Czy twój kot Cię kocha? Każdy właściciel kotka chciałby znać odpowiedź na to pytanie. W większości przypadków kocia odpowiedź to mruczenie pupila. Twój futrzak to zwierzę, które ma tendencję do bycia zmiennym i tajemniczym. Ogólnie można powiedzieć, że koty pokazują czasami więcej uczuć, czasami mniej. Przez to nieczęsto odpowiedź na pytanie, czy i jak kot kocha swojego właściciela, jest trudna.

Koty są często dość subtelne w swoim wyrażaniu miłości, dlatego warto znać ich język ciała. Koty okazują bowiem swoje uczucia zdecydowanie w bardziej dyskretny sposób niż psiaki. Dlatego jako właściciel powinieneś również sobie zadać to pytanie: Czy mój kot mnie kocha? Nasz poradnik pomoże odpowiedzieć Ci na to pytanie. Wyjaśnimy Ci, czy w ogóle tak jest i jak możesz rozpoznać kocią miłość. Dodatkowo podpowiemy Ci, jak możesz odwzajemnić uczucie w taki sposób, aby Twój kociak dobrze je zrozumiał. Zapoznaj się z typowymi oznakami, aby dowiedzieć się więcej o zachowaniach, które dowodzą, że Twój kot Cię lubi!


Jak sprawdzić, czy kot mnie kocha?

Nawet jeśli Twój kot nie potrafi mówić na głos, to nieustannie stara się znaleźć sposób, aby się z Tobą porozumieć. Tak jak my ludzie mówimy "kocham cię", tak koty również komunikują swoją miłość poprzez miauczenie i mruczenie. Być może będziesz zaskoczony, gdy nagle uświadomisz sobie, jak często Twój kot naprawdę próbuje pokazać Ci, jak bardzo jest do Ciebie przywiązany! Niezależnie od tego, czy kot miauczy, bo jest głodny, czy drapie Ciebie po nogach, bo chce zwrócić na siebie uwagę, Twój kociak zawsze znajdzie sposoby, by pokazać Ci dokładnie to, o czym myśli. Nawet jeśli nie potrafisz czytać w jego myślach, to kot zawsze znajduje nowe sposoby, by Ci okazać, że Cię kocha.

Czarno-biało-rudy kot ociera się o nogi i wpatruje  w opiekuna
Jeśli koty szukają bliskości swoich opiekunów i np. ocierają się o ich nogi, pokazują w ten sposób swoje przywiązanie do nich.


Podobnie jak w przypadku psów, istnieje kilka konkretnych sposobów, poprzez jakie nasze koty mówią nam: "Kocham cię!". Poniższa lista przedstawia zachowania, które będą dla Ciebie oznaką miłości Twojego pupila. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zrozumieć mowę ciała kota, to poczytaj w naszym specjalnym poradniku na temat języka kotów.

Kot przynosi Ci prezenty

Twój kociak przynosi Ci zdobycze ze swoich łowieckich wypadów. W ten sposób będzie starał się pokazać Ci, jak wspaniałym myśliwym jest Twój ukochany zwierzak. W pełen miłości sposób kociak pokazuje Ci, co może Ci zaoferować. Każda zdobycz pochodzi głęboko z serca. Jeśli Twój kot wychodzi na zewnątrz, to może to być nawet martwy ptak czy też zabita mysz. Nawet jeśli taki widok Ciebie nie cieszy, to i tak powinieneś docenić koci dar dla Ciebie. Koty lubią dawać swoim właścicielom prezenty i jeśli Twój pieszczoch to robi, możesz to postrzegać jako oznakę miłości.

Warto o tym wiedzieć! Nawet jeśli jesteś niechętny, pochwal swojego kota za prezent, jaki od niego otrzymałeś i pokaż mu, że go doceniasz. Najlepiej będzie, jeśli pozbędziesz się myszy czy też martwych ptaków tylko wtedy, gdy kot tego nie zauważy.

Kot śpi blisko Ciebie

Jeśli pupil nie wybiera na drzemkę miejsca w koszu, ale kładzie się na biurku, podczas gdy Ty pracujesz albo kładzie się na kanapie koło Ciebie lub w łóżku, możesz być pewien: Twój kotek kocha Cię. Okazuje to poprzez pragnienie bycia blisko Ciebie.

Kot ociera się o Ciebie głową

Koty ocierają się o przedmioty, głównie z powodów terytorialnych. W ten sposób sygnalizują, że dany rewir należy do niego. W przypadku, jeśli Twój kot ociera się o Twoją głowę, głaszcze Cię nosem po Twoim ciele, a także po Twoich ramionach, klatce piersiowej i biodrach, oznacza Cię za pomocą gruczołów zapachowych i w ten sposób sygnalizuje, że należysz do niego. Kot robi to nie tylko jako życzliwe pozdrowienie, ocierając się ciałem i głową o Twoje nogi, czy też głową o Twoją głowę, tylko również okazuje Ci miłość.

Kot Cię liże

Jeśli kociak przytula się do Twojej głowy, obwąchuje Twoją twarz lub nawet ją liże, to jest to pewny znak, że bardzo Ciebie lubi. W ten sposób wyraźnie pokazuje Ci, że uważa Cię za część swojej kociej rodziny. Tak jak koty okazują sobie sympatię, pielęgnując wzajemnie swoje futro poprzez lizanie go. Kocie matki wzmacniają więź między sobą a swoimi kociętami poprzez ich pielęgnację. Kiedy więc Twój kot domowy wykazuje takie zachowanie wobec Ciebie, możesz czuć się zadowolony i zaszczycony.

Ciekawostka! Jeśli miałeś okazję obserwować kocią mamę i jej kocięta, to z pewnością zauważyłeś takie zachowanie. Koty liżą sobie wzajemnie twarz czy też futerko, gdyż szczególnie lizanie sygnalizuje troskę i bliskość.

Koci ogon jest w formie znaku zapytania

Jeśli ogon jest w kształcie znaku zapytania lub jeśli mały ogonek małego kotka jest w pozycji pionowej, wskazuje to na przywiązanie i zaufanie wobec właściciela. Ogon wskazuje, jak kot czuje się w Twojej obecności. Jeśli kocięta puszą końcówkę swojego ogonka, to wyrażają w ten sposób swoje szczęście. W naszych oczach kocięta trzymają ogonek wyprostowany i lekko zakrzywiony na czubku. Ruch kociego ogona wiele znaczy, gdyż w ten sposób przekazuje Ci on znaczną część swoich uczuć i nastrojów. Ponadto swoje pozytywne emocje kot okazuje znacznie subtelniej niż te negatywne, na co zwracaj baczniejszą uwagę.

Kiedy więc wracasz do domu, a Twój kot czeka na Ciebie przed drzwiami z ogonem uniesionym w powietrzu i wygiętym w łuk, oznacza to, że cieszy się na Twój widok i w ten sposób wyraża swoją radość. W dorosłym życiu Twój kot kontynuuje to zachowanie, gdy spotka ukochaną osobę — Ciebie.

Warto o tym wiedzieć! Jeśli koty podnoszą ogony, jest to również niewątpliwy znak sympatii. I nie ma znaczenia, czy ogon jest wyciągnięty prosto do góry, czy ma kształt np. znaku zapytania.

Twój kociak mruga obiema powiekami

Mruganie obojgiem oczu to odpowiednik pocałunku. Oznacza to, że kociak kocha Cię. Jeśli chcesz mu odwzajemnić te uczucia, to po prostu mrugnij do niego również obojgiem oczu. Wyrazem silnego zaufania jest zachowanie, kiedy kot patrzy Ci głęboko w oczy, po czym zamyka na chwilę jedno oko, jakby mrugało, lub nawet zamyka oba. Jest to bardzo wyraźny znak, że czuje się komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie w Twoim pobliżu.

Twój kotek jest komunikatywny

Jeśli Twój kociak często miauczy, to ważne jest, abyś zaobserwował częstotliwość i towarzyszące temu okoliczności. Na przykład, żałobne dźwięki mogą wskazywać na to, że kotek cierpi lub jest chory. Miauczenie może na przykład być wyrazem bólu, napięcia, stresu i chorób (demencji, głuchoty, choroby tarczycy, choroby centralnego układu nerwowego, starości itd.). Miauczenie, z drugiej strony w pozytywnym znaczeniu jest wyrazem tego, że kot ma się dobrze i bardzo ceni swojego właściciela. Ponadto pamiętaj też, że niektóre rasy są szczególnie komunikatywne, co możesz wzmocnić poprzez pozytywne reakcje z Twojej strony.

Kot leżący na brzuchu swojego właściciela
Takie słodkie sceny przytulania to dobry znak, że kot kocha swojego właściciela.

Kociak pokazuje Ci swój mały brzuszek

Kiedy kot odwraca się do Ciebie brzuchem, okazuje się bezbronny i defensywny. W ten sposób pokazuje Ci, że całkowicie Ci ufa, a to ściśle związane jest z miłością. Brzuch jest najbardziej wrażliwą częścią kota. Jeśli zostanie zraniony, może to być dla niego śmiertelne. Dlatego jest to wielki znak zaufania i przywiązania, jeśli kot pozwoli Ci się podrapać po brzuszku.

Kot ugniata łapkami

Ugniatanie łapkami pochodzi jeszcze z czasów, kiedy Twój kot był kociakiem i w ten sposób stymulował przepływ mleka u swojej matki. Jeśli Twój kot jest już dorosły, to ugniatanie łapkami wskazuje na absolutne zadowolenie, radość i pewną adorację dla Ciebie. Jest to jednym z największych dowodów miłości, jakie może dać Ci Twój futrzak.

Pamiętaj! Nie wszystkie koty muszą wykazywać powyżej wymienione zachowania. Koty mają bardzo różne charaktery, podobnie jak my ludzie. Niektóre koty nie mogą się doczekać przytulania, inne znowuż zawsze zachowują bezpieczną odległość od swoich opiekunów. Nie ma to jednak nic wspólnego z brakiem miłości. Najważniejsze, abyś nauczył się odczytywać uczucia Twojego futrzaka.

Mój kot mnie nie kocha – co robić?

Zrozumienie języka ciała i zachowania swojego kota, pomoże Ci zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się w jego wnętrzu. Jeśli masz wątpliwości i jeśli zadajesz sobie pytanie, czy mój kot naprawdę mnie kocha? To nadszedł czas, abyś poznał język ciała kota, który Ci powie, czy Twój kot Cię kocha, czy nie.

  • Język ciała kocich ogonów: kiedy wracasz do domu, kot lekceważy Cię, a jego ogon jest opuszczony, gdy Cię widzi.
  • Twoja obecność jest nieistotna: jeśli opuścisz pomieszczenie, w którym przebywa Twój kot, a kot nie reaguje w żaden sposób. Kot nawet nie odwraca głowy w Twoim kierunku.
  • Kot nie daje Ci się pogłaskać: jeśli próbujesz pogłaskać kota, a on unika Cię i woli się schować. Kot nie przychodzi do Ciebie dobrowolnie i nie domaga się pieszczot.
  • Kot nie dzieli się z Tobą swoją zdobyczą ani nie przynosi Ci prezentów: kot woli robić swoje, najlepiej na zewnątrz, gdzie czuje się dobrze. Goni myszy i ptaki, co sprawia mu ogromną przyjemność.
  • Kot nie śpi w Twoim łóżku w nocy: nawet gdy zostawiasz otwarte drzwi do sypialni, kot nie położy się w Twoim pobliżu. Kociak woli wtulić się w swoim koszu dla kotów, gdzie ma swój spokój.
  • Kot nie mruczy w Twojej obecności: oznacza to, że kot nie czuje się przy Tobie komfortowo.


Szary kotek usypiający na ramionach właścicielki
Jeśli kot domowy śpi nawet na Twoich kolanach, biurku lub w innym bliskim Ci miejscu, jest to dowód bardzo dużego zaufania i miłości.

Jak możesz pokazać swojemu kotu, że go kochasz?

Miłość i zaufanie to podstawa każdego dobrego związku i dotyczy to również Ciebie i Twojego kota. Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta, przez co może to zająć dużo czasu zanim Twój kociak zaufa Ci i zrozumie, że go kochasz. Ważne jest, abyś spędzał z nim dużo czasu i wykazał wiele cierpliwości, ponieważ koty nie lubią wymuszonej bliskości. Nauka i studiowanie ich języka ciała jest więc bardzo ważna. Kocia miłość to coś bardzo pięknego — ale trzeba sobie na nią zasłużyć.

Wskazówka! Nie narzucaj się swojemu kotu, koty wcale tego nie lubią. Jeśli futrzak chce być głaskany, to sam przyjdzie do Ciebie. Głaskanie sprzyja waszym wzajemnym relacjom. Im lepiej znasz swojego kota, tym łatwiej będzie Ci znaleźć miejsca, w których Twój ulubieniec szczególnie lubi być głaskany.

  1. Spędzaj z kotem czas. Świadomie poświęcaj mu czas i uwagę, której potrzebuje. Czy to zabawa, czy czułe głaskanie Twojego kota. Baw się z kotem, aż będzie zmęczony. Pogłaszcz kota tam, gdzie lubi to najbardziej. Twój futrzak doceni chwile spędzone z Tobą.
  2. Upewnij się, że masz przyjazne kotu otoczenie, w którym czuje się dobrze i może się zrelaksować. Zaoferuj kotu kryjówkę.
  3. Rozmawiaj z kotem, wołaj jego imię i witaj się z nim, gdy wracasz do domu. Koty rozumieją Twoje czyny lepiej niż słowa. Pozwól kotu wąchać i lizać Cię.
  4. Rozpieszczaj swojego kota jego ulubionym jedzeniem oraz podawaj kotu zdrowe smakołyki. Zapewnij mu chwile wspólnej przyjemności. Nie przesadzaj jednak z podawaniem kotu smakołyków — dbając o jego zdrowie, pokazujesz mu również, że go kochasz.

Niektóre z tych wskazówek są bardzo podobne do tych, które powinieneś zastosować, jeśli chcesz zdobyć zaufanie kota. Zaufanie i miłość idą w parze, a jak możesz zdobyć zaufanie kota, dowiesz się tutaj.

Wskazówka! Oprócz czasu i uwagi, które poświęcasz swojemu kotu, nie zapominaj również o odpoczynku. Zapewnienie kotu miejsca do ukrycia się i ucieczki sprawi, że poczuje się on szanowany i kochany. W końcu każdy chce mieć od czasu do czasu swój spokój i ciszę — czy to człowiek, czy zwierzę.

Przez żołądek do serca

Miłość przechodzi przez żołądek do serca. Ponieważ w przypadku kota domowego jako właściciel jesteś też karmicielem futrzaka, możesz to wykorzystać na swoją korzyść.

Wybierz najlepszą karmę i zdobądź serce swojego pupila:

Upewnij się, że posiłki Twojego kota są rutynowe, o stałych porach, tak aby mógł on polegać na Tobie w kwestii jedzenia. Karmienie z ręki również zwiększy więź między Tobą a kotem. Pamiętaj, abyś zawsze podawał kotu produkty wysokiej jakości:

  • Produkty bez pszenicy, soi, cukru i produktów mlecznych
  • Karmę dla kotów wolną od sztucznych barwników, aromatów i konserwantów
  • Karmę tylko wysokiej jakości i ze zdrowymi składnikami niemodyfikowanymi genetycznie
  • Karma powinna zawierać ważne składniki w każdej sytuacji życia kota — dla dobra jego kondycji i zdrowia
  • Staraj się dobierać karmę odpowiednio do wieku kota i jego zapotrzebowań: karma dla kociąt, kotów dorosłych czy kotów seniorów
  • Karma powinna wspomagać kota z odkłaczaniem, co pomaga skutecznie pozbyć się niewielkich ilości włosów z układu pokarmowego
  • Dla kotów cierpiących na alergie karmy powinny być hipoalergiczne i zawierać wyselekcjonowane białka (np. bez pszenicy, kukurydzy, kurczaka, wołowiny, jagnięciny i wieprzowiny)
  • Karma powinna ułatwiać trawienie oraz być odżywcza dla skóry i sierści pupila


Podsumowanie

Kocia miłość idzie w parze z zaufaniem, bezpieczeństwem i troską. Czasami czworonożni przyjaciele potrafią być dość uparci i mają swój własny rozum, przez co nie jest łatwo zrozumieć mowę ciała kota. Nawet jeśli oferujesz Twojemu kotu dużo miłości, bezpieczeństwa i jesteś bardzo opiekuńczy – to nie jest to gwarantem, że kot naprawdę Cię pokocha. Miłość kotów jest okazywana głównie poprzez mowę ciała i zachowania, które koty również okazują sobie nawzajem, aby wyrazić wzajemną sympatię. Niemniej jednak uważnie obserwując swojego pupila, z czasem będziesz w stanie wyraźnie rozpoznać oznaki jego miłości. Im bardziej będziesz ufał swoim instynktom — tak jak Twój kot, tym bardziej będziesz widział i czuł, jak bardzo Twój zwierzak Cię kocha.