Wymioty u psa - przyczyny i domowe sposoby leczenia
Wymioty u psa bywają niegroźne, jednak mogą również sygnalizować poważne problemy zdrowotne. Należy obserwować towarzyszące im objawy i w przypadku ich powtarzania, zasięgnąć porady weterynarza. Do częstych przyczyn wymiotów można zaliczyć niestrawność, zatrucia, alergie pokarmowe, pasożyty, a także poważne choroby wewnętrzne. Domowe sposoby na wymioty u psa to przede wszystkim głodówka i podawanie węgla aktywnego. Właściwa obserwacja i działanie jest kluczowe dla zdrowia psa. Właściciele powinni zwracać uwagę na częstotliwość i charakter wymiotów oraz nie zwlekać z wizytą u weterynarza.

Gdy pies wymiotuje, w żołądku skręca zwykle także właściciela – z troski o zdrowie zwierzaka. Wszak wymioty u psa wyglądają dość dramatycznie ze względu na intensywne, towarzyszące torsjom dławienie i zmiany w zachowaniu. Przyczyn, dlaczego pies wymiotuje, może być wiele – od prozaicznych niestrawności poprzez zaburzenia psychosomatyczne aż po objawy chorobowe dotąd nieodkrytych schorzeń. O rozmaitym podłożu psich wymiotów oraz o tym, co robić, gdy pies zwraca, dowiesz się w tym artykule.

Gdy pies wymiotuje, w żołądku skręca zwykle także właściciela – z troski o zdrowie zwierzaka. Wszak wymioty u psa wyglądają dość dramatycznie ze względu na intensywne, towarzyszące torsjom dławienie i zmiany w zachowaniu. Przyczyn, dlaczego pies wymiotuje, może być wiele – od prozaicznych niestrawności poprzez zaburzenia psychosomatyczne aż po objawy chorobowe dotąd nieodkrytych schorzeń. O rozmaitym podłożu psich wymiotów oraz o tym, co robić, gdy pies zwraca, dowiesz się w tym artykule.


Wymioty u psa – przebieg

Wymioty u psa mają zawsze podobny przebieg. Pierwszą fazą są nudności, podczas których u zwierzęcia można zauważyć znaczną zmianę zachowania. Zwykle pojawia się ślinotok, mlaskanie, przełykanie śliny lub oblizywanie się, a pupil odczuwa duży niepokój, często nerwowo zmieniając miejsce i nie reagując na bodźce zewnętrzne. W tym samym czasie jego jelita intensywnie się kurczą, przesuwając pokarm antyperystaltycznie - czyli odwrotnie niż działa normalna perystaltyka przewodu pokarmowego - w kierunku żołądka. Następnie dochodzi do silnych skurczy mięśni brzucha, przepony, żołądka oraz przełyku. Zwierzę ciężko oddycha, napina się, a jego ciałem wstrząsa silny, rytmiczny odruch dławienia. Ostatni etap to opróżnianie żołądka, czyli wyrzut treści pokarmowej.

Nudności u psa
Zanim pies zwymiotuje, najpierw ciężko oddycha, napina się i dławi.

Rodzaje wymiotów u psa

Wymioty u psa różnią się czasem trwania i przebiegiem.

Lekarze weterynarii wyróżniają wymioty:

  1. jednorazowe / sporadyczne
  2. ostre
  3. przewlekle

Najmniejszym powodem do niepokoju są wymioty jednorazowe – mogą być spowodowane całym szeregiem prozaicznych przyczyn, jak zbyt łapczywe spożycie pokarmu lub zjedzenie czegoś nieświeżego, choroba lokomocyjna czy połknięcie ciała obcego. Wymioty przewlekłe mogą trwać nawet kilka tygodni i pojawiać się mniej lub bardziej regularnie. Ostre również występują nagle i utrzymują się zazwyczaj kilka dni. Wymiotów przewlekłych i ostrych w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować, bo mogą być objawem wielu różnych, nierzadko poważnych chorób.

Dlaczego pies wymiotuje?

Podstawowym celem wymiotów jest usunięcie szkodliwych toksyn lub drobnoustrojów, aby nie dostały się do krwiobiegu. Z założenia pełnią więc pożyteczną funkcję ochronną. Nierzadko układ pokarmowy broni się wymiotami po połknięciu ciała obcego lub substancji trującej, które stara się w ten sposób z organizmu wydalić. Jeśli błona śluzowa żołądka i jelit jest bardzo wrażliwa, odruch wymiotny mogą spowodować także niektóre leki. Wystąpienie wymiotów może być również wynikiem bólu, gorączki czy zapalenia otrzewnej lub trzewi oraz zmiany rozrostowe, czyli guzy w przewodzie pokarmowym, powodujące ucisk na narządy jamy brzusznej. Do torsji u psa doprowadzić mogą także pasożyty, które mechanicznie drażnią ścianki jelit i wydzielają toksyny, stymulujące odruch wymiotny.

Czasem przyczyny są bardziej trywialne: niewłaściwa karma, nagła zmiana sposobu odżywiania czy alergia pokarmowa. Nagłe i szybkie ruchy – na przykład szalone zabawy bezpośrednio po posiłku – również mogą się skończyć oddaniem treści żołądka, dlatego warto jest przyzwyczajać psa do spokojnego leżenia i odpoczynku po tym, jak opróżnił swoją miskę.

Przyczyny wymiotów u psa

Nudności i wymioty u psa same w sobie nie są chorobą, lecz jej objawem.

Powodów, dla których pies wymiotuje, może być bardzo wiele. Do przyczyn bezpośrednich zalicza się:

  • przejedzenie,
  • silne zaparcia,
  • chorobę lokomocyjną,
  • przyjęcie leków,
  • spożycie substancji toksycznych takich jak trutki, detergenty, środki ochrony roślin czy rośliny trujące,
  • ciała obce w żołądku lub jelitach,
  • nadwrażliwość pokarmowa lub alergia pokarmowa,
  • skręt jelit lub żołądka,
  • nudności pozabiegowe (po przebytej narkozie).

Wymioty u psa
Wymioty u psa mogą być oznaką dotąd nieodkrytych chorób, zwłaszcza jeśli towarzyszą im dodatkowe objawy, jak osowiałość, gorączka czy brak apetytu.

Na wystąpienie wymiotów u psa mogą wpłynąć jednak również rozmaite – związane i niezwiązane z przewodem pokarmowym – choroby, na przykład:

  • nowotwory,
  • wgłobienie jelit,
  • niedrożność odźwiernika żołądka,
  • zapalenie jelit lub żołądka,
  • pasożyty,
  • zaburzenie równowagi elektrolitowej lub hormonalnej (np. choroba Addisona czyli niedoczynność kory nadnerczy),
  • choroby zakaźne, jak nosówka czy parwowiroza,
  • choroby wątroby lub nerek,
  • zapalenie lub niewydolność trzustki,
  • zapalenie otrzewnej,
  • zapalenie ślinianek,
  • zaburzenia perystaltyki,
  • choroby układu nerwowego (nowotwór mózgu czy zapalenie opon mózgowych),
  • zespół porannych wymiotów,
  • ropomacicze,
  • stres, strach i zaburzenia behawioralne.


Pies zwraca jedzenie

Kiedy wymioty u psa występują bezpośrednio po spożyciu posiłku, może to oznaczać, że Twój pies „inhaluje” jedzenie, czyli pochłania je w sposób tak łapczywy, iż żołądek nie radzi sobie z tempem przełykanego w całości, nierozdrobnionego pokarmu. Histerycznie szybkie pochłanianie jedzenia może być oznaką problemów behawioralnych lub tylko nadmiernej euforii na widok jedzenia. Jeżeli wymioty pojawiają się u psa po dłuższym czasie od spożycia posiłku, może to świadczyć o chorobach układu pokarmowego lub o nieodpowiedniej diecie Twojego czworonoga. Ale nie tylko pośledni skład karmy może podrażniać żołądek i prowokować wymioty u psa.

Czasem także wysoka jakość posiłków może kończyć się u zwierzaka torsjami. Dzieje się tak zwłaszcza u psów adoptowanych – z fundacji czy ze schronisk – które w przeszłości żywiły się odpadkami, a ich żołądek nie może podołać trawieniu pełnowartościowych karm. Przy nadtrawionym jedzeniu, które Twój pies regularnie zwraca, w rachubę wchodzą alergie lub nadwrażliwość żołądka, np. na gwałtownie zmienioną karmę.

Praktyczne rady Jeśli masz w domu psa typu odkurzacz, podziel posiłek na mniejsze porcje lub kup specjalną miskę, spowalniającą jedzenie. Jeśli pies przejawia podczas jedzenia silne oznaki nerwowości, powinieneś skontaktować się z behawiorystą. Jeśli masz podejrzenie wystąpienia alergii pokarmowej, wybierz dietę eliminacyjną, aby sprawdzić, które produkty zwierzakowi szkodzą.

Pies wymiotuje pianą

Jeśli Twój pies wymiotuje białą pianą, chodzi zwykle o spienioną ślinę. Powodem wystąpienia tego rodzaju torsji może być choroba gardła lub zapalenie migdałków. Sam stan zapalny zmusza psa do charczenia, odkrztuszania i kaszlu, bo zwierzę stale odczuwa nieprzyjemne podrażnienie błony śluzowej gardła.

Tego rodzaju wymioty u psa nie angażują pracy mięśni brzucha i nie powodują wyrzucania treści pokarmowej. Pies dotknięty schorzeniem gardła może przejawiać dodatkowe objawy, takie jak brak apetytu, gorączka czy apatia. Wymiotowanie pianą może być także objawem kaszlu kenelowego – zakaźnej choroby górnych dróg oddechowych na tle wirusowym lub bakteryjnym, typowej dla psów, przebywających w dużych skupiskach: schroniskach, hotelach dla psów czy hodowlach.

Pies wymiotuje żółcią lub żółtą pianą

Wymioty w postaci żółtej piany składają się zwykle z kwasów żołądkowych i żółci – płynów ustrojowych, wspomagających trawienie. Kwas żołądkowy wytwarzany jest w wyściółce żołądka. Natomiast żółć powstaje w wątrobie i jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym, a następnie podawana do dwunastnicy. Wymioty tego rodzaju powinny Cię zaalarmować, bo mogą być zwiastunem zatrucia, uszkodzenia wątroby, choroby dwunastnicy, stanów zapalnych jelit czy żołądka, ale także zapalenia trzustki czy dysfunkcji nerek.

Jeśli Twój pies zwraca żółtą pianą częściej niż tylko sporadycznie lub jednorazowo, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Takie objawy wymagają przeprowadzenia dogłębnej diagnostyki.

Pies wymiotuje krwią

Wymioty z zawartością krwi zwykle nie oznaczają niczego dobrego, bo mogą świadczyć o krwotoku wewnętrznym i szeregu różnych schorzeń. Jeśli krwawienie na skutek skaleczenia w jamie ustnej nie wchodzi w rachubę, powinieneś jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Dokładnie obserwuj psa i zapamiętaj, jaki był kolor i struktura krwi w momencie jej pojawienia się w treści wymiotów. W zależności od tego, czy krew jest świeża i jasnoczerwona, czy skrzepnięta i ciemnoczerwona czy już nadtrawiona i przypominająca fusy po kawie, inna będzie przyczyna krwawienia.

Krwawe wymioty mogą świadczyć o przewlekłych schorzeniach, takich jak:

  • nowotwory przewodu pokarmowego,
  • nadkwasowość lub zapalenie żołądka,
  • urazy przełyku,
  • owrzodzenia i nadżerki w żołądku lub dwunastnicy,
  • choroby układu oddechowego,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • reakcje na leki.

Pamiętaj Zanim na dobre się zaniepokoisz, sprawdź, czy pies rzeczywiście wymiotuje krwią czy może to tylko skaleczenie jamy ustnej lub uraz zęba. Krwawienie z pyska i wypluwanie krwi może być pomylone z krwawymi wymiotami.

Pies wymiotuje śluzem

Wymioty śluzem zdarzają się wtedy, gdy jakiś czynnik pobudził psa do torsji, ale jego żołądek jest pusty, nie ma w nim więc niestrawionej treści pokarmowej. Zdarza się tak, jeśli pies jeszcze niczego nie zjadł, ale także pod koniec zwracania – jeśli żołądek wyrzucił całą swą zawartość, psa jednak wciąż dręczą skurcze.

Wymioty u suk karmiących

U suk karmiących często dochodzi do wymiotów, które nie są zjawiskiem patologicznym, lecz instynktownym zachowaniem, mającym na celu zapewnienie pokarmu potomstwu. To zjawisko fizjologiczne, niemożliwe do opanowania. Nie zaniechaj obserwacji swojej suczki, aby nie przeoczyć ewentualnych stanów zapalnych czy innych schorzeń, odpowiedzialnych za wymioty.


Głodówka na wymioty u psa

Ponieważ psom zdarza się wymiotować dość często, wielu właścicieli ma tendencje do ignorowania zjawiska. I rzeczywiście, jeśli pies po zwymiotowaniu nie jest osowiały, zachowuje się całkiem normalnie i zdaje się o incydencie nie pamiętać, przyczyna jest zwykle błaha i niewarta specjalnych działań czy ingerencji weterynarza. Jeśli jednak zwierzak wydaje się być osłabiony, zdradza objawy złego samopoczucia i wycofuje się na swoje miejsce, warto zastosować czasową, najlepiej 24-godzinną głodówkę, aby przewód pokarmowy miał szansę spokojnej regeneracji, a żołądek się uspokoił. Po 6 godzinach, jeśli pies nie zwraca, możesz mu co kilkanaście minut zwilżyć język, a jeśli nie dojdzie do ponownych torsji podać małe ilości świeżej wody do picia.

Jeżeli na drugi dzień wymioty się nie powtórzą, zalecany jest lekkostrawny, gotowany posiłek z miękkiego ryżu, marchwi i mięsa drobiowego.

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Choć wymioty u psa wyglądają dość dramatycznie, postaraj się zachować spokój i obserwuj potencjalnie towarzyszące objawy. Jeśli zdążysz, możesz psu podłożyć folię pod pysk – ochroni to dywan czy parkiet i w spokoju pozwoli Ci na przeanalizowanie wyrzuconej treści żołądkowej. Mimo troski o pusty żołądek i możliwe uczucie głodu, pod żadnym pozorem nie podawaj psu pokarmu – najczęściej sprowokuje to ponowne wymioty i doprowadzi do jeszcze szybszego odwodnienia.

Jeśli podejrzewasz zatrucie, podaj psu węgiel aktywny, którego zadaniem jest absorpcja szkodliwych substancji. Najlepsze efekty osiągniesz podając węgiel w ciągu pierwszej godziny od momentu spożycia potencjalnie trującej substancji. Z czasem jego skuteczność maleje. Zalecana dawka wynosi od 1 do 5 gramów na kilogram masy ciała zwierzęcia. Pamiętaj, że węgiel leczniczy może zniwelować działanie innych podanych leków.

Ważne Nie podawaj zwierzęciu leków przeciwwymiotnych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii. Z zasady wymioty pełnią ważną funkcję ochronną i oczyszczającą. Podanie substancji hamujących torsje może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu, jeśli pies przyjął jakąś szkodliwą substancję.

Pies wymiotuje – kiedy do weterynarza?

Jeśli wymioty u psa regularnie się powtarzają i domowe sposoby – głodówka, gotowane, lekkostrawne jedzenie czy dieta eliminacyjna – nie pomagają, powinieneś niezwłocznie udać się po poradę do specjalisty. Powtarzające się torsje mogą świadczyć o chorobach układu pokarmowego lub innych schorzeniach, obejmujących organy niezwiązane z trawieniem. Długotrwałe zwracanie pokarmu może doprowadzić do odwodnienia organizmu, groźnego zwłaszcza dla szczeniaków i małych psów.

Przed wizytą u weterynarza

Aby lekarz weterynarii miał szanse na właściwą diagnozę – bo przyczyn psich torsji jest niezmiernie dużo – konieczna jest Twoja współpraca.

Zwróć uwagę na:

  • zawartość treści żołądkowej – strawiony czy niestrawiony pokarm, ślina, żółć?
  • kolor wymiocin – obecność krwi lub żółci
  • częstotliwość wymiotów i ich kontekst
  • towarzysząca obecność biegunki
  • odgłosy perystaltyki jelit
  • wzmożone pragnienie
  • brak apetytu
  • kaszel
  • gorączka
  • częstsze oddawanie moczu
  • oznaki bólu
  • osłabienie, trudności z utrzymaniem się na nogach
  • zianie
  • puchnięcie ciała

Planując wizytę u weterynarza, dokładnie obserwuj zachowanie pupila. To ważne, jak wymiociny wyglądają, czy do wymiotów dochodzi w podobnych sytuacjach i czy towarzyszą im inne niepokojące objawy. Mogą być one decydujące w postawieniu prawidłowej diagnozy i zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym

W zależności od objawów towarzyszących i ścisłości informacji, które byłeś w stanie przekazać specjaliście, tenże zdecyduje o przeprowadzeniu badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Najczęściej są to badania krwi, kału oraz badanie obrazowe RTG i USG. W przypadku podejrzenia wystąpienia poważniejszych schorzeń konieczne może się okazać wykonanie badania endoskopowego, rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.


Podsumowanie

Psy dość często narażone są na wymioty, bo mają skłonności do połykania nieświeżych odpadków, błyskawicznej inhalacji swoich posiłków zamiast ich spożywania i coraz częściej do alergii pokarmowych. W najczęstszych przypadkach torsje są sporadyczne lub sytuacyjne – na przykład po przyjęciu niepożądanych substancji. Jeśli jednak pies zwraca częściej, w podobnych sytuacjach, a wymiotom towarzyszą dodatkowe objawy, powinieneś niezwłocznie zasięgnąć rady weterynarza, bo zwracanie może być objawem wielu chorób.



Pies wymiotuje, co robić? Pytania i odpowiedzi:

1. Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Należy zachować spokój i obserwować zwierzę, aby zidentyfikować dodatkowe objawy. Przy pojedynczym epizodzie wymiotów można zastosować krótką głodówkę i zapewnić psu dostęp do świeżej wody. 

2. Kiedy należy zabrać psa do weterynarza z powodu wymiotów?

Jeśli wymioty są częste, towarzyszy im osowiałość, brak apetytu lub inne niepokojące objawy, lub gdy domowe metody nie przynoszą ulgi, należy skonsultować się ze specjalistą. 

3. Jakie mogą być przyczyny wymiotów u psa?

Przyczyny mogą być różne, od niestrawności, przez zatrucia, alergie pokarmowe, po poważne choroby wewnętrzne, takie jak nowotwory czy zaburzenia hormonalne. 

4. Czy jednorazowe wymioty są powodem do niepokoju?

Zazwyczaj jednorazowe wymioty nie są powodem do dużego zaniepokojenia, ale jeśli pojawiają się regularnie lub towarzyszą im inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

5. Czy można podać psu leki przeciwwymiotne bez konsultacji z weterynarzem?

Nie, nie należy podawać psu leków przeciwwymiotnych bez konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ może to zaszkodzić zwierzęciu i utrudnić diagnozowanie przyczyny wymiotów. 

6. Jakie badania może zlecić weterynarz w przypadku wymiotów u psa?

Lekarz weterynarii może zlecić badania krwi, kału, RTG, USG, a w niektórych przypadkach endoskopię czy tomografię komputerową. 

7. Czy wymioty u psa mogą być objawem alergii pokarmowej?

Tak, wymioty mogą wskazywać na alergię pokarmową, zwłaszcza jeśli pojawiają się po spożyciu określonych produktów. 

8. Co oznaczają wymioty z krwią?

Wymioty z krwią mogą być sygnałem poważnego problemu zdrowotnego, takiego jak krwotok wewnętrzny lub choroby przewodu pokarmowego. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. 

9. Jakie domowe sposoby mogą pomóc przy wymiotach psa?

Można zastosować krótką głodówkę, podać węgiel aktywny przy podejrzeniu zatrucia oraz zapewnić psu spokój i świeżą wodę. 

10. Jakie objawy towarzyszące wymiotom powinny wzbudzić niepokój?

Niepokojące objawy towarzyszące wymiotom to między innymi: osłabienie, odmowa jedzenia, gorączka, biegunka, kaszel, nadmierne pragnienie, ból oraz trudności z utrzymaniem się na nogach.



 

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!