karmić kota, podyktowane jest w dużej mierze również stopniem jego swobody: koty nieopuszczające domowych pieleszy powinny mieć inny jadłospis i rytm żywienia niż kocie wagabundy, pozostające w ciągłym ruchu, ale stołujące się nierzadko bezpośrednio na łonie natury. Jeszcze inne potrzeby żywieniowe mają czworonogi cierpiące na rozmaite schorzenia.
Czym i jak często karmić kocią mamę?
Myśląc o kociętach, należy pamiętać o kociej mamie – to, co damy jej do jedzenia, przekaże potomstwu. Dlatego jej dieta powinna być zbilansowana, posiadać odpowiednią ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Kotka karmiąca potrzebuje większej ilości płynów. Poza tym wiele kotów nie przepada za wodą. Natomiast kiedy jej laktacja jest za mała wówczas warto wspomóc kocięta poprzez dokarmianie.
Jak często karmić małego kotka?
Kocięta poniżej 4 tygodnia życia dostają zwykle wystarczająco dużo pokarmu od swojej mamy i nie muszą być dożywiane. Czasem jednak mają tak liczne rodzeństwo, że pokarmu nie wystarcza. Innym razem kotka z jakiegoś powodu odrzuca potomstwo, a czasami taki maluch to uliczna znajda. Jeśli więc kociak nie ma mamy lub przybiera na wadze poniżej 100g tygodniowo, powinien dostawać preparat mlekozastępczy, których wybór na rynku jest już całkiem spory. Można go karmić pipetką do zakraplania lub specjalną buteleczką dla małych kociąt. Preparat należy podawać kilka razy na dzień w małych ilościach – maluszek zwykle sam przestaje ssać, kiedy zaspokoi głód. Obowiązkowo należy ważyć kotka co najmniej dwa do trzech razy w tygodniu, aby kontrolować przyrost masy ciała.
Kocia dieta od 4 tygodnia
Od około czwartego tygodnia życia kotka powoli zaczyna odstawiać kocięta – to najlepsza pora, aby do kociej diety stopniowo wprowadzić pokarmy stałe. Jeśli maleństwo było sztucznie dokarmiane, można do preparatów mlekozastępczych zacząć dodawać drobno posiekane mięso (surowe lub gotowane) i taką mieszankę podawać plastikową łyżeczką.
Najważniejszą zasadą jest rozłożenie dziennej dawki pokarmu na kilka, zwykle 4-6 posiłków. Taki sposób karmienia nie obciąża kocich żołądków i jest zgodny z naturalnym sposobem odżywiania się kotów. Zarówno młode, jak i dorosłe koty wolą jeść mało, ale często.
Ile razy karmić kota dorosłego?
Kot staje się dorosły wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej, czyli około ósmego miesiąca życia. Jednak jego umysł niekoniecznie nadąża za ciałem. Dojrzały rzeczywiście staje się, kiedy ukończy około półtora roku, wówczas jego rozwój społeczny, fizyczny i behawioralny dogania poziomem rozwój płciowy. Wciąż jednak pozostaje drapieżnikiem, więc w jego diecie powinno dominować białko zwierzęce. Poza wszelką dyskusją pozostaje fakt, że należy kota karmić najlepszej jakości karmą gotową, jeśli nie mamy czasu lub ochoty na przygotowywanie posiłków samodzielnie. Dorosłego kota należy karmić min. 4 razy dziennie.
Karmienie kota a wychowanie
Niezależnie od tego, jak często będziesz karmić swojego kota, pamiętaj, aby nie dawać mu za dużych porcji naraz, bo grozi to problemami gastrycznymi. W żadnym wypadku Twój kot nie powinien mieć także stałego dostępu do jedzenia, bo to najlepsza droga do nadwagi. Z braku innych zajęć będzie korzystał z kulinarnego raju i wciąż dojadał. Nie daj się swojemu kotu terroryzować – jeśli raz ulegniesz natarczywemu naleganiu napełnienia jego miski o brzasku czy w środku nocy, niedługo stanie się to rutyną. Zadbaj o to, aby Twój kociak dostawał dzienną dawkę, dostosowaną do jego aktualnych potrzeb i podzieloną na kilka porcji, ale nie pozwól mu na manipulacje.
Najczęstsze błędy w karmieniu kota
Niedoświadczonym kociarzom zdarza się popełniać błędy, jeśli chodzi o częstotliwość karmienia swoich futrzaków oraz rytuałów żywieniowych.
Ostrożnie z dodatkami
Należy uważać z podawaniem dodatkowych witamin w okresie wzrostu kota. Zanim w dobrej wierze zaczniesz uzupełniać dietę kociaka o różne suplementy witaminowo-mineralne, zasięgnij porady weterynarza lub dietetyka. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tych składników diety może być szkodliwy.
Normalna waga kota
Przeciętnej wielkości dorosły kot domowy powinien ważyć między 4 a 5 kilogramów. Jednak nie można wszystkich futrzaków mierzyć jedną miarą. Ich waga będzie uzależniona od typu budowy, płci, stopnia aktywności oraz rasy. Kocury są z reguły cięższe od kotek, a niektóre rasy osiągają nawet dwu- lub trzykrotną wagę przeciętnego przedstawiciela tego gatunku, między innymi maine coon, koty bengalskie czy syberyjskie. Ale jak rozpoznać u kota nadwagę? Przekonasz się o tym, jeśli żebra są trudno wyczuwalne, a dolny zarys brzucha z boku znajduje się na tym samym bądź niższym poziomie niż kontur klatki piersiowej.
Regularna kontrola wagi ciała
Warto kontrolować wagę swojego mruczka raz na dwa miesiące, bo przybiera się łatwo i przyjemnie, ale o wiele trudniej schudnąć. Odchudzanie kota jest równie przykre dla pupila, co dla jego właściciela. Kot jest nieszczęśliwy, bo jest głodny, a właściciel czuje się winny, bo widzi błagalne i pełne wyrzutów spojrzenia swojego ulubieńca. Dlatego i w tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć, a właściwie odejmować od pyszczka. Żeby uniknąć nadwagi i jej skutków u kota, warto się zapoznać ze sposobem obliczania dziennej ilości kalorii, jaką powinien dostawać dorosły kot.
Dzienne zapotrzebowanie energetyczne
Aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, ile i jak często powinien jeść kot, musimy zacząć od ustalenia dziennego zapotrzebowania energetycznego naszego mruczka. To nic innego jak ilość energii, czyli konkretnie ilość kalorii, którą każdego dnia powinieneś dostarczyć swojemu kotu w pożywieniu, aby jego organizm zachował zdrowie i prawidłowo funkcjonował.
Spoczynkowe zapotrzebowanie na energię
Chcąc obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne kota, powinieneś wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Pierwsza to spoczynkowe zapotrzebowanie na energię, określane skrótem RER (z ang. resting energy requirement). Ta wartość mówi o ilości energii, jakiej kot potrzebuje do podstawowych funkcji życiowych, czyli np. trawienia pokarmu, oddychania, bicia serca itp. Aby obliczyć RER, najlepiej posłużyć się tym wzorem: RER = 70 x masa ciała kota 0,67.
Dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną
Życie kota nie składa się jednak rzecz jasna tylko z oddychania i pompowania przez serce krwi, nawet jeśli największe kocie leniwce nierzadko sprawiają takie wrażenie. Aby dojść do miski z jedzeniem, wspiąć się na regał w pokoju czy upolować zabawkę – a czasem nawet mysz! – kot potrzebuje jednak dodatkowej porcji energii. Ta wartość to dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną, określane po angielsku skrótem DER (daily energy requirement). Ten rodzaj energii obejmuje poziom aktywności ruchowej naszego kota, jego wiek, stan fizjologiczny (np. ciąża czy karmienie kociąt) oraz stan zdrowia.
Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną?
W skład DER wchodzi wartość RER, a wzór wygląda następująco:
DER = k x RER
Wartość k to współczynnik przeliczeniowy, który należy zamienić jedną z podanych niżej liczb – tą, która najlepiej oddaje stan naszego kota.
Karmienie kota z problemami gastrycznymi
Kiedy kot choruje lub z powodu podeszłego wieku zaczyna niedomagać, często ma problemy gastryczne: biegunkę, obstrukcje, wymioty, zaburzenia trawienia czy nietolerancje pokarmowe. Wtedy - zawsze w porozumieniu z lekarzem weterynarii lub dietetykiem - należy wdrożyć specjalną karmę weterynaryjną. Jest ona tak skomponowana, aby była lekkostrawna i jednocześnie wysoko przyswajalna. Niejednokrotnie zawiera substancje, które łagodzą stany zapalne w kocim przewodzie pokarmowym. Spotkamy w jej składzie elektrolity, drożdże piwne suszone, inulinę z cykorii, siemię lniane, nagietek lekarski oraz nasiona babki płesznik.
Podsumowanie
Podobnie jak u ludzi, również w przypadku kotów można powiedzieć: jesteś tym, co jesz. Dlatego warto zadbać o karmę najwyższej jakości i zbilansowaną odpowiednio do wieku, stopnia aktywności kota i jego stanu zdrowia. Bacznie przyglądaj się swojemu pupilowi i wsłuchuj w jego potrzeby, aby nie popełnić błędów żywieniowych. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu – unikniesz tego regularnie kontrolując wagę swojego futrzanego przyjaciela.