Koty są kulinarnie dość wybredne i wymagające. Jeśli posiłek nie jest całkiem świeży, nie ma odpowiedniej temperatury i nie został podany w ulubionej miseczce, kociak może odmówić jedzenia. Faktem jest, że koty są ostrożne i sprawdzają wszystko przed zjedzeniem. Czasem jednak ciekawość zwycięża i nawet próbowanie może okazać się niebezpieczne. Istnieją pokarmy, które są szkodliwe, a nawet toksyczne dla kota. Dowiedz się, jakich pokarmów nie może jeść Twój kot.


Niezdrowe jedzenie dla kotów

Istnieje wiele codziennych pokarmów, które są dobrze tolerowane przez nas, ludzi, ale których nie może jeść Twój kot. I choć układ pokarmowy wielu kociaków negatywnie reaguje na niezdrowe jedzenie, wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że szkodzi zdrowiu swojego kota. Niezdrowa żywność nie jest automatycznie toksyczna: możliwe jest wszystko, od biegunki po niewydolność nerek. Dużą rolę odgrywa tu zarówno dawka pokarmu, jak i wytrzymałość Twojego kota. Aby chronić jego zdrowie, nie powinieneś karmić swojego zwierzaka niezdrowymi pokarmami. Upewnij się, że Twój kociak ma dietę odpowiednią dla swojego gatunku.

Biały kot skradający się do stołu z jedzeniem
Istnieje wiele nieodpowiednich dla kota pokarmów.


A oto 7 niezdrowych pokarmów dla kotów.

Winogrona

Dla nas przyjemność, a dla kota to czysty horror: winogrona. Twój kot nie toleruje winogron ani rodzynek. Na te owoce koty reagują biegunką, nudnościami i wymiotami. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do uszkodzenia nerek.

Cukier

U ludzi cukier służy z jednej strony do szybkiego dostarczania energii i wyzwala w mózgu hormony szczęścia. Z drugiej strony zbyt duża ilość cukru ma negatywny wpływ na nasze zęby, poziom cukru we krwi i trzustkę. Tak samo jest z kotami.
Warto o tym wiedzieć! Na rynku istnieją przysmaki bez dodatku cukru dla kotów. Wielu producentów oferuje zdrowe łakocie, ktorymi możesz nagradzać swojego kota bez poczucia winy.


Produkty mleczne

Wielu właścicieli kotów lubi podawać swojemu pupilowi miskę z krowim mlekiem. To, czego większość ludzi nie wie: im koty są starsze, tym często gorzej tolerują laktozę. Jako kocięta mają jeszcze enzymy metabolizujące mleko matki. Jednak w miarę dorastania produkcja tzw. laktazy maleje, przez co wiele kotów zaczyna nie tolerować laktozy. Konsekwencją tego jest biegunka, wzdęcia i wymioty.

Surowe jaja

W gruncie rzeczy jajka nie są niezdrowym pokarmem dla kotów, ponieważ zawierają aminokwasy i witaminy. I choć mają dużo kalorii, niewielka ich ilość nie stanowi problemu. Powinieneś jednak pamiętać, aby nie podawać surowych jaj, gdyż surowe białko zawiera awidynę, która może powodować niedobór biotyny w organizmie kociaka. Jest to ważne w wielu procesach metabolicznych, dlatego niedobór biotyny może skutkować problemami zdrowotnymi.

Opakowanie z sześcioma kurzymi jajami
Kot może jeść tylko gotowane jajka.

Marynowane lub surowe mięso

Ostrożność zalecana jest również w przypadku mięsa. Surowa wieprzowina jest absolutnie zabroniona dla kotów, ponieważ wiadomo, że zawiera pasożyty, które mogą zainfekować kota. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić jakość higieniczną także innych mięs. Marynowane mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi również nie powinno być jedzone przez kota. Sól i niekiedy ostre, czosnkowe przyprawy obciążają organy kota, a nawet mogą prowadzić do zatrucia.

Tuńczyk

Popularny tuńczyk zawiera organiczny związek metylortęć. Może to spowodować poważne problemy zdrowotne u kotów, dlatego należy je karmić tuńczykiem tylko w ograniczonych ilościach. Jeśli jednak Twój kot jest prawdziwym miłośnikiem tuńczyka, nie musi z niego rezygnować całkowicie. Okazyjne spożycie małej porcji ryby jest nieszkodliwe. Jednak spożywanie większych ilości może prowadzić do problemów z nerkami, a nawet stłuszczenia wątroby, chorób serca i oczu.
Wskazówka! Jeśli od czasu do czasu karmisz kota tuńczykiem, pamiętaj, aby używać produktów przeznaczonych do karmienia zwierząt. Tuńczyk z puszki, odpowiedni dla ludzi, zawiera dużo soli i przypraw, które są szkodliwe dla Twojego pupila.


Kapusta i nasiona roślin strączkowych

Kapusta, kalafior i nadmiar roślin strączkowych może prowadzić do zwiększonego tworzenia się gazów w jelitach. Powstałe wzdęcia są dla kotów bardzo nieprzyjemne. Dla niektórych kotów kapusta i rośliny strączkowe są całkowicie niestrawne i powodują ból brzucha, a także biegunkę.

Czarny kot wąchający ziarno groszku
Rośliny strączkowe i kapusta mogą powodować wzdęcia u kota.



Toksyczne jedzenie dla kotów

Wielu ludzi sądzi, że ich ukochany pupil ma wyczucie, jakie jedzenie jest dla niego dobre. W zasadzie to założenie nie jest błędne, bo kocie mózgi faktycznie próbują klasyfikować zapachy. Niestety, błędy się zdarzają i to nierzadko. Pokarm dla ludzi często zawiera cukier, konserwanty czy wzmacniacze smaku. Te chemiczne dodatki sprawiają, że odróżnienie "dobrego" od "szkodliwego" jedzenia jest dla kotów prawie niemożliwe. Ponadto wiele kotów jest ciekawskich i podąża za nieznanymi zapachami, próbując nowych pokarmów. Jeśli chcesz uratować swojego kota przed toksycznym szokiem, najlepiej unikaj następujących 5 toksycznych pokarmów.

Czekolada

Dlaczego czekolada jest toksyczna dla kotów? Winna jest teobromina, zawarta w ziarnie kakaowym. Koty mogą wydalać teobrominę tylko powoli, więc gromadzi się ona we krwi. Jeśli kot przypadkowo zje odrobinę czekolady, poważne objawy zatrucia mogą wystąpić już po kilku godzinach. Obrzęk brzucha i niespokojne zachowanie zwierzęcia to także objawy zatrucia teobrominą, które często prowadzi do śmierci. Pierwsze objawy toksyczne to drgawki, wysokie ciśnienie krwi, wymioty i biegunka. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy zatrucia, powinieneś działać szybko i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Pokruszona czekolada w słoiku i na talerzu
Zawarta w czekoladzie teobromina jest toksyczna, a nawet zagraża życiu kotów.

Por

Por jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka i bardzo często znajduje zastosowanie w ludzkiej kuchni. Jednak dla kotów por jest trujący, podobnie jak warzywa takie jak cebula, czosnek czy szczypior. Nieważne, czy są surowe, gotowane, pieczone czy suszone — nawet niewielkie ilości pora mogą spowodować zatrucie kota. Powodem tego jest skład chemiczny tych roślin. Związki siarki zawarte w porze uszkadzają komórki krwi kota, co może prowadzić do anemii.

Zwróć uwagę na następujące objawy u swojego kota:

  • szybki oddech i podwyższone ciśnienie krwi
  • ciemny mocz
  • bladość błon śluzowych.

Uwaga! W przypadku podejrzenia zatrucia szybko skontaktuj się z lekarzem weterynarii! 


 Awokado

Bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy awokado uznawane jest za prawdziwy superfood — ale tylko dla ludzi. Koty pod żadnym pozorem nie mogą go jeść, ponieważ zawarta w nich persyna jest klasyfikowana przez lekarzy weterynarii jako silnie toksyczna dla kotów.

Surowe ziemniaki

Ziemniaki to rośliny z rodziny psiankowatych, zawierające toksynę, która wydostaje się na zewnątrz pod wpływem intensywnego ciepła. Solanina jest szkodliwa zarówno dla ludzi, jak i kotów. Gotowanie powoduje, że substancja ta wydostaje się z ziemniaka i trafia do gotującej wody. Koty, które zjadły surowe ziemniaki lub spróbowały schłodzonej wody po gotowanych ziemniakach będą wydawać się zdezorientowane. Pojawią się ponadto skurcze brzucha i objawy grypy. Jeśli Twój pupil jest miłośnikiem ziemniaków, powinieneś zadbać o to, by podawać mu je tylko ugotowane.

Czarny kot siedzący przy drodze obok zielonego wiadra wypełnionego ziemniakami
Ziemniaki w stanie surowym są trujące zarówno dla kotów, jak i dla ludzi. Dlatego koty należy karmić tylko gotowanymi ziemniakami.


Alkohol, kawa i herbata

My, ludzie, mamy do dyspozycji szeroką gamę napojów. Jedni uwielbiają swoją kawę rano, inni wino wieczorem. Jeszcze inni lubią pić herbatę lub przesłodzone napoje energetyczne. Nieważne, poprzez jaki napój lubisz pobudzać swoje zmysły: pod żadnym pozorem nie podawaj żadnego z nich swojemu kotu! Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą mieć dla niego poważne konsekwencje. Nawet jeśli kot przeżyje, zatrucie alkoholem i spowodowane tym uszkodzenie wątroby oraz problemy żołądkowe są dość prawdopodobne. Podobnie herbaty ziołowe i napoje zawierające kofeinę oraz cukier mogą powodować uszkodzenia wątroby, nerek i przewodu pokarmowego. Nawet niewielka ilość kofeiny wystarczy, by wywołać palpitacje i skurcze mięśni.
Warto o tym wiedzieć! Toksyczną teobrominę znajdziesz również w porannej kawie, dlatego pod żadnym pozorem nie powinieneś dzielić się nią ze swoim futrzakiem. W najgorszym wypadku może zakończyć się to fatalnie.


Więcej o tym jak karmić kota, znajdziesz tu: zasady prawidłowego żywienia kota.




Co zrobić, jeśli Twój kot zjadł coś trującego

Jeśli zauważysz, że kot zjadł coś trującego, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z gabinetem weterynaryjnym. Najlepiej udaj się z kotem do weterynarza, jeszcze zanim wystąpią u niego objawy zatrucia. Nie próbuj wywoływać na własną rękę wymiotów u kota, niech zajmie się tym lekarz weterynarii. Tylko on wie, jak najlepiej leczyć kota. Jeśli nie jesteś pewien, czy kot zjadł coś trującego, obserwuj go uważnie.

Przy zatruciu często pojawiają się następujące objawy:

  • wymioty
  • biegunka
  • dreszcze
  • palpitacje
  • skurcze mięśni
  • dezorientacja
  • skurcze żołądka
  • ospałość
  • wysokie ciśnienie krwi


Podsumowanie 

Wiele pokarmów nieszkodliwych dla ludzi — a wręcz bardzo w kuchni cenionych— może być niebezpiecznych dla kotów. Lista produktów, które nie powinny znaleźć się w misce Twojego kota, jest dobrym wskaźnikiem i da Ci dobry przegląd tego, czego Twój kot zdecydowanie nie powinien jeść ani pić. Najprostszym sposobem na uniknięcie zatrucia jest podawanie karmy przyjaznej kotom. Karma mokra lub sucha oraz przysmaki dla kotów są w zupełności wystarczające dla Twojego pupila, dostarczają mu wszystkich ważnych składników odżywczych i pomagają w zdrowym i długim kocim życiu.