Dieta kota ma ogromny wpływ na funkcjonowanie jego organizmu. Źle dobrana, może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Wybierając odpowiednią dietę warto, abyś sprawdził jakie składniki znajdują się w karmie i wiedział, za co są one odpowiedzialne.



Powszechnie wiadomo, że koty są bardzo wybredne, jeśli chodzi o jedzenie: bywają grymaśne i wielu właścicieli uważa, że trudno je zadowolić. Przyczyny takich zachowań leżą zarówno w fizjologii, jak i psychice tych zwierząt. Koty mają dwa do trzech razy więcej kubków smakowych niż psy, są zatem dużo bardziej wyczulone na smak swoich posiłków niż psy, które z reguły bezkrytycznie zawartość swojej miski pochłaniają. Ponadto koty preferują pokarmy, które się nie kleją, mają wyrazistą strukturę i łatwo je rozgryźć i połknąć. Czasem nie odpowiada im też zapach karmy. Jeżeli nie chcą zjadać oferowanego im pokarmu, może to być także związane ze stresem lub nieprzyjemnymi doświadczeniami związanymi z jego przyjmowaniem.


Jaka dieta dla kota jest właściwa?


Odpowiednie żywienie kota ma na celu:

  • dostarczenie mu odpowiednich składników, które biorą udział w procesach metabolicznych i utrzymaniu równowagi metabolicznej,
  • dostarczanie energii niezbędnej w pracy mięśni,
  • dostarczenie składników budulcowych, niezbędnych podczas wzrostu organizmu,
  • regulowanie procesów płciowych.


Zawsze powinieneś wybrać dietę, która będzie dla Twojego pupila optymalna. W diecie kota powinno przeważać przede wszystkim mięso i niewielkie ilości produktów pochodzenia roślinnego jako dodatek i uzupełnienie diety o te aminokwasy i witaminy, których kot nie potrafi wytworzyć.

Jakie są sposoby karmienia kota, dowiesz się tutaj.

Pamiętaj! Kot jest typowo mięsożerny. Jego układ trawienny wymaga zupełnie innego pokarmu niż człowieka. Za wszelką cenę unikaj podawania resztek ze stołu, gdyż zawierają przyprawy, które mogą kotu zaszkodzić. Planując dla niego dietę, powinieneś uwzględnić to w doborze odpowiedniej karmy.

 

Potrzeby żywieniowe kota

Niektóre karmy zawierają niestety dużo składników pochodzenia roślinnego, które nie zaspokajają podstawowych potrzeb pokarmowych kota.

Przy doborze odpowiedniej diety uwzględnij:

  1. czy kot chowany jest w domu
  2. czy swobodnie może wychodzić na zewnątrz

W przypadku kota-domatora zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, a jego dieta powinna być bogatsza w białka i zawierać mniej składników wysokokalorycznych. Na potrzeby żywieniowe ma wpływ także to, czy kot jest wysterylizowany. Zwierzęta wykastrowane wykazują tendencję do przybierania na wadze z wiekiem, dlatego należy im podawać jedzenie niskokaloryczne (niskotłuszczowe).

Szary kot jedzący z białej miski
Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego w ich menu głównym składnikiem powinno być mięso. Nie zaspokoisz potrzeb pokarmowych kota, podając mu tylko pokarm pochodzenia roślinnego. Dlatego przy wyborze karmy dla Twojego pupila zawsze zwróć uwagę na to, jaka jest w niej zawartość mięsa.

Natomiast koty wychodzące na zewnątrz powinny z reguły dostawać większą ilość karmy, bo mają większe wymagania żywieniowe niż koty żyjące w domu. 

Istnieje 5 grup związków, niezbędnych w funkcjonowaniu nie tylko kota, ale każdego żywego organizmu:

  1. białka,
  2. tłuszcze,
  3. węglowodany,
  4. minerały i witaminy,
  5. woda.


Białka

Białka mają ogromne znaczenie przede wszystkim dla wzrostu ciała zwierzęcia, są też potrzebne do utrzymania kota w dobrej kondycji i zapewnienia mu odporności. Kot potrzebuje cztery do pięciu razy więcej białka niż pies.
Niedostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości protein prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Białka są syntetyzowane z aminokwasów, pobieranych wraz z pożywieniem. Składnik ten znajduje się przede wszystkim w mięsie.

Rolą białek w organiźmie jest:

  • pełnienie funkcji strukturalnych (budulec struktur komórkowych),
  • udział w procesach metabolicznych (jako enzymy),
  • udział w procesach transportu komórkowego,
  • umożliwianie ruchu,
  • ochrona immunologiczna organizmu (immunoglobuliny).


Pamiętaj! Na temat mleka krowiego panuje przekonanie, iż nadaje się ono dla kota idealnie. Nic bardziej mylnego. Wprawdzie niektórym kotom takie mleko rzeczywiście nie szkodzi, jednak większość tych zwierząt nie toleruje laktozy zawartej w krowim mleku i po jego spożyciu mogą cierpieć z powodu biegunki.


Tłuszcze

Tłuszcze są składnikiem energetycznym i biorą udział w utrzymaniu dobrej kondycji sierści i skóry kota, są także niezbędne w wewnętrznych procesach, w których uczestniczą witaminy, rozpuszczalne właśnie w tłuszczach. Brak tłuszczów w diecie przełoży się na wygląd futra i będzie miał niekorzystny wpływ na system nerwowy kota. Tłuszcze w karmie są na ogół pochodzenia zwierzęcego.

Węglowodany

Węglowodany, czyli cukry stanowią przede wszystkim źródło energii, ale od ich ilości zależy również ogólna kondycja organizmu futrzaka. Głównym źródłem węglowodanów w diecie są produkty pochodzenia roślinnego, takie jak ryż, ziemniaki, warzywa. Nadmiar tłuszczów odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, dlatego powinieneś ocenić karmę pod względem składników pochodzenia roślinnego.

Sprawdź nasze karmy idealnie dopasowane do potrzeb kotów:



Minerały i witaminy

Minerały i witaminy są potrzebne kotu do prawidłowego wzrostu i rozwoju, a ich nadmiar i niedobór może być bardzo szkodliwy. Aby zapewnić kotu odpowiednią ilość ważnych substancji witalnych, codzienna dieta kota powinna być bogata i urozmaicona.
Właściciele podają swoim kotom często specjalne preparaty, zawierające witaminy i minerały. Powinieneś jednak uważać z ich ilością, gdyż ich nadmiar może być bardzo szkodliwy. Zwróć zatem szczególną uwagę na zalecenia dotyczące optymalnej dawki. Składniki mineralne możemy podzielić na mikro- i makro-elementy, a do podstawowych należą: wapń, fosfor, potas, siarka, sód, chlor oraz magnez. Karmy dobrej jakości zawierają podstawowe minerały w odpowiedniej dawce.

Powinieneś o tym wiedzieć Wybierając wysokiej jakości karmy w rzeczywistości oszczędzasz, pozytywnie wpływając na zdrowie Twojego kota. Koszty związane z leczeniem zawsze będą wyższe nawet od najdroższej karmy na rynku. Dzięki optymalnej karmie będziesz mógł cieszyć się zdrowiem Twojego pupila przez długi czas.


Woda

Woda pełni wiele ważnych dla życia funkcji, a utrata już 15 – 20% wody z organizmu może prowadzić do śmierci kota. Jest ona rozpuszczalnikiem i środkiem transportu dla różnego rodzaju substancji chemicznych.
Ilość wody, którą kot otrzymuje, zależy od rodzaju pożywienia. Pełnoporcjowe suche karmy gotowe zawierają około 8 – 10% wody. Dlatego tak istotne jest podawanie kotu wody, która powinna być zawsze świeża. Gdy kot wypija za mało płynów w ciągu doby, dochodzi do zagęszczenia moczu, co sprzyja powstawaniu kamicy moczowej.

Szaro-biały kot spożywający suchą karmę obok szklanki wody.
Ważne jest, aby Twój kot miał zawsze dostęp do świeżej wody. Fontanna do picia na pewno zachęci kota do picia.

Kot ma z natury małe pragnienie i nie przyjmuje dużej ilości płynów, bo jest przystosowany do życia w otoczeniu ubogim w wodę, w naturalnych warunkach czerpiąc ją z jedzenia. Zapotrzebowanie na wodę jest zależne od wielu czynników, takich jak rodzaj zjadanego pokarmu, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny, choroby i stres oraz temperatura otoczenia.

Pamiętaj! Otrzymując posiłek, kot musi mieć dostarczaną wodę – jej brak wywoła poważne zaburzenia zdrowotne. Jeśli planujesz właściwe żywienie kota, nie zapominaj o zapewnieniu mu odpowiedniej ilości wody.


Jakie napoje dla kota?

Jeśli chodzi o napoje, kot w zupełności zadowoli się wodą i mlekiem (nie krowim). Nie podawaj mu kawy, herbaty, napojów słodzonych i gazowanych, wody mineralnej o zbyt wysokim stopniu zmineralizowania, a także, co jest chyba oczywiste, napojów alkoholowych.

Więcej na temat zasad prawidłowego karmienia kota możesz poczytać tutaj.


Diety weterynaryjne

Karmiąc kota uważaj na tzw. diety weterynaryjne, czyli na wszelkie rodzaje karm dla kotów z niewydolnością trzustki, wątroby, nerek itp. Są one przeznaczone dla kotów chorych i podawanie ich zdrowym zwierzętom może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu. Podobnie rzecz ma się z karmami dla psów – nie są one odpowiednie dla kota, bo oba te gatunki mają całkowicie różne zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Dla przykładu: zapotrzebowanie na białko jest u kota cztero- lub nawet pięciokrotnie wyższe niż u psa.



Dieta u kotów: karma świeża i nie za zimna

Ważne jest również, aby jedzenie, które podajesz kotu, było świeże. Koci układ pokarmowy jest niezwykle wrażliwy i zjedzenie zepsutego jedzenia może mu bardzo zaszkodzić. To samo dotyczy pożywienia zimnego – nie wolno go podawać bezpośrednio po wyjęciu z lodówki, lecz w temperaturze pokojowej. Zbyt zimny pokarm jest niewskazany dla wrażliwego kociego brzuszka.

Żywienie kotów rasowych

Karmę dla kotów rasowych powinieneś dobrać odpowiednio do specyficznych potrzeb pokarmowych konkretnej rasy. Niektóre z nich wymagają bowiem szczególnego sposobu żywienia. Ma to związek z charakterystycznymi cechami ich budowy oraz fizjologii.

W składzie karm dla kotów rasowych znajdziesz, w zależności od danej rasy, takie składniki aktywne jak:

  • poprawiające trawienie i utrzymujące równowagę flory bakteryjnej jelit (np. oligosacharydy, pulpa buraczana);
  • składniki wpływające korzystnie na kondycję skóry i sierści (cynk, biotyna, kwasy tłuszczowe);
  • składniki chroniące stawy (siarczan chondroityny) oraz
  • przeciwutleniacze.

Tak jak jego pobratymcy również kot rasowy wymaga karmienia zgodnego z potrzebami żywieniowymi tego gatunku. Powinieneś zatem zadbać, aby codziennie dostarczyć mu wraz z pożywieniem wszelkich niezbędnych składników pokarmowych: białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszczów, witamin i minerałów. Innymi ważnymi składnikami pokarmu dla kota są: tauryna (odpowiada za dobry wzrok i zdrowe serce), niacyna oraz kwas arachidowy. Karmienie kota pozostałościami z Twojego stołu jest niewskazane i nie zapewni mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Pamiętaj! Nie każde jedzenie nadaje się dla kota. Unikając błędów żywieniowych z pewnością przysłużysz się Twojemu pupilowi i zminimalizujesz ryzyko zapadnięcia na wiele chorób.


Ile razy dziennie należy karmić kota?

W naturalnym środowisku koty jedzą od kilku do kilkunastu posiłków na dobę. Jednym z lepszych rozwiązań wydaje się zatem pozostawienie kotu wydzielonej dobowej porcji w miseczce. Dzienną porcję określisz łatwo, analizując informacje zawarte w tabeli umieszczonej na opakowaniu karmy. Dzięki temu Twój pupil będzie mógł w każdej chwili zaspokoić głód. W tym przypadku lepiej sprawdzi się karma sucha, która zachowa świeżość przez cały dzień. Jeżeli jednak masz w domu więcej zwierząt, które jedzą różne posiłki lub gdy któryś z Twoich pupili intensywnie podjada i ma skłonność do tycia, musisz podawać karmę o określonych porach. Porcję dobową możesz wtedy podzielić na mniejsze części i podawać co najmniej 2 razy dziennie.

Beżowy kot spożywający posiłek z miski na progu domu
Karmy dobrej jakości zawierają w sobie nie tylko podstawowe minerały, które są już odpowiednio dawkowane, ale również wiele innych pożywnych dla kota składników.


Przodkowie naszych domowych kotów żywili się małymi gryzoniami, dlatego dzisiejsze koty są naturalnie przystosowane do zjadania kilku niewielkich posiłków w ciągu doby, także w nocy.
Ciekawostka Budowa kociego przewodu pokarmowego wskazuje na to, że koty są w znacznie większym stopniu mięsożercami niż psy, posiadając zmysł smaku bardziej wyczulony na mięso i nie wyczuwając obecności cukrów w pokarmie. Bardzo ważne zatem jest żywienie pełnowartościowym i odpowiednio zbilansowanym pokarmem, ponieważ oprócz dużych ilości białka koty potrzebują takich składników, jak tauryna czy witamina A.


Zmiana karmy – jak należy postępować?

Zmiana karmy nie powinna być przeprowadzana gwałtownie – powinieneś robić to stopniowo, obserwując reakcje organizmu Twojego pupila. Nagła zmiana może przyczynić się do niepożądanych zmian w układzie pokarmowym. Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, powinieneś być cierpliwy i konsekwentny. Jeżeli wykażesz pośpiech i niecierpliwość, możesz dodatkowo zestresować kotka, a to nie pomoże Ci osiągnąć zamierzonego efektu.
Gdy przestawiasz zwierzę z jednego rodzaju karmy na drugą, to na początek mieszaj je ze sobą, zwiększając co kilka dni proporcje nowego produktu w stosunku do poprzedniego. Jeżeli chcesz nauczyć kota jeść mokrą karmę, zacznij od moczenia chrupek suchej karmy w sosie, dodając potem trochę mokrej karmy i stopniowo zmniejszając ilość suchej, a zwiększając mokrej.

Podsumowanie

Właściwa opieka nad kotem to przede wszystkim odpowiedniej jakości żywienie, dostosowane do specyficznych wymagań pokarmowych Twojego futrzaka. Niezależnie od tego, czy Twój kot jest wysterylizowany, długowłosy, wybredny czy przewlekle chory – dla każdego kociego indywiduum istnieje pasujące rozwiązanie żywieniowe, które dostarczy mu niezbędnych składników pokarmowych, zapewniających długie i radosne życie. Dobra dieta dla kota jest w Twoich rękach!